scp - skrypt kopiujacy pliki

Potrzebujesz pomocy z C, C++, perl, python, itp.
nimmid
Posty: 13
Rejestracja: 07 stycznia 2007, 00:00

scp - skrypt kopiujacy pliki

Post autor: nimmid »

potrzebuje napisac skrypcik kopiujacy pliki na serwer z wykorzystaniem scp. nie znalazlem w manualu jak zapodac haslo do serwera. jak w jednym poleceniu wyslac plik? trzeba stworzyc jakis plik konfiguracujny?
Awatar użytkownika
Unit
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 27 marca 2007, 09:39

Re: [scp]skrypt kopiujacy pliki

Post autor: Unit »

nimmid pisze:jak w jednym poleceniu wyslac plik?

Kod: Zaznacz cały

scp plik user@host:/katalog/
nimmid
Posty: 13
Rejestracja: 07 stycznia 2007, 00:00

Re: [scp]skrypt kopiujacy pliki

Post autor: nimmid »

Unit pisze:
nimmid pisze:jak w jednym poleceniu wyslac plik?

Kod: Zaznacz cały

scp plik user@host:/katalog/
po wykonaniu tego polecenia wyskoczy prompt z prosba o podanie hasla.

chodzilo mi o informacje jak skopiowac plik za pomoca skryptu (jakis przelacznik do podania hasla, wykorzystanie kluczy kryptograficznych)

edit:
uscisle troche problem :)
mam hosta, port i login na zdalna maszyne. potrzebuje przeslac pliki z pomoca skryptu. autoryzacja bedzie jednak w oparciu o klucz. mam w zwiazku z tym pytanie, dla jakiego usera mam wygenerowac klucz (dla tego ktory bedzie odpalal skrypt? jesli skrypt bedzie odpalany z crona to root?)

sory za banalne pytania ale jestem newbie :-|
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

nimmid pisze:dla jakiego usera mam wygenerowac klucz
klucz masz wygenerować dla tego usera na którego będzie się logowało (?) scp aby skopiować pliki, może nie jasno się wyraziłem, ale pokażę to na przykładzie:
scp plik user@host:/katalog/

jeśli składnia polecenia będzie wyglądała tak jak ta powyższa, to klucz musisz wygenerować dla user


to masz to lepiej opisane, co prawda opisane jest dla fedory, ale działa tak samo na Debianie:
http://www.turox.org/podrecznik/Autoryz ... luczy.html

ale polecam przeczytanie całego rozdziału o ssh



aloha
nimmid
Posty: 13
Rejestracja: 07 stycznia 2007, 00:00

Post autor: nimmid »

velmafia pisze:
nimmid pisze:dla jakiego usera mam wygenerowac klucz
klucz masz wygenerować dla tego usera na którego będzie się logowało (?) scp aby skopiować pliki, może nie jasno się wyraziłem, ale pokażę to na przykładzie:
scp plik user@host:/katalog/

jeśli składnia polecenia będzie wyglądała tak jak ta powyższa, to klucz musisz wygenerować dla user


to masz to lepiej opisane, co prawda opisane jest dla fedory, ale działa tak samo na Debianie:
http://www.turox.org/podrecznik/Autoryz ... luczy.html

ale polecam przeczytanie całego rozdziału o ssh



aloha
dzieki za odpowiedz.

hmm...problem w tym ze uzytkownik user to jest na zdalnym serwerze. u mnie w systemie nie ma takiego uzytkownika. co prawda bede logowal sie na tego usera ale z poziomu roota(o ile cron to root :) , tak ze chyba dla roota powinienem wygenerowac klucz, czy sie myle?

i jeszcze jedno pytanie, z tego co widze to ktos tu juz generowal jakies klucze, pytanie czy jesli wygeneruje klucz dla roota, a ktos wczesniej juz tez to zrobil to czy ten poprzedni klucz zostanie uniewazniony, czy za pomoca jednego i drugiego bedzie mozna dokonac autoryzacji?
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

nimmid pisze:hmm...problem w tym ze uzytkownik user to jest na zdalnym serwerze. u mnie w systemie nie ma takiego uzytkownika. co prawda bede logowal sie na tego usera ale z poziomu roota(o ile cron to root :) , tak ze chyba dla roota powinienem wygenerowac klucz, czy sie myle?
najlepiej jak byś stworzył takiego usera u siebie, a następnie z konta tego usera robił tą kopie, ponieważ ja bym roota w to nie mieszał (kwestia bezpieczeństwa, roota używany tylko do tego czego nie da się zrobić z innego "normalnego" konta), a z coronem to nie koniecznie będzie wykonywany przez roota, to zależy, bo crona możesz ustawiać dla poszczególnych użytkowników, więcej jest w:

Kod: Zaznacz cały

man cron
man crontab
oraz
http://www.turox.org/podrecznik/Cron_Daemon.html



aloha
ODPOWIEDZ