Python w roli PHP

Potrzebujesz pomocy z C, C++, perl, python, itp.
Chamaeleo

Python w roli PHP

Post autor: Chamaeleo »

Witam!

Od jakiegoś czasu nosze się z myślą o nauce programowania w Pythonie. Ponieważ zajmuje się projektowanie stron WWW interesuje mnie, czy PHP można zastąpić Pythonem. Chodzi mi na przykład o logowanie na stronie bądź wyszukiwanie. Czy jest sens używać do tego Pythona, czy lepiej zostawić to w rękach sprawdzonego połączenia PHP z MySQL?
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Pewnie, że można. W sieci znajdziesz mnóstwo artykułów porównujących możliwości i efekty wykorzystania Pythona i PHP.
Chamaeleo

Post autor: Chamaeleo »

Czyli mogę darować sobie naukę PHP i w całości poświęcić się Pythonowi wiedząc, iż osiągnę to samo co w PHP, a nawet więcej?
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Myślę, że jesteś w stanie poznać oba języki. Trudno mi powiedzieć, czy w Pythonie będziesz osiągnąć to samo, a nawet więcej niż w PHP, ponieważ nie zajmuję się projektowaniem aplikacji webowych. Jeżeli masz poważne wątpliwości może spytaj się na jakimś forum poświęconym technologiom webowym, gdyż tam jest większe prawdopodobieństwo, że dostaniesz satysfakcjonującą odpowiedź.
starach
Beginner
Posty: 134
Rejestracja: 08 grudnia 2010, 15:53

Post autor: starach »

W Pythonie, możesz, o ile dobrze wiem, pisać również aplikacje okienkowe. Teoretycznie, więc ma on większe możliwości od PHP (o PHP-GTK nawet nie wspominajcie, bo ten projekt to tragedia). Według niektórych testów jest on również nieznacznie szybszy.

Osobiście jednak szczerze nienawidzę jego notacji i mimo wszystko zostanę przy PHP.
Chamaeleo

Post autor: Chamaeleo »

Dziękuję za odpowiedzi. Chciałbym jeszcze tylko zapytać czy równoczesna nauka obydwu języków to dobry pomysł, czy lepiej zacząć np. od PHP, a później poznawać Pythona? Może ktoś z Was miał takie doświadczenie w swoim życiu.
Monter08
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, 23:30

Post autor: Monter08 »

Myślę, że jeżeli poznasz jeden język, to drugi przyjdzie ci o wiele szybciej. Na Twoim miejscu zacząłbym od PHP.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Python to bardziej dla administratorów niż programistów stron, fakt tez się da, ale to tak samo jak z używanie Linuksa, większość odwiedzających Twoje strony będzie jednak używać systemu Windows.
Awatar użytkownika
Bastian
Member
Posty: 1424
Rejestracja: 30 marca 2008, 16:09
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Bastian »

Oczywiście ze Python da rade. Jeśli chcesz programować aplikacje webowe, to oprócz pythona musisz poznać też framework webowy dla niego (django). Generalnie dla PHP nie musisz na początku uczyć się żadnych frameworków. Python generalnie oprócz www sprawdzi się też w innych zastosowaniach. Aplikacje www w pythonie+django wyglądają i działają bardzo ładnie. Tutaj przykład.
Awatar użytkownika
Louner
Posty: 46
Rejestracja: 15 grudnia 2006, 19:20
Lokalizacja: Doliny Podlasia

Post autor: Louner »

PHP nadaje się cudownie do małych projektów, przy większych (i pracy zespołowej) zaczynają się problemy. Nie ucz się w ciemno technologii, jeżeli potrzebujesz PHP - poznawaj PHP, jeżeli życie zmusza Cię do poznawania Pythona - ucz się Pythona. Jeżeli robisz coś sam dla siebie i będzie to mały projekt, to PHP się nada, bo gołe jest proste w obsłudze. :D

Miłego!
ODPOWIEDZ