Lista oraz opis us

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
ponton
Beginner
Posty: 406
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 01:40
Lokalizacja: Kalisz/Wroc³aw

Lista oraz opis usług systemowych

Post autor: ponton »

Próbowałem znaleźć w internecie opis usług systemowych, bo nie wiedziałem, które mogę wyłączyć. I nie znalazłem. Postanowiłem więc samemu zrobić taki spis.

Ten opis jest dla zwykłych użytkowników, który używają komputera w domu. Sugestie dotyczą niezbędnych usług lub takich, które są bardzo potrzebne bądź przydatne.

acpid
Demon, który odpowiada za zarządzanie energią w naszym komputerze (szczególnie w laptopach). Sugestia: włączyć

alsa
Odpowiadał za ładowanie modułów dźwięku i trzymanie ustawień alsa-mixera, jednak już nie jest potrzebny, a w /etc/init.d został, ponieważ inne skrypty mogą go potrzebować. Sugestia: wyłączyć

anacron
Patrz: cron. Jedyna różnica to taka, że anacron wykonuje zaległe zadania, kiedy komputer był wyłączony. Jednak rzadko się go używa. Sugestia: wyłączyć

apache2
Serwer HTTP. Sugestia: wyłączyć

apmd
Podobnie jak acpid służy do zarządzania energią, obecnie wyparte przez ACPI. Sugestia: wyłączyć

atd
Demon, którego zadaniem jest uruchamianie programów w konkretnym momencie. Podobnie jak cron, z tym że cron przeznaczony jest do zadań cyklicznych (powtarzanych np. co godzinę), a atd zwykle uruchamia program tylko raz. Sugestia: włączyć

bind9
Serwer DNS. Zamienia hosty na adresy IP. Jednak najprawdopodobniej korzystasz z innego serwera DNS (polecam OpenDNS), więc sugeruję wyłączyć. Sugestia: wyłączyć

bluetooth
Demon obsługujący technologię bluetooth. Sugestia: wedle własnego uznania

bootclean
To nie jest demon, tylko skrypt, który czyści pliki tymczasowe. Sugestia: włączyć

cron
Demon, który wykonuje polecenia cykliczne, co jakiś okres czasu. Sugestia: włączyć

cupsys
Demon zarządzający drukarką. Jeśli mamy jakąś, powinniśmy włączyć. Sugestia: wedle własnego

dbus
Dbus odpowiada za komunikację między procesami. Sugestia: włączyć

dhcdbd
Dostarcza interfejs, dzięki któremu można zdalnie wywoływać dhclient poprzez Dbus. Umożliwia to np. automatyczne pobieranie adresu IP od serwera DHCP. Jeśli korzystamy z DHCP, to warto włączyć. Sugestia: wedle własnego uznania

exim4
Serwer pocztowy. Sugestia: wyłączyć

gdm/kdm/xdm/slim
Menedżery sesji, dzięki nim możesz się zalogować w trybie graficznym. Raczej nie chcesz się logować w konsoli, więc radzę włączyć. ;) Sugestia: włączyć (ale tylko jeden z nich)

hal
Z mana możemy wyczytać, że hal przechowuje informacje o podłączonych urządzeniach do komputera oraz zapewnia interfejs Dbus do powiadamiania o podłączonych urządzeniach. Dzięki temu po włożeniu pendrive'a pojawia się ikonka na pulpicie w KDE/GNOME/XFCE. Sugesita: włączyć

hplip
Obsługuje drukarki HP. Jeśli mamy jakąś, to powinniśmy włączyć. Sugestia: wedle własnego uznania

klogd
Loguje zdarzenia jądra. Sugestia: włączyć

lwresd
Jakiś demon powiązany z BIND9. Nie mam za bardzo pojęcia, co robi. ;) Sugestia: jak bind9

makedev
Tworzy pliki urządzeń w /dev. Sugestia: włączyć

mysql
Serwer baz danych. Sugestia: wyłączyć (chyba, że potrzebujesz)

network-manager i network-manager-dispatcher
Demon obsługuje nasze połączenie internetowe tak, byśmy zawsze byli połączeni (np. jeśli trzeba pobrać IP od DHCP, to jeśli mamy dhcdbd, to zrobi to automatycznie). Sugestia: włączyć

nfs-common i nfs-kernel-server
NFS to sieciowy system plików umożliwiający montowanie sieciowych dysków. Sugestia: wyłączyć (chyba, że potrzebujesz)

openbsd-inetd
Superserwer, który nasłuchuje na podanych w /etc/inetd.conf portach, a po odebraniu połączenia uruchamia podany serwer i przekierowuje strumień oddając "pałęczkę". ;) W ten sposób np. apache jest uruchamiany tylko, gdy jest potrzebny. Gdy nasz serwer ma mały ruch, inted oszczędza nam trochę pamięci. Sugestia: wyłączyć

rsync
Przyspiesza wymianę plików za pomocą Samby. Sugestia: tak jak samba

samba
Pozwala montować dyski sieciowe, które obsługuje serwer Windows. Sugestia: wyłączyć (chyba, że potrzebujesz)

spamassassin
Odsiewa spam przychodzący pocztą. Jeśli masz serwer pocztowy, lub klient poczty z tego korzysta, to możesz skonfigurować i włączyć. Sugestia: wedle własnego uznania

ssh
Pozwala na zdalnie logowanie się na naszym komputerze. Sugestia: wyłączyć

winbind
Do korzystania z serwerów DNS firmy Microsoft. Część pakietu samby. Sugestia: jak samba


Powyższa lista może zawierać błędy i/lub nieścisłości. Będę wdzięczny za każdą poprawkę.
Autor: Tomasz Maciejewski
Kontakt: ponton616 na gmail.com
Tekst na licencji public domain.
Dominik
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 22 lutego 2007, 21:29
Lokalizacja: katowice

Post autor: Dominik »

hplip to demon dzięki któremu działają Ci drukarki hp. Jak wyłączasz cupsys to jest raczej niepotrzebny.
Czy drukarki innych producentów też go używają niech się wypowiedzą ich posiadacze, Sugestia jeśli chcesz drukować włączyć inaczej wedle uznania
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Zamiast wyłączać niepotrzebne rzeczy, najlepiej je odinstalować :) .
frantic
Posty: 66
Rejestracja: 24 maja 2007, 20:06
Lokalizacja: z debian.org xd

Post autor: frantic »

Jak to jest w końcu z tą alsą?
odpowiadał za ładowanie modułów dźwięku i trzymanie ustawień alsa-mixera, jednak już nie jest potrzebny, a w /etc/init.d został, ponieważ inne skrypty mogą go potrzebować. Sugestia: wyłączyć
Jakie to skrypty i czy można je bezpiecznie wyłączyć?

Ps.
Jak już piszesz taki poradnik to mógłbyś napisać jak się usuwa te usługi z autostartu, bo wielu może nie wiedzieć o czym piszesz?

Ps2.
Czy są jakieś narzędzia do tego, czy też trzeba polecenie update-rc.d, które jest lekko niewygodne?
ponton
Beginner
Posty: 406
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 01:40
Lokalizacja: Kalisz/Wroc³aw

Post autor: ponton »

Kod: Zaznacz cały

tomek@laptop:~$ cat /etc/init.d/alsa | head -n 20
#!/bin/sh
#
# alsa-base control script
#
### BEGIN INIT INFO
# Provides:           alsa
# Required-Start:    mountall
# Required-Stop:     mountall
# Should-Start:
# Should-Stop:
# Default-Start:     S
# Default-Stop:      0 1 6
# Short-Description: Script to unload and load ALSA modules
# Description: Used to load and unload ALSA modules and
#              restore and store mixer levels. There is no
#              longer any need to run this script on bootup
#              or shutdown. It remains in /etc/init.d/ because
#              certain other other scripts expect to find it.
### END INIT INFO
Tyle wiem. ;)
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

frantic pisze:Ps.
Jak już piszesz taki poradnik to mógłbyś napisać jak się usuwa te usługi z autostartu, bo wielu może nie wiedzieć o czym piszesz?
Najlepiej do tego celu użyć programów modconf i rcconf, lub podobnych, ja używam właśnie tych, można też korzystać np. z update-rc.d, lub edytować ręcznie zawartość katalogów jak np. /etc/rc#.d/ i plików, takich jak /etc/modules itp.
frantic
Posty: 66
Rejestracja: 24 maja 2007, 20:06
Lokalizacja: z debian.org xd

Post autor: frantic »

tanatos wielkie podziękowania za rcconf, to jest dokładnie to czego szukałem.
Sam nie chcę tych plików edytować bo nie mam zbyt dużego doświadczenia i pewnie bym coś zepsuł...

Co do tej alsy to sam nie wiem.

A do tej listy moglibyście jeszcze dodać fam i avahi-daemon.

avahi-daemon odpowiada za automatyczna konfigurację sieci (jak ktoś ma zwykłą kablówkę jak ja).
A co do fama to nie wiem.

Mam jeszcze klogd-logi kernela i sysklogd-logi systemowe to chyba wedle uznania ale lepiej włączyć.

[Dodano: 2007-10-12, 18:35]
Co do alsy, wyłączyłem i wszystko działa normalnie.

[Dodano: 2007-10-15, 23:16]
http://suse.ehelp.pl/modules/articles/article.php?id=23
Demon ACPI - (ang. Advanced Configuration and Power Interface) - standard zarządzania energią opracowany przez firmy Intel, Microsoft i Toshiba, który znacznie zwiększa możliwości oferowane przez APM. ACPI ustala jak BIOS, system operacyjny i urządzenia komunikują się nawzajem w sprawie poboru energii.
Jeżeli nie używasz laptopa i procesorów z funkcją oszczędzania energii, możesz usługę wyłączyć.
Więc w większości przypadków można wyłączyć.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

Wątek dość stary, ale myślę, że warto go kontynuować/aktualizować.

guarddog
Demon odpowiedzialny za firewalla pod tym samym tytułem. Sugestia: włączyć

fam
Szczegółowy opis. Sugestia: wyłączyć

killprocs
Demon odpowiedzilany za kończenie pracy procesów przy zamykaniu systemu. Sugestia włączyć

lirc
Uruchamia demona LIRC, który jest niezbędny jeśli korzystamy z urządzeń na podczerwień, takich jak np. pilot tv. Sugestia: wedle własnego uznania

lm-sensors
Usługa niezbędna w przypadku korzystania z monitoringu temperatury, napięcia itd. poszczególnych komponentów komputera. Sugestia: wedle własnego uznania

reboot
Umożliwia reset komputera przy użyciu komendy reboot. Sugestia: włączyć

sudo
Umożliwia działanie sudo. Sugestia: włączyć

vboxdrv
vboxnet

Demony stanowią część oprogramowania VirtualBox. Sugestia: jeśli nie korzystamy z maszyny wirtualnej wyłączyć
Zablokowany