EKG / EKG2 - komunikator z konsoli (gadu, jabber i inne)

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

EKG / EKG2 - komunikator z konsoli (gadu, jabber i inne)

Post autor: Kaka' »

Cóż to takiego jest to EKG? EKG jest to skrót od Eksperymentalny Klient Gadu. Jak już sama nazwa mówi zastępuję nam on na przykład Kadu. Pozwala łączyć się z siecią gg, wysyłać wiadomości, po prostu wszystko to co ma Kadu jak i inne programy tego typu. EKG 2 natomiast jest to multikomunikator. Pozwala łączyć się z gg, jabberm, irc.

Należy podkreślić, że są to klienty konsolowe! Tu nie ma klikania! Nie będzie nam potrzebna w ogóle myszka. Więc po prostu jeśli nie chcesz to nie musisz korzystać z ekg/ekg2, ale naprawdę polecam chociaż spróbować te wspaniałe programy.

Należy jeszcze wspomnieć, że EKG2 nie doczekało się jeszcze oficjalnego wydania! W związku z czym, mogą wystąpić różnego rodzaju błędy podczas użytkowania, ale zdarza się to tylko czasami.


:arrow: Instalacja
:arrow: Konfiguracja EKG2
:arrow: Pliki konfiguracyjne EKG2
:arrow: Przydatne informacje, porady itp.
:arrow: Podsumowanie
:arrow: Inne komunikatory
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Instalacja EKG w Debianie:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install ekg

Instalacja EKG2 w Debianie:

Aktualnie EKG2 jest w experimental więc aby zainstalować EKG2 w sid wystarczy robić wszystko tak jak jest tu: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=541 W przypadku testing także można spróbować tym sposobem, ale mogą wystąpić problemy z zależnościami. Jeśli tak się stanie to należy pobawić się ze źródłami. ¬ródła dostępne są tu: http://pl.ekg2.org/download.php W przypadku stable możemy się jeszcze posłużyć paczką POX'a ( http://debian.pox.one.pl/ekg2_20060930+ ... 1_i386.deb ).


Instalacja EKG/EKG2 w innych systemach:

Za bardzo to się nie orientuję jak to jest w innych dystrybucjach ale na pewno są dostępne paczki .deb czy .rpm Jeżeli takowych paczek nie ma no to zostają nam źródełka.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Konfiguracja EKG2

Opiszę tutaj podstawową konfigurację EKG2.

Jak po raz pierwszy uruchomimy EKG2 to, zostaniemy przywitani ekranem głównym. To tutaj będziemy pisać wszystkie polecenia. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to skonfigurować połączenie.

Załóżmy, że nasz numer gg to 111111. Więc wpisujemy tak:

Kod: Zaznacz cały

session -a gg:111111
następnie:

Kod: Zaznacz cały

session password nasze_hasło
następnie zapisujemy ustawienia:

Kod: Zaznacz cały

save
i wreszcie czas na połączenie:

Kod: Zaznacz cały

connect
I już powinniśmy być połączeni. Jeśli tak nie jest, to upewnij się czy wszystko dobrze robiłeś.


Jest to tylko przykład. Aby połączyć się z jabberem wystarczy trochę się domyślić lub wpisać help session :)

Skoro już jestem przy poleceniu help to to dokończę. Cóż, wpisując help otrzymasz dużo przydatnych informacji, nie raz po prostu zbędnych. Więc jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć na dany temat to wystarczy wpisać na przykład help session.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Pliki konfiguracyjne EKG2

Można wszystko skonfigurować z poziomu ekg2 jednak jest to dość męczące. Możemy to także zrobić edytując pliki które się znajdują w /home/xxx/.ekg2/ Otwieramy plik config dowolnym edytorem. Załóżmy, że chcemy aby był odtwarzany jakiś dźwięk kiedy przyjdzie nowa wiadomość. Musimy zmienić odpowiednie wpisy. U mnie ta część wygląda tak:
sound_app /usr/bin/aplay
sound_chat_file /home/kaka/dokumenty/programy/Kadu/sounds/Mowione/wiadomosc.wav
sound_mail_file
sound_msg_file /home/kaka/dokumenty/programy/Kadu/sounds/Mowione/wiadomosc.wav
sound_notify_file
sound_sysmsg_file
speech_app
Myślę, że nie trzeba nic tłumaczyć. Plik ten jest naprawdę w bardzo prosty sposób napisany i bez problemów powinniśmy sobie z nim poradzić.

Innym ważnym plikiem jest config-gg/config-jabber oraz session-gg/session-jabber. Można w nich ustawić między innymi opcje danej sesji.

Po więcej informacji odsyłam do /help oraz dokumentacji.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Przydatne informacje, porady itp.

To co napisałem powyżej to są tylko przykłady, EKG/EKG2 posiada bardzo dużo opcji, których nie w stanie tutaj opisać. Po prostu aby się więcej czegoś dowiedzieć wystarczy wpisać /help lub poczytać dokumentację oraz porozmawiać z wujkiem google.


1) Jabber się nie może połączyć


Często się zdarza, że nie możemy się połączyć z jabberem. Kiedy gg śmiga to jabber się nie łączy. Sam miałem ten problem. Szukałem bardzo długo o tym na google ale nic nie znalazłem. W końcu mnie olśniło :) Wystarczyło pobawić się z plikiem session-jabber. A więc jeśli masz problem z połączeniem się z jabberem to otwórz ten plik i upewnij się, że:

a) O ile można to łączysz się przez ssl,

b) Zmienną use_sasl= masz ustawioną na 1,

c) Masz wpisane odpowiednie porty (najczęściej jest to tak):
- dla ssl port 5223,
- bez ssl port 5222,


2) Denerwuje mnie dźwięk "brzęczyka" w komputerze

Jeżeli denerwuje Cię ciągłe "pikanie" w komputerze, to otwórz plik config i pozmieniaj w nim odpowiednie pozycje. U mnie to wygląda tak:
beep 1
beep_chat 0
beep_msg 0
beep_notify 1
0 to rzecz jasna wyłączenie "pikania" a 1 to włączenie.


3) Nie mam polskich znaczków

Ten problem ma prawie każdy. Cóż ekg i ekg2 używa iso.8859-2 i jeśli masz kodowanie ustawione na UTF-8 to mogą być problemy. Jest na to kilka rozwiązań:

a) W przypadku jeśli używasz yakuake można ustawić aby dany shell miał konkretne kodowanie, w tym przypadku trzeba by to kodowanie ustawić na iso.8859-2,

b) Jeśli masz kodowanie ustawione na UTF-8 i nie chcesz zmieniać na iso.8859-2 to wystarczy, że będziesz odpalał EKG/EKG2 poprzez podany niżej skrypt:
#!/bin/bash
export LC_ALL=pl_PL.iso-8859-2
screen -dmS ekg2 /usr/bin/ekg2
export LC_ALL=pl_PL.UTF-8
sleep 3
screen -r
c) Hagal skompilował ekg2 z obsługą UTF-8. Paczka była kompilowana dla i386. Możesz ją śmiał pobrać i zainstalować - problem z krzakami powinien ustąpić. Paczka do pobrania stąd: http://debian.linux.pl/staff/debs/ekg2_ ... 5_i386.deb

d) Jeżeli żaden z wyżej wymienionych sposobów nie działa to zobacz tu: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=3742#3742 W moim przypadku musiałem posłużyć się właśnie tym poradnikiem.


4)Jak zwiększyć rozmiar listy kontaktów

/set ncurses:contacts_size 12 (podziękowania dla velmafia).


5) Jak stworzyć historię rozmów w EKG2

No właśnie jak to zrobić? Jest to bardzo proste. Wpisujemy po kolei:

Kod: Zaznacz cały

plugin +logs
po tym:

Kod: Zaznacz cały

set logs:log 2
i:

Kod: Zaznacz cały

set logs :p ath
Historie rozmów będą zapisywane w ~/.ekg2/logs/ Więcej na: http://wafel.com/ekg2book/


6) Jak wklejać lub zaznaczać linki w EKG2?

Niektóre terminale umożliwiają takie czynności, inne nie. W przypadku yakuake, którego używam, wystarczy wcisnąć Shift i potem dopiero myszką wkleić link lub skopiować.


7) Sprawdzanie pisowni w EKG2

Kod: Zaznacz cały

aptitude install aspell aspell-pl
Teraz w EKG2 dajemy:

Kod: Zaznacz cały

ncurses:aspell on

8) Jak wczytać listę z serwera? (tylko EKG)

Kod: Zaznacz cały

/list -g
Zapisanie listy:

Kod: Zaznacz cały

/list -p.

I to by było tyle. Opisałem tutaj to czego nie znalazłem w necie. Jeżeli znasz jakiś problem który jest mało omawiany w internecie i znasz rozwiązanie to napisz do mnie a ja to tutaj umieszczę.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Podsumowanie

EKG jak i EKG2 są to programy konsolowe. Dużo osób myśli, że skoro konsolowe to mało jest tam opcji i są trudne w konfiguracji. Jest to nieprawdą. EKG/EKG2 są łatwe w konfiguracji a z tym moim poradnikiem, mam nadzieję, że nie będzie żadnych problemów.


Wiele razy nawiązywałem do dokumentacji. Tylko gdzie ona jest? Dokumentacja EKG znajduje się tu: http://dev.null.pl/ekg/docs.php Dokumentacja EKG2 tu: http://pl.ekg2.org/docs.php


¯yczę udanego korzystania z EKG/EKG2 :)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Inne komunikatory

Jeżeli nie podoba Ci się EKG/EKG2 to są również inne komunikatory.

Jest jeszcze na przykład Kadu. Kadu obsługuje tylko sieć Gadu-Gadu.

Moim ulubionym (po za EKG2) multikomunikatorem jest Kopete. Nie ma co, jest ono najlepsze. ¦wietnie działa pod KDE oraz pod GNOME. W innych środowiskach też dobrze działa. Kopete obsługuje chyba wszystkie najpopularniejsze sieci (Gadu-Gadu, Jabber, MSN, ICQ itd.). Jeżeli nie chcesz używać ekg/ekg2 to szczerze polecam Kopete.

Jest jeszcze Psi, gaim, GNU Gadu, TleenX, Skype, Gush, JavuJavu, Gajim, kicq, Lirq, gabber, mcabbej, CJC oraz wiele innych. Po więcej odsyłam do http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunikator oraz google.
yanis
Posty: 39
Rejestracja: 25 czerwca 2007, 18:24

Post autor: yanis »

Czy może mi ktoś powiedzieć jak w EKG zmienić żółty kolor dostępnych użytkownikówna jakiś inny??
jaSS
Beginner
Posty: 388
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 08:57

Post autor: jaSS »

yanis pisze:Czy może mi ktoś powiedzieć jak w EKG zmienić żółty kolor dostępnych użytkownikówna jakiś inny?
Poczytaj o

Kod: Zaznacz cały

set theme
Awatar użytkownika
Unit
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 27 marca 2007, 09:39

Post autor: Unit »

jaSS pisze: Poczytaj o

Kod: Zaznacz cały

set theme
Dla ułatwienia:
coś tutaj
Zablokowany