Umieszczanie programów w tacce systemowej

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Umieszczanie programów w tacce systemowej

Post autor: davidoski »

Cześć,

postanowiłem napisać krótką instrukcję jak można umieścić dowolny program w tray-u, obok zegara. Co prawda wymaga to każdorazowo uruchamiania określonego programu, ale póki co nie znalazłem lepszego sposobu. Może się komuś przyda.

1.Należy pobrać program AllTray - Pobierz
2.Należy sprawdzić czy mamy zainstalowany program bzip2 (w czystej instalacji Debiana 4.0 z 1 płyty CD program nie jest instalowany). Jeśli nie mamy go w systemie instalujemy go z konta root-a komendą:

Kod: Zaznacz cały

 aptitude install bzip2
3. Nadal jako root należy przejść do folderu w którym zapisany został pobrany wcześniej plik alltray-0.69.x86.package i wpisać w konsoli:

Kod: Zaznacz cały

sh alltray-0.69.x86.package
4.Teraz należy uruchomić program, który chcemy schować do tray-a.
5.Następnie uruchamiamy program AllTray (Menu/Narzędzia/AllTray). Przy pierwszym uruchomieniu program zapyta się jaki przycisk środowiska graficznego zamyka programy - należy kliknąć ten przycisk w okienku programu AllTray (standardowo jest to krzyżyk).
6. Następnie klikamy na ten sam przycisk (czyli krzyżyk) programu, który chcemy schować.
7. Program schowie się do tray-a i od tej pory (aż do wylogowania się) każde jego zamknięcie przez "krzyżyk" będzie go tam chować.

________________________________________________________________

Jeśli chodzi natomiast o IceDove/Thunderbird to fajnym rozwiązaniem jest instalacja dodatku icedove-traybiff, który pozwala schować ten program pocztowy do tray-a, a kiedy przyjdzie nowy mail pokaże powiadomienie (tzn.ikonka programu zmieni się na kopertę).
Aby zainstalować ten dodatek wystarczy wpisać w konsoli:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install icedove-traybiff
W menu Icedove pojawi się nowy dodatek (Tools/Extensions), w jego preferencjach warto wtedy zaznaczyć Always show tray icon. Aby schować okno główne pozostawiając program aktywny wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy jego ikonkę obok zegara i wybrać Hide Window. Od tej pory Icedove będzie sobie siedział cichutko w tray-u a gdy przyjdzie nowy mail jego ikonka zamieni się na kopertę. Wg mnie super wygodne rozwiązanie.

Pozdrawiam,
davidoski
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

Dzisiaj chciałem napisać podobne FAQ ale patrze że taki temat już jest więc tutaj swoje dorzucę.
Za pomocą alltray możemy w prostu sposób nie tylko minimalizować wybrane aplikacjie do traya przez klikanie w belkę tytułową programu. Możemy też mieć wybrane aplikacje w zasobniku zaraz po starcie środowiska graficznego!
Tak więc na przykładzie GNOMA wchodzimy w menu System -> Preferencje -> Sesje -> Nowy, któremu nadajemy nazwę a w poleceniu wpisujemy np:

Kod: Zaznacz cały

alltray /home/user_name/sunbird/sunbird 
Dzięki czemu pracę w gnomie będziemy rozpoczynać z terminarzem/przypominajką koło zegarka. Jeśli Chcesz po starcie mieć koło zegarka iceweasel dajesz:

Kod: Zaznacz cały

alltray iceweasel 
A co wy na to żeby mieć zaraz po starcie w zasobniku terminal?

Kod: Zaznacz cały

alltray gnome-terminal 
W zasadzie to chyba każdy programik można sobie tak przy starcie zdokować, oprócz icedove który jakoś mi nie chce w ten sposób startować. W sumie to ten program w wersji debianowej jest jakiś niedorobiony bo raz że jakoś minimalizować się przy starcie nie chciał, dwa że po zminimalizowaniu ręcznie jego ikona jest paskudna, a trzy nie posiada funkcji czytnika RSS, choć jest to możliwe ale trzeba pokombinować. Zatem w tym przypadku polecam tylko thunderbirda.
Reasumując alltray to genialna aplikacja dzięki której nie będziemy potrzebować takich rozszerzeń jak traybiff/firetray czy innych. A przy okazji możemy mieć na starcie wiele innych często używanych aplikacji które takich rozszerzeń nie mają.
TheMasakra
Posty: 6
Rejestracja: 20 sierpnia 2007, 08:56
Lokalizacja:

Post autor: TheMasakra »

A ja dorzucę, że alltray jest w repo... żeby nie robić sobie bałaganu...
frantic
Posty: 66
Rejestracja: 24 maja 2007, 20:06
Lokalizacja: z debian.org xd

Post autor: frantic »

a ja dorzuce ze nie dziala z berylem ani compizem ;-)

Kod: Zaznacz cały

alltray gnome-terminal
tez jest bezsensu bo kiedy wybierzemy go z traya a pozniej zamkniemy to nie zostanie w trayu a chyba powinien...
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

frantic pisze: tez jest bezsensu bo kiedy wybierzemy go z traya a pozniej zamkniemy to nie zostanie w trayu a chyba powinien...
hmmm mi działa bez problemu, nawet po zamknięciu krzyżykiem wraca do traya, a z compizem i innymi takimi to wiele rzeczy nie działa, same też nie działają jak trzeba
frantic
Posty: 66
Rejestracja: 24 maja 2007, 20:06
Lokalizacja: z debian.org xd

Post autor: frantic »

@up no wlasnie nawet jak dodam do autostartu w gnome to i tak nie wracado traya :(
chyba ze to tez wina beryla...

edit: to na 100% wina beryla :->
olka
Posty: 65
Rejestracja: 20 października 2007, 12:52
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: olka »

Też mnie swojego czasu gryzł ten problem. Alltray jakoś nie przypadł mi do gustu (nie chciał się skompilować /slackware/ jak się już skompilował, to się wywalał w najmniej oczekiwanym momencie a i zawsze dodatkowa paczka w systemie...).
Przepis dla użytkowników KDE:

Kod: Zaznacz cały

ksystraycmd --hidden PROGRAM
Rzecz opisana w dokumentacji do KDE, nie wymaga żadnych dodatkowych programów, można wrzucić do autostartu (ja tak uruchamiam thunderbirda). Jedyny minus (niezbyt duży z resztą): w przypadku autostartu polecenie ksystraycmd "przechwytuje" program uruchomiony przed programem docelowym (w moim przypadku jeśli włączę coś zanim uruchomi się Thunderbird, w tray'u będzie coś a nie Thunderbird :mrgreen: ).

pozdrawiam
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

frantic pisze:@up no wlasnie nawet jak dodam do autostartu w gnome to i tak nie wracado traya :(
chyba ze to tez wina beryla...

edit: to na 100% wina beryla :->
Ja się już tym uporałem. Otóż należy stworzyć skrypty opóźniające uruchamianie programów odpalanych przez alltray:

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/bash
sleep 10 && alltray gnome-terminal &
Działa wyśmienicie.
karabash
Posty: 58
Rejestracja: 15 lipca 2007, 15:33

Post autor: karabash »

Jak mam konflikt uzywam menagera sesji i zmieniam priorytet uruchamiania widzetow, wtytczek i innych smiesznych rzeczy. Moze ktos mi wytlumaczy jak to jest i w czym jest blad. Zainstalowalem tray do icedove'a. Wydawalo mi sie, ze dobrze mi sie spisywal, a tym czasem draznil sie ze mna dajac mi znac, ze dostalem nowa poczte. Zagladam, a tam pusto!! :shock: Odkad przydazylo mi sie to regularnie mam tak srednio co 15 min. Fajne to narzedzie ale ... pozbylem sie go z tego powodu.
erasil
Posty: 24
Rejestracja: 24 stycznia 2008, 16:58

Post autor: erasil »

po zainstalowaniu, zrobiłem nierozważną rzecz, usunąłem traya z panelu, i teraz nie umiem go przywrócić. ;<
Zablokowany