moc - Music on console

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

moc - Music on console

Post autor: Kaka' »

Moc


Moc w akcji :)



Cóż to takiego jest ten opisywany tu prze zemnie Moc? Moc jest to skrót od Music on console. Jak już sama nazwa mówi jest to świetny grajek plików muzycznych pod konsolę.

Dlaczego akurat moc a nie np. amarok czy xmms? Mimo, że amarok czy xmms mają więcej możliwości, bajerów itp. to w moc dobre jest to, że jest pod konsolę. Nie mając zainstalowane x'ów możemy sobie słuchać muzyki. Nie obciąża też on komputera. Pewnie, co tam taki amarok zżera? Dużo pewnie nie, ale jak już odpalisz trochę programów to zobaczysz różnicę. Dla przykładu, odpal na przykład: IceWeasel, IceDove, amarok, kopete, gimp, konqueror, gnome-terminal no i KDE/GNOME. Zdziwiony? że tyle programów? Cóż, to, że tak powiem, standardowa sesja ;) Teraz odpal: MuttNG, IceWeasel, moc, ekg2, gimp, yakuake i gnome-terminal. I co? widzisz różnicę? Jeżeli masz dobrego kompa to różnicy możesz nie zauważyć, ale jak nie masz najnowszego to różnica może być bardzo widoczna. Chcę Ci tym uświadomić, że programy konsolowe zżerają mniej RAMu i CPU niż te z GUI no i (jak dla mnie) te konsolowe są po prostu wygodniejsze. Ale wybór należy do ciebie.


Dobra, dość tych rozważań :)


Instalacja

Instalacja jak zawsze przebiega tak samo, czyli:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install moc

Konfiguracja

Ogólnie to już możemy używać moc jednak gdy go uruchomimy to naszym oczom ukaże się niezbyt przyjemny wygląd. Oczywiście można to zmienić.

Tworzymy plik /home/xxx/.moc/config. Można tam ustawić przeróżne rzeczy. Osobiście używam "lekko" zmieniony plik POX'a - zamieszczę mój plik w załączniku.

Teraz w tym samym folderu (/home/xxx/.moc) tworzymy katalog themes. W utworzonym przez nas folderze, tworzymy plik moja. Plik ten będzie odpowiadał za wygląd moc. Możesz zrobić własną skórkę, ale możesz również skorzystać z mojej która umieszczam w załączniku.


Praca z moc

Wpisałeś w konsoli moc i pojawia ci się bash: moc: command not found? Nic dziwnego - nie ma takiego polecenia! Moc uruchamiasz poleceniem mocp.

Teraz przechodzisz do folderu z muzą i odpalasz :)

Oczywiście, nie musisz za każdym razem przechodzić do innego folderu. Jak już zapewne zauważyłeś, moc jest podzielony na dwie części:

a) okno z lewej strony z muzyką, która jest w aktualnym katalogu,
b) okno z playlistą (l włącza/wyłącza to okno),

Wystarcz teraz tylko dodać do tej listy swoją ulubioną muzykę (klawisz a).

Ja mam wyłączone okno z playlistą bo swoją ulubioną muzykę trzymam w /home/kaka/dokumenty/muzyka/skladanka i z tego folderu odtwarzam muzę. Jak ty zrobisz, zależy tylko od ciebie.

Moc ma dość dużo funkcji, polecam się z nimi zapoznać. Wystarczy wcisnąć h lub udać się na stronę domową ( http://moc.daper.net/ ) moc i poczytać dokumentację.
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

To ja jeszcze polece playmp3list, albo ncmpc. :)
Też konsolowe.
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

Kaka', muszę chyba nieco rozbudować swoją stronę (cykl "pochwal się swoją konfiguracją"), bo niedługo zabraknie ci programów ;-P
leonid
Posty: 86
Rejestracja: 21 stycznia 2007, 18:34
Lokalizacja: Stolyca

Post autor: leonid »

Zwykłym mplayerem też można muzykę pod konsolą. Mp3 odtwarza.
Awatar użytkownika
Unit
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 27 marca 2007, 09:39

Post autor: Unit »

nie będę zakładał nowego posta, tylko się tutaj przykleję ...
moc można odpalić jako server, przynajmniej tak wyczytałem w man mocp

Kod: Zaznacz cały

mocp -S
jak teraz połączyć się z taki serverem .. np xmms-em ?
pozdrawiam
d-term
Posty: 2
Rejestracja: 05 maja 2007, 20:39

Post autor: d-term »

witam! ;) czy któryś z szanownych forumowiczów dysponuje jakimiś ciekawymi tematami do mocp-a ;) ??? z góry dziękuję :) :]
Awatar użytkownika
parrotlarch
Beginner
Posty: 393
Rejestracja: 12 kwietnia 2007, 07:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: parrotlarch »

hmmm...no fajnie fajnie, ale dźwięk domyślny raczej kiepściutki. czy da się go zmienić? jakiś equalizerek?
JesperKyd
Posty: 5
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 12:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

parrotlarch pisze:hmmm...no fajnie fajnie, ale dźwięk domyślny raczej kiepściutki. czy da się go zmienić? jakiś equalizerek?
Mam podobny problem z jakością. Podczas odtwarzania sluchać trzaski jak na starym gramofonie.
Inne playerki jak np. Audacious odtwarzają dobrze na alsie.
Więc może ktoś wie co zrobić aby pozbyć się tych trzasków?
Theq
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 19:00
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Theq »

Z tego co pamietam byl taki blad w wersji 2.4.1, poprawiono go w nowej wersji, ale jakosc dzwieku idealna jeszcze nie jest.
JesperKyd
Posty: 5
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 12:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Uzywam wersji 2.4.1-1 i po przejściu na OSS trzaski zniknęly, lecz jakość dźwięku pozostawia wiele do rzyczenia.
Do czasu rozwiązania problemu z trzaskami, MOC pozostanie u mnie niestety na 2 miejscu po Audacious. A szkoda :(
Zablokowany