Programowanie w Linuksie od czego zacz

Potrzebujesz pomocy z C, C++, perl, python, itp.
AdeBe
Junior Member
Posty: 825
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 14:41

Post autor: AdeBe »

Jak chciałbyś coś tak kompletnego jak VisualStudio, to moim zdaniem zostaje tylko Qt.
QtCreator (pisanie kodu) + QtAssistant + QtDesigner(rysowanie okienek) + jeszcze kilka aplikacji z zestawu.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

genobis, jak używasz GNOME to może to może moje wypociny Ci się spodobają http://pl.wikibooks.org/wiki/GTK%2B
genobis
Beginner
Posty: 353
Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:59
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: genobis »

grzesiek pisze:genobis, jak używasz GNOME to może to może moje wypociny Ci się spodobają http://pl.wikibooks.org/wiki/GTK%2B
Fajne opracowanie :) Ja jednak na co dzień korzystam z KDE, a piszę głównie w Javie 8-)
salmon
Beginner
Posty: 296
Rejestracja: 12 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Gliwice/Bielsko-Biała

Post autor: salmon »

AdeBe pisze:QtCreator (pisanie kodu) + QtAssistant + QtDesigner(rysowanie okienek)
QtCreator ma te dwa pozostałe wbudowane.

Niestety QtCreator nie obsluguje PyQt :(
nowy_uzytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 08 lipca 2009, 15:34

Post autor: nowy_uzytkownik »

Ja zabawę z programowaniem zaczynałem w zamierzchłych czasach na C64 z językiem BASIC. Niecały rok temu zacząłem programowanie w javie i to chyba nie był dobry wybór. Potem zacząłem bawić się z pythonem - pierwsza reakcja "jakie to proste" w porównaniu do javy i "jakie to użyteczne" w porównaniu do basica. Gorąco polecam, przy poznaniu podstaw i kilku modułów w stylu urllib czy subprocess można pisać naprawdę szybciutko potężne (pod względem zastosowania) aplikacje. Na temat tego jak to wygląda graficznie się nie wypowiadam bo wystarczał mi tryb tekstowy. Na sam początek polecam:
http://pl.wikibooks.org/wiki/Zanurkuj_w_Pythonie
genobis
Beginner
Posty: 353
Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:59
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: genobis »

nowy_uzytkownik pisze:Niecały rok temu zacząłem programowanie w javie i to chyba nie był dobry wybór. Potem zacząłem bawić się z pythonem - pierwsza reakcja "jakie to proste" w porównaniu do javy
Jedno pytanie - bez żadnej złośliwości, kieruje mną czysta ciekawość - dlaczego uznałeś Javę za zły wybór dla siebie i dlaczego Tobie (z tego co zrozumiałem - osobie mającej już pewne doświadczenie w programowaniu) wydała się ona trudna?

Sam poleciłem pythona osobie zakładającej temat, jednak uczyniłem to dlatego, że pytanie było o programowanie w Linuksie, do którego python w moim odczuciu nadaje się nieco lepiej choćby ze względu na fakt, że jest domyślnie instalowany w większości dystrybucji, ma szerokie możliwości integracji z najpopularniejszymi środowiskami graficznymi, itd. Pomimo tego Java jest rozwiązaniem niezwykle potężnym, a przy tym bardzo poukładanym i świetnie udokumentowanym. Pracuję w niej od kilku lat, dlatego też zaciekawiła mnie Twoja opinia.
nowy_uzytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 08 lipca 2009, 15:34

Post autor: nowy_uzytkownik »

Moje wcześniejsze doświadczenie z programowaniem było dość mierne. W podstawówce dostałem używanego C64. Miał on dla początkującego programisty swoje zalety: wbudowany interpreter basica i dostępne kody źródłowe gier (nie oszukujmy się, to służyło raczej jako prymitywna konsola niż komputer w znanym obecnie znaczeniu tego słowa), oraz wady - w moim przypadku miałem możliwość zapisu danych tylko na taśmie magnetycznej (jeśli ktoś próbował ustawiać kiedyś głowice, to wie jak może to zdemotywować do czegokolwiek), sam basic był tez językiem prostym ale dość ograniczonym. Napisałem w nim w wolnym czasie trochę prostych programików, zacząłem nawet pisać prostą grę ale zniechęciły mnie właśnie problemy z taśmą. Potem do programowania, już trochę bardziej na poważnie, wróciłem właśnie niecały rok temu. Zgadzam się, że java to język o potężnych możliwościach, jednak w porównaniu z pythonem trudniejszy w użyciu. Kompilator javy utrudnia nam zrobienie błędu, jednak niestety pisanie też. Może na moją awersję do tego języka miał tez wpływ fakt, że uczyłem się jej z Thinking in Java ;) .

Nie staram się zostać zawodowym programistą, komputer wykorzystuję tylko jako narzędzie do przetwarzania danych potrzebnych mi w innym celu. Dlatego python jest dla mnie dużo wygodniejszy - w ciągu kilku godzin piszę i testuję prosty programik, który wczytuje jakiś plik z danymi A, wyłuskuje z niego dane B, dla wszystkich danych ze zbioru B uruchamia program C jako subprocess, z jego wyjścia wyłuskuje odpowiednie wyniki, które zapisuję w następnie w pliku. Potem idę na imprezę, wracam nad ranem albo rano i mam wyniki. Następnego dnia przeglądam dane, myślę co dalej i ewentualnie piszę kolejny programik. W zasadzie nie muszę nawet pisać programu, wystarczy że napiszę funkcję.

Ponadto uważam, że java jest językiem bardziej dopracowanym, jednak niektóre rzeczy rażą, na przykład według mnie bardzo kiepskie rozwiązanie wejścia-wyjścia. Python pod tym względem jest dużo wygodniejszy. To co mi się w nim podobało to również wykorzystanie elementów programowania funkcyjnego. Z kolei java daje typy podstawowe i szybki dostęp do danych rozmieszczonych w tablicach. Jednak mimo to uważam, że do wielu zastosowań, być może nawet do większości, python jest rozwiązaniem lepszym.

To moje zdanie i oczywiście można z nim polemizować. Przy okazji następnej wypowiedzi postaram się tak nie lać wody.
Awatar użytkownika
Dalik
Beginner
Posty: 206
Rejestracja: 25 października 2007, 18:13
Lokalizacja: /home/dalik

Post autor: Dalik »

Dziękuję wszystkim. Na pewno teraz jest już dla mnie wszystko jaśniejsze.
Zaczynam właśnie przygodę z Pythonem.
Wiem, że to nei odpowiedni temat ale korzystając z okazji zapytam.

Piszę z Geany. Dlaczego jak tworzę pliczki

Kod: Zaznacz cały

moja_nazwa.py
To używając polskich znaków wyrzuca mi błąd?
a jak uruchomię (bo takowe też się generują

Kod: Zaznacz cały

moja_nazwa.pyc
to wykorzystuje bez problemu polskie znaki?
LiTE
Beginner
Posty: 208
Rejestracja: 25 marca 2008, 13:22
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: LiTE »

ryniek
Posty: 5
Rejestracja: 25 lipca 2009, 15:20

Post autor: ryniek »

Dalik pisze:Kuszące to co piszesz ale gdzieś przeczytałem, że Python to porażka i niektórzy nawet tego nie nazywają językiem programowania, dlatego sobie od razu odpuściłem szukanie informacji o nim.
Sprawdzę go.
To źle przeczytałeś. Python z roku na rok oferuje coraz to większe wsparcie dla programistów. W tej chwili prócz skryptów, możesz pisać w nim gry, programy użytkowe, aplikacje sieciowe, strony www, aplikacje do obliczeń naukowych, gui itp.

Zajrzyj na: Polish Python Coders Group i dowiedz się więcej.

Polecam także felietony Python Success Stories.
Dalik pisze:Dziękuję wszystkim. Na pewno teraz jest już dla mnie wszystko jaśniejsze.
Zaczynam właśnie przygodę z Pythonem.
To dobrze.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ