[+] automatyczna kopia zapasowa przed wy

Potrzebujesz pomocy z C, C++, perl, python, itp.
stoper
Beginner
Posty: 113
Rejestracja: 14 stycznia 2007, 15:11
Lokalizacja: Podkarpacie

[+] automatyczna kopia zapasowa przed wyłączeniem komputera

Post autor: stoper »

Witam, mam desktop'a i skrypt wykonujący backup różnicowy /usr /boot /home /etc /var /tmp /etc_passwd na oddzielną partycję.
skrypt tutaj
Mogę wykonanie skryptu podpiąć do cron'a i o określonym czasie wykonywać zrzut, ale ma to sens na serwerze a nie na desktop'ie. Chciałbym, aby ta operacja wykonywana była automatycznie każdorazowo poprzedzając zainicjowaną procedurę wyłączenia komputera. Wyłączenie komputera to typowe "wyłącz komputer" w środowisku KDE.
Jak wyglądałby taki skrypt lub procedura? I jak to wszystko podpiąć do systemu?
Niestety, nie mam pomysłu gdyż nie znam się na pisaniu skryptów. Czy może Ktoś to wymyślić?
Ewentualnie, w którym miejscu skryptu zaprezentowanego w moim poscie umieścić

Kod: Zaznacz cały

 shutdown -h now 
aby mógł się wyłączyć komputer po wykonaniu backup'u. Po prostu mógłbym osiągnąć ten sam efekt zamknięcia wywołując wykonanie skryptu.
Pozdrawiam, stoper.
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Zrób symlinka do skryptu w /etc/rc0.d. Lub ładnie, najpierw wrzuć skrypt do /etc/init.d a potem poczytaj man update-rc.d :) .
stoper
Beginner
Posty: 113
Rejestracja: 14 stycznia 2007, 15:11
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: stoper »

Rozwiązanie okazało się prostsze, niż sobie wyobrażałem. Mianowicie w rzeczonym skrypcie zmieniłem linię o treści:

Kod: Zaznacz cały

 exit $OK 
na

Kod: Zaznacz cały

 shutdown -h now $OK 
i skrypt po wykonaniu zadania grzecznie zamyka system.

Skryptowi nadałem nazwę 'skb' i umieściłem w /usr/local/bin, oraz nadałem prawa wykonalności poprzez

Kod: Zaznacz cały

 chmod +x /usr/local/bin/skb 
Plik konfiguracyjny 'kopia.conf' po wycięciu ze skryptu znalazła się w katalogu

Kod: Zaznacz cały

 /etc/kopia/kopia.conf 
po odpowiednim zmodyfikowaniu.
Partycja docelowa - w moim przypadku to 'hda8' a w niej katalog docelowy:

Kod: Zaznacz cały

 /media/hda8/kopia2/KOPIE_SUN 
gdzie składowany jest backup systemu.
Skrypt z 1-szym dniem miesiąca wykonuje pełny backup a w kolejne dni różnicowo backup'y dzienne. W pliku 'kopia.conf' trzeba dokonać stosownych zmian pod kątem własnego systemu.

Mógłbym jeszcze poeksperymentować z parametrami -t -a do 'shutdown' lecz cel osiągnąłem i po sprawdzeniu poprawności założenia mnie osobiście zadawala.
Wywołanie skryptu mam w ikonce na pulpicie KDE. Skrypt wykonuje się z prawami root'a, by umożliwić dostęp do katalogów root'a. Jest to ostatnia czynność jaką kończyć będę pracę z debiankiem w danym dniu.

Pozdrawiam i pozwolę sobie dać tematowi [SOLVED].

stoper
ODPOWIEDZ