[Debian 64 bit] Najnowszy Wine ze źróde

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
Awatar użytkownika
neo86
Beginner
Posty: 285
Rejestracja: 16 października 2013, 00:03
Lokalizacja: Opolskie

[Debian 64 bit] Najnowszy Wine ze źródeł. Szybko i bezboleśnie.

Post autor: neo86 »

Opiszę na przykładzie Wine w wersji 1.7.10 ale oczywiście jak nowsze wyjdzie to zmieniacie tylko numeracje wersji...

Aby zainstalować Wine w najnowszej wersji w 64-bitowym Debian'ie otwórz terminal i kolejno wykonuj czynności (wymagane uprawnienia root'a):

Kod: Zaznacz cały

wget http://switch.dl.sourceforge.net/project/wine/Source/wine-1.7.10.tar.bz2

tar xvjf wine-1.7.10.tar.bz2

apt-get install gcc flex bison

dpkg --add-architecture i386

apt-get update

apt-get install xserver-xorg-dev:i386 libfreetype6-dev:i386 libxcursor-dev:i386 libxi-dev:i386 libxxf86vm-dev:i386 libxrandr-dev:i386 libxinerama-dev:i386 libxcomposite-dev:i386 libglu1-mesa-dev:i386 libdbus-1-dev:i386 libgnutls-dev:i386 libncurses5-dev:i386 libsane-dev:i386 libhal-dev:i386 liblcms2-dev:i386 libcapi20-dev:i386 libcups2-dev:i386 libopenal-dev:i386 libfontconfig1-dev:i386 libmpg123-dev:i386 libgsm1-dev:i386 libldap2-dev:i386 prelink libxslt1-dev:i386 libpng12-dev:i386 libosmesa6-dev:i386 libglu1-mesa-dev:i386 libfontconfig1-dev:i386 oss4-dev

apt-get install ia32-libs gcc-multilib

./configure
make
make install
I to wszystko :) Teraz wystarczy, że w terminalu wpiszesz

Kod: Zaznacz cały

wine --version
i zobaczysz jaką masz wersje zainstalowaną w systemie

Są jednak pewne programy które wymagają bibliotek Visual C++ trzeba je pobrać ręcznie i doinstalować (z użyciem już zainstalowanego Wine):

vcrun2010 = http://download.microsoft.com/downlo...redist_x86.exe

vcrun2008 = http://download.microsoft.com/downlo...redist_x86.exe

vcrun2005 = http://download.microsoft.com/download/ ... st_x86.EXE

i to już myślę wszystko :) Miłego użytkowania :)
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

./configure nie chce ruszyć. Brakuje paczek środowiska developerskiego.
Awatar użytkownika
neo86
Beginner
Posty: 285
Rejestracja: 16 października 2013, 00:03
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: neo86 »

To coś musiałeś źle zrobić (Czy Mistrz zainstalował wszystkie te biblioteki i386 z tego ciągu w 6 linijce? To są ważne zależności!) Ja dokładnie tak zrobiłem na czystym Debianie (+ze środowiskiem graficznym MATE) i mam to Wine:
Załącznik wine.png nie jest już dostępny
Tak więc przepraszam ale nie wiem jak dokładnie Ci pomóc u mnie zadziałało to bezbłędnie jak widzisz. Podałem w poradniku bo myślałem, że może u każdego to zadziała ;( Może jest tu bardziej kumaty ktoś kto wyjaśni czemu mi zadziałało a Koledze Yampress nie?! Przyznaję się, że za głupi jestem (jestem tylko szarym człowiekiem i totalnym amatorem linuksowym) by w takim momencie pomóc a widzę , że tu sam Moderator ma kłopot z tym. Jeśli coś jest nie tak to niech ktoś poprawi ale wątpię skoro to samo ja zrobiłem i mi ta wersja Wine działa!
Załączniki
wine.png
ww71
Beginner
Posty: 435
Rejestracja: 04 grudnia 2008, 11:44
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: ww71 »

A czy można nałożyć to nowe Wine na starszą wersję, ja mam Wine-1.4.1 ? Czy trzeba odinstalować starszą wersję?
Awatar użytkownika
neo86
Beginner
Posty: 285
Rejestracja: 16 października 2013, 00:03
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: neo86 »

Wydaje mi się, że lepiej odinstalować te stare z repozytorium ale proszę o opinię kogoś bardziej pojętnego (nie chcę by ktoś miał do mnie żal jeśli coś mu się poknoci w systemie aczkolwiek mi się nic nie poknociło bo ja mam tak od jakiegoś miesiąca i wszystko śmiga jak trzeba) bo ja tylko amatorem jestem. Potrzebowałem nowszego wine bo pod 1.4.1 z repozytorium nie działał mi program PhotoScape a bardzo mi na nim zależało i pod Wine 1.7.10 + vcrun2008 działa przepięknie!
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Kolega Yampress nie napisał konkretnego błędu, więc nie wiemy dlaczego mu nie zadziałało. Tak swoją drogą, czy którykolwiek z tych pakietów powyżej instaluje w zależnościach pakiet make? Moim zdaniem kompilowanie (natywne) czegokolwiek na debianie powinno się zacząć od zainstalowania pakietu: build-essential.

Dodane:
Programy kompilowane własnoręcznie i instalowane przez "make install" nie są zarządzane przez żadne narzędzia do zarządzania pakietami.
Jeżeli masz zainstalowaną starą wersje przez apt, na to nałożysz nową wersję przez make install i później apt będzie chciało zrobić aktualizację i nadpisze wersje kompilowaną własnoręcznie zrobi się straszny bałagan. W rezultacie pakiet może przestać działać.
Ja doradzam odinstalowanie starszej wersji.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

No build essentials nie zainstalowałem. Może dlatego. Ale we wpisie powinno być aby zainstalować pliki potrzebne dobudowy.
Nie wszyscy muszą o tym wiedzieć, a postępowałem dokładnie wg opisu
Awatar użytkownika
ArnVaker
Beginner
Posty: 277
Rejestracja: 10 października 2012, 21:58

Post autor: ArnVaker »

Żeby nie robić śmietnika można zamiast make install użyć checkinstall: threads/14266-Kompilowanie-źródeł-do-paczki-deb

EDIT: A tak w ogóle polecam playonlinux z tar.gz, tam można łatwo zarządzać dowolnymi wersjami Wine.
Awatar użytkownika
neo86
Beginner
Posty: 285
Rejestracja: 16 października 2013, 00:03
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: neo86 »

Szanowny ArnVaker moim zdaniem z repozytorium jest jakiś dziwny. Pod nim (PlayOnLinux) sprawdzałem na Wine 1.7.10+vcrun2008i PhotoScape w ogóle się nie uruchamiał a na czystym ze źródeł (bez zabawy z tym PlayOnLinux) pięknie działa. Czemu tak jest? Tego nie wiem ale widocznie lepszy jest goły Wine od POL. Z budową do paczek DEB to fakt dobra rada :) Bo np. jak wyjdzie nowsza wersja Wine to nie wiem jak usunąć z systemu tą 1.7.10 tak by coś nie poknocić w systemie :D bo ze źródeł instalowałem z użyciem "make install". Dopiero co jakiś czas temu migrowałem z Ubuntu stąd moja głupota za którą z góry strasznie przepraszam.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

A ja nie lubię playonlinux, wolę standardowe Wine
ODPOWIEDZ