Jak wy

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
piter
Beginner
Posty: 128
Rejestracja: 09 lutego 2008, 12:45

Jak wyłączyć sprawdzanie dysku przez fsck podczas uruchamiania systemu

Post autor: piter »

Czasami potrzebujemy mieć szybki dostęp do komputera. Włączamy sprzęt i okazje się, że właśnie przypada kolej na sprawdzenie jednej z partycji, uruchamia się fsck i zaczyna mozolnie skanować dysk.
Jeśli chcemy wyłączyć tę usługę wystarczy zalogować się na konto root i wydać polecenie:

Kod: Zaznacz cały

tune2fs -c 0 /dev/nazwa_partycji
Przykładowo u mnie wydając polecenie:

Kod: Zaznacz cały

tune2fs -c 0 /dev/sda5
całkowicie wyłączyłem sprawdzanie dysku podczas rozruchu systemu, ponieważ była to jedyna partycja sprawdzana przez fsck.

No dobrze. A jak teraz sprawdzić dysk? Jeśli spróbujemy użyć fsck po uruchomieniu systemu zostaniemy poinformowani, że sprawdzanie zamontowanej partycji może spowodować poważne uszkodzenie systemu plików. Z pomocą przychodzi nam polecenie:

Kod: Zaznacz cały

shutdown -rF now
które restartuje system i wymusza sprawdzanie dysku.
Awatar użytkownika
DaVidoSS
Junior Member
Posty: 875
Rejestracja: 06 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: ~/

Post autor: DaVidoSS »

Mozolne sprawdzanie dysku? Przecież to trwa 6 sekund.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Kod: Zaznacz cały

tune2fs -c 0 /dev/nazwa_partycji
-c 50 ale nie 0, co jakiś czas musi sprawdzić!

Przy czym ja tak robię, że zwiększam o 1 każdą następną partycję.
piter
Beginner
Posty: 128
Rejestracja: 09 lutego 2008, 12:45

Post autor: piter »

DaVidoSS u mnie trwa to prawie cztery minuty (właśnie zmierzyłem)
Yampress moją propozycją jest wywoływanie fsck ręcznie - na życzenie, kiedy mamy chwilę wolnego:

Kod: Zaznacz cały

shutdown -rF now
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

piter pisze: całkowicie wyłączyłem sprawdzanie dysku podczas rozruchu systemu, ponieważ była to jedyna partycja sprawdzana przez fsck.

No dobrze. A jak teraz sprawdzić dysk?

Zaloguj się w konsoli jako root i wydaj następujące polecenie:

Kod: Zaznacz cały

touch /forcefsck
Po ponownym uruchomieniu system plików będzie sprawdzany.

Ps.: Polecenia nie trzeba później odwoływać, bo powoduje ono tylko jednorazowe sprawdzanie, a nie przy każdym następnym uruchomieniu.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

piter
Beginner
Posty: 128
Rejestracja: 09 lutego 2008, 12:45

Post autor: piter »

Widzę, że źle zostałem zrozumiany. Nie chodziło mi o uzyskanie odpowiedzi na pytanie jak wyłączyć sprawdzanie dysku podczas rozruchu systemu, ani też jak wymusić to sprawdzanie przy następnym restarcie. Temat miał być HowTo jak sprawić, aby fsck sprawdzał dysk tylko i wyłącznie na nasze życzenie. Aby osiągnąć taki efekt zaproponowałem dwie komendy:

Kod: Zaznacz cały

tune2fs -c 0 /dev/nazwa_partycji
shutdown -rF now
Oczywiście nie jest to jedyna metoda osiągnięcia tego efektu. Tak jak sami napisaliście można np. edytować plik fstab. A jeśli chcemy wymusić wywołanie fsck można utworzyć plik forcefsck i restartować system.
Jest jeszcze parę innych sposobów np. dorobienie do systemu możliwości przerwania skanowania partycji na starcie przy użyciu CTRL+C bez zatrzymania rozruchu (ale tej metody nie sprawdzałem).
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

A nie prościej zrezygnować z systemu plików ext3 na rzecz innego, który inaczej się zachowuje i ,,nie traci czasu''? Masz tyle możliwości.
piter
Beginner
Posty: 128
Rejestracja: 09 lutego 2008, 12:45

Post autor: piter »

fnmirk napisał:
A nie prościej zrezygnować z systemu plików ext3 na rzecz innego, który inaczej się zachowuje i ,,nie traci czasu
Bardzo ciekawy pomysł.
A tak poza tym mój temat stał się już bardziej tematem dyskusyjnym niż HowTo. Jeśli uważacie, że temat nie nadaje się na HowTo proszę o przeniesienie go do innego działu np. "Główne tematy", ewentualnie usunięcie go.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

piter, poradnik możesz napisać jako podsumowanie.
Zablokowany