Instalacja paczek z experimental

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Instalacja paczek z experimental

Post autor: Kaka' »

Miałem stable ale było za mało paczek, miałem tesing ale też nie chciało mi się czekać na paczki, mam unstable i...także brakuje mi kilku paczek :) Cóż więc zrobić? Wystarczy posłużyć się paczkami z experimental. W przypadku unstable nie powinno być żadnych problemów ale w testing i stable mogą (lecz nie muszą) być problemy z zależnościami.

Najpierw do /etc/apt/preferences dodajemy:
Package: nazwa_paczki
Pin: release a=experimental
Pin-Priority: 900
Następnie do /etc/apt/sources.list dodajemy wpisy experimental:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ experimental main contrib non-free
deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ experimental main contrib non-free


Po tym wystarczy:

Kod: Zaznacz cały

aptitude update
i

Kod: Zaznacz cały

aptitude install nazwa_paczki_którą_podaliśmy_w_/etc/apt/preferences



Krótkie FAQ ale mam nadzieję, że się komuś przyda.
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Istnieje też inna możliwość dodajemy do apt/sources.list repozytoria experimental w apt/conf.d/costam wpisujemy APT: :D efault-Release "testing"; // czy jak kto chce domyslnie, a potem apt-get install pakiet/experimental (tak po sleshu wpisujemy z jakiej dystrybucji pobierać), albo apt-get -t experimental pakiet (to mi nie działa).

pozdro
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

instalacje z opcjami "-t experimental" lub "paczka/experimental" zainstalują paczkę z dystrybucji eksperymentalnej (w przypadku "-t" także zależności paczki zostaną pobrane z tej dystrybucji) ale już uaktualnienia będą brane z dystrybucji domyślnej, dlatego na dłuższą metę lepszym rozwiązaniem jest apt-pinning
Witek Baryluk pisze:albo apt-get -t experimental pakiet (to mi nie działa).
apt-get -t experimental install pakiet
Theq
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 19:00
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Theq »

Poczytalem troche o apt-pinningu i tego mi wlasnie brakowalo :) No i odrazu mi sie narzucilo takie pytanie: czy istnieje mozliwosc wyswietlenia roznic w wersjach paczek miedzy wersjami debiana (czy tam roznych repozytoriow)? Przy czym mam na mysli tylko paczki aktualnie zainstalowane w systemie. W formie np. takiej:

Kod: Zaznacz cały

Wersja zainstalowana gimp:2.2, wersja w unstable 2.4rc1
itd.
Reszta zainstalowanych paczek jest w tej samej wersji co w unstable
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

`apt-cache policy paczka` pokaże jakie wersje są dostępne dla twojego /etc/apt/sources.list a `rmadison paczka` pokaże jakie wersje (i dla jakich architektur) dostępne są w Debianie
Theq
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 19:00
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Theq »

Ehh przegladnelem mana apt-cache'a i tego nie zauwazylem :( Dzieki. Teraz to tylko opakowac w jakis skrypt i bedzie dobrze.
krzemyk
Posty: 31
Rejestracja: 24 czerwca 2007, 15:59
Lokalizacja: breslau

Post autor: krzemyk »

ja mam pytanie jak zrobić upgrade samego środowiska gnome. mam lennego a chcę gnome z sida. najlepiej za pomocą polecenia aptitude
lukas
Posty: 51
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 14:15
Lokalizacja: Nie pamiêtam

Post autor: lukas »

To narzędzie działa chyba trochę inaczej a dokładnie to w drugą stronę i ma inne zastosowanie.

Jeśli dodam do pliku sources.list (Debian Lenny) repozytoria z Sida, to apt czy aptitude zawsze będzie pobierał paczki z nowszej wersji!

Przykład

Kod: Zaznacz cały

pc:/home/lukas# apt-cache policy abiword
abiword:
  Zainstalowana: (brak)
  Kandydująca: 2.4.6-3
  Tabela wersji:
     2.4.6-3 0
        500 [url]ftp://ftp.pl.debian.org[/url] sid/main Packages
     2.4.6-2.1 0
        500 [url]http://ftp.pl.debian.org[/url] lenny/main Packages
Jeśli ustawie w pliku preferences

Kod: Zaznacz cały

Package: abiword
Pin: release a=testing
Pin-Priority: 900
To manager będzie pobierał paczki z wersji, którą używam.

Kod: Zaznacz cały

Pobieranie:1 [url]http://ftp.pl.debian.org[/url] lenny/main abiword 2.4.6-2.1 [2626kB]
Poradnik wprowadza trochę w błąd, ponieważ na początku myślałem, że pobierane będą tylko wybrane przeze mnie świeższe programy ;-)
Theq
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 19:00
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Theq »

lukas pisze: Jeśli dodam do pliku sources.list (Debian Lenny) repozytoria z Sida, to apt czy aptitude zawsze będzie pobierał paczki z nowszej wersji!
No bo tak ma byc jesli paczki maja ten sam priorytet. Musisz poprostu ustawic paczka z sida nizszy priorytet np. ja mam tak:

Kod: Zaznacz cały

Package: *
Pin: release o=Debian,a=testing
Pin-Priority: 900

Package: *
Pin: release o=Debian,a=unstable
Pin-Priority: 300
Teraz tylko np. aptitude install iceweasel/unstable i juz mamy iceweasla z sida. Najlepsze jest to, ze dana paczka bedzie aktualizowana z sida, dopuki wersje z sida i testing sie nie zrownaja.
lukas
Posty: 51
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 14:15
Lokalizacja: Nie pamiêtam

Post autor: lukas »

Domyśliłem się, że musi to tak działać, ale nie doczytałem na [url]www.debian.org/doc[/url] ;-)

Dzięki i pozdrawiam.
Zablokowany