Instalacja Javy firmy Sun 6u12 beta2 pod Lenny x86_64

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
Kapitalista
Posty: 5
Rejestracja: 14 grudnia 2008, 23:56

Instalacja Javy firmy Sun 6u12 beta2 pod Lenny x86_64

Post autor: Kapitalista »

Witam!

Zarejestrowałem się i chciałbym opublikować tutaj swój opis dotyczący instalacji Javy firmy Sun (6u12 beta2) wersji mającej wtyczkę 64-bitową do firefoksa. Przyjmuję, że użytkownik ma zainstalowaną najnowszą wersję przeglądarki IceWeasel (3.0.4) znajdującej się w repozytorium.

Przypominam że jest to WERSJA BETA i może działać nieprawidłowo (jednak u mnie jak na razie nie wystąpiły nieprawidłowości).

Pobieramy javę ze strony:

Kod: Zaznacz cały

wget [url]http://www.java.net/download/jdk6/6u12/promoted/b02/binaries/jre-6u12-ea-bin-b02-linux-amd64-08_dec_2008.bin[/url]
(najprawdopodobniej po ściągnięciu pliku będziemy już od razu w katalogu /home/nazwa_użytkownik/ gdzie instalator został ściągnięty - jeśli nie to wcześniej przechodzimy do katalogu /home/nazwa_użytkownika/

Kod: Zaznacz cały

cd /home/nazwa_użytkownika
Wchodzimy do katalogu z pobranym programem i nadajemy mu prawo do wykonywania

Kod: Zaznacz cały

chmod +x jre-6u12-ea-bin-b02-linux-amd64-08_dec_2008.bin


Poniższe polecenia wykonujemy jako root/sudo.

Tworzymy katalog:

Kod: Zaznacz cały

mkdir /usr/java/

Kod: Zaznacz cały

mkdir /usr/lib/iceweasel/plugins/
(o ile nie posiadamy).

Wchodzimy do katalogu:

Kod: Zaznacz cały

cd /usr/java
i wykonujemy polecenie:

Kod: Zaznacz cały

/home/uzytkownik/jre-6u12-ea-bin-b02-linux-amd64-08_dec_2008.bin
Po instalacji tworzymy dowiązanie:

Kod: Zaznacz cały

ln -s /usr/java/jre1.6.0_12/lib/amd64/libnpjp2.so /usr/lib/iceweasel/plugins/
I wszystko działa. Teraz odwiedzamy czaterię i rozmawiamy z kim tylko chcemy. Kurnik również działa bez problemów :)

Pozdrawiam

K.

PS. W najbliższym czasie postaram się zrobić z tego paczkę deb - wtedy instalacja będzie bardzo intuicyjna. Nie wiem kiedy to nastąpi, bo obecnie jestem bardzo zajęty. Być może ktoś mnie wyprzedzi ;-)
Zablokowany