Do

Potrzebujesz pomocy z C, C++, perl, python, itp.
kazzomy
Posty: 84
Rejestracja: 25 października 2007, 13:21
Lokalizacja: Warszawa

Dołączenie w grono developer ów

Post autor: kazzomy »

Witam,
programowanie się ucze do 1,5 roku, c++ zaczełem niedawno, lecz za ok. 1 rok chciałbym dołączyć do grona programistów tworzących nasze piękne open source ;-) .
1)Jakie biblioteki powinienem sobie przyswoić?
2)Na czym polega praca członka takiego zespołu?
3)Gdzie powinienem się zgłosić?

A i mówie o tworzeniu kodu jakiegoś programu, dowolnie czego(np. systemu), byle bym sobie z tym na początek poradził.

Pozdrawiam
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

Nie ma zespółu "tworzącego open source", do którego mógłbys się "zapisać" i mówić kumplom, że jesteś developerem open source. Jeśli chcesz współtworzyć jakiś istniejący program to zgłaszasz się do jego twórcy/aktualnego opiekuna i piszesz, że mógłbyś pomóc, co umiesz itp. Najczęściej jeśli jakiś program potrzebuje dodatkowych programistów, to ich szuka i ogłasza, że mają się do nich zglaszać. Jak ściągniesz jakiś kod źródłowy, znajdziesz błąd, poprawisz to wysylasz do opiekuna.

Ale na początek proponuję napisanie samodzielnie jakiegoś programu, ktory jest do czegoś przydatny. Tworcy żadnego oprogramowania nie będą raczej mieli czasu na to, żeby zlecić Ci coś z czym poczatkujący programista sobie poradzi i jeszcze sprawdzać, czy zrobisz to dobrze.

Napisanie dobrego trochę większego programu to nie tylko przyswojenie sobie bibliotek wykorzystanych do jego tworzenia. To nie jest takie proste jak się większości wydaje.
kazzomy
Posty: 84
Rejestracja: 25 października 2007, 13:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kazzomy »

Ale na początek proponuję napisanie samodzielnie jakiegoś programu, ktory jest do czegoś przydatny. Tworcy żadnego oprogramowania nie będą raczej mieli czasu na to, żeby zlecić Ci coś z czym poczatkujący programista sobie poradzi i jeszcze sprawdzać, czy zrobisz to dobrze.
Mówisz o jakimś mini programie, który potem wstawić na stronkę?
Na razie i tak raczej nie będę próbować, bo jak sam z resztą również stwierdziłeś za mało wiem, jakieś podstawy załapałem, ale sam się jeszcze nie czuję na siłach.
Może w wakacje się czegoś podejmę.
Mając na myśli biblioteki myślałem np. o qt czy coś takiego, wolał bym wcześniej wiedzieć w czym powinienem się orientować.
Również czym się kompiluje te programy? Ja do tej pory używam g++.
soki
Beginner
Posty: 249
Rejestracja: 27 października 2007, 21:18
Lokalizacja: Matrix

Post autor: soki »

Moim zdaniem tego typu pytanie świadczy o tym, że nie nadajesz się(jeszcze) do tego ew. nie podchodzisz do tego poważnie/nie jesteś faktycznie zainteresowany. Ogólnie chcąc wspierać jakiś projekt robisz to o czym pisał mlyczek,
mlyczek pisze:...oprogramowania nie będą raczej mieli czasu na to, żeby zlecić Ci coś z czym poczatkujący programista sobie poradzi i jeszcze sprawdzać, czy zrobisz to dobrze...
Fakt, tu dla amatorów nie ma miejsca trzeba być już w wyższym stadium niż początkujący.
mlyczek pisze:To nie jest takie proste jak się większości wydaje.
Nic dodać, nic ująć. Jak już tak bardzo chcesz zacznij od własnego projektu.
kazzomy
Posty: 84
Rejestracja: 25 października 2007, 13:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kazzomy »

Dzięki za odp. przynajmniej już wiem jak to wygląda i jak trzeba zacząć ;-) .

Temat do zamknięcia
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

kazzomy pisze:Mówisz o jakimś mini programie, który potem wstawić na stronkę?
Nie mówię o jakimś mini programie, który liczy prostą rzecz, ale o większym, który już coś przydatnego robi.
kazzomy pisze:Na razie i tak raczej nie będę próbować, bo jak sam z resztą również stwierdziłeś za mało wiem, jakieś podstawy załapałem, ale sam się jeszcze nie czuję na siłach.
Może w wakacje się czegoś podejmę.
Jeśli teraz nie czujesz się na siłach, to do wakacji tez nie będziesz (z całym szacunkiem dla Ciebie)
kazzomy pisze:Mając na myśli biblioteki myślałem np. o qt czy coś takiego, wolał bym wcześniej wiedzieć w czym powinienem się orientować.
Jeśli masz problemy z napisaniem prostych programów mini (jak to okresliłeś) programów to na razie nie masz się co za qt zabierać. A co do tego z jakimi bibliotekami trzeba się zapoznać, to zależy od tego w jakich chcesz swoje progamy pisać, albo w jakich są napisane programy, które chcesz utrzymywać.
kazzomy pisze:Również czym się kompiluje te programy? Ja do tej pory używam g++.
Kompilator zależy od języka w jakim jest napisany program. Dla c++ to może być g++, dla c to może być gcc, dla haskell'a to może być ghc, dla pascal'a free-pascal, dla javy to może być gcj i tak dalej, i tak dalej.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Ja ze swojej strony zalecam czytanie kodów źródłowych... to bardzo dobry początek, ale żeby taki kod "zrozumieć" to trzeba z 3 lat w tym posiedzieć.
Nie ma co się zrażać, chcąc programować do trudności musisz się przyzwyczaić ;) , a open source daję Ci tą szanse, żeby się uczyć od najlepszych (poprzez czytanie kodów).
ODPOWIEDZ