IceWeasel

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

IceWeasel

Post autor: chyl-o »

Jak wiadomo Firefox to już przeszłość w Debianie, jego miejsce zajęła przeglądarka IceWeasel . Całej zmiany powodem jest niezgodność pomiędzy ludźmi tworzącymi Debiana, a Mozilla Foundation.

Wszystko skupiło się wokół tego, że zmiany w kodzie Firefoxa miały być najpierw zatwierdzane przez Mozille przed włączeniem tak poprawionego "Liska" do dystrybucji, oraz Mozilla nie zgadzała się na rozpowszechnianie swojej przeglądarki z innym logiem(które jest zatwierdzonym znakiem handlowym Mozilla Foundation). Według Debian Free Software Guidelines taki zabieg nie mógł przejść, ponieważ logo(kula ziemska i lis) nie jest elementem wolnym, jak reszta systemu.

Ciekawym elementem jest nazwa jak możemy się dowiedzieć na en.wikipedia.org, jest to parodia nazwy Firefox, gdzie fire zmieniono na ice i fox przeszedł w weasel.

Nie tylko Firefox został zamieniony, ale także Thunderbird ma w Debianie swój odpowiednik i jest nim IceDove .

Od niedawna IceWeasel jest na unstable, gdzie chcąc zainstalować Firefoxa dostajemy właśnie IceWesel.

W IceWeasel 2.0 mamy dostępny bardzo ciekawy moduł sprawdzania pisowni, gdzie nawiązując do http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=85 mamy dodatkowe wsparcie programowe do sprawdzania pisowni, co jest bardzo przydatne.

Do wszystkich ustawień przeglądarki mamy dostęp z poziomu samej przeglądarki gdzie wpisując w pasek adresu:

Kod: Zaznacz cały

about:config
można spersonalizować wiele funkcji IceWeasel. Przykładowo, używając środkowego przycisku myszki na hiperłączu otwieramy sobie nową kartę z tym odnośnikiem. W drugą stronę, niepotrzebne karty mogą zostać zamknięte w ten sam sposób, czyli środkowym przyciskiem myszy, ale gdy nie działa ta funkcja wystarczy odnaleźć wpis

Kod: Zaznacz cały

middlemouse.contentLoadURL
i ustawić jego wartość na

Kod: Zaznacz cały

false
Wiele ciekawych opcji kryje się w tym właśnie narzędziu, dlatego zachęcam do poświęcenia kilku chwil na przejrzenie about:config i spersonalizowanie swojej przeglądarki IceWeasel.

Pozdrawiam!
KarolOssowski
Posty: 92
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KarolOssowski »

a czy w IceWeasel również jestem szpiegowany przez google jak w orginalnym Firefoksie?
(http://www.legroom.net/modules.php?op=m ... le&sid=215)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

FF to według mnie nie jest dobry, teraz to nawet konqueror jest lepszy :) Ej, Debian, a to IceWeasel naprawdę takie godne jest? Bo "wszyscy" tak to chwalą, a mnie się wydaje, że to tylko przerobiony ff, nazwa inna a pewnie wszystkie dodatki takie sama...jak to w końcu jest?



Pozdrawiam!
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Zmiany w stosunku do Firefoxa:
Wikipedia pisze:Gnuzilla IceWeasel features

Notable differences from the official Firefox release:

* Contains only free software &#8212]. Note that in Firefox 1.0 and 1.5 3rd party cookies can be disabled completely via the UI. However the UI option was removed in 2.0.
o URL redirection (warning only)[3]
Głównym założeniem IceWeasel jest:
Our main goal is to have a completely free browser which uses only free plugins and suggest users to use them.
Polecam zajrzeć na http://www.internetnews.com/dev-news/ar ... hp/3636651 jest tam wyjaśniona kwestia zakresu odrębności IceWeasel od Firefoxa w tej chwili.

To nie jest tylko przerobiony Firefox, oddzielny projekt oparty na programie Mozilli, ale tworzony przez developerów Debiana oraz przez ludzi zajmujących się Gnuzillą.

Dobre to jest dlatego, że IceWeasel jest całkowicie w idei Debiana, zgodny z jego polityką.
wenabdg
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 27 października 2006, 18:35

Post autor: wenabdg »

Da rade go spolszczyc ? Po instalacji IceWeasel'a z Sida usunelo mi firefox-locale i mam po angielsku :( Nie jest to moze koniecznie niezbedne aczkolwiek przydatne ;-)
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Oczywiście że da radę. Instalujesz sobie:

Kod: Zaznacz cały

apt-get install iceweasel-l10n-pl
i gotowe.
wenabdg
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 27 października 2006, 18:35

Post autor: wenabdg »

Wszystko dziala dobrze, dzieki
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

wenabdg, polski język jako preferowany możesz sobie ustawić, wtedy moduł sprawdzania pisowni będzie działał jak trzeba, bo standardowo jest en_US.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Debian, no poczytałem o tej nowej przeglądarce - świetnie się zapowiada :) Zapowiada bo ja jeszcze czekam, bo mam testing. Ale weź no powiedz czy ona szybciej od ff działa czy nie? Bo o tym akurat nie znalazłem.



Pozdrawiam!
sparks
Posty: 65
Rejestracja: 06 lipca 2006, 09:31
Lokalizacja: z Tiamat

Post autor: sparks »

I tak wyjdzie średni klon firefox'a :/ Jakoś czarno to widzę...
Zablokowany