Reinstalacja Windows

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
sebekk
Posty: 91
Rejestracja: 05 maja 2008, 18:21

Reinstalacja Windows

Post autor: sebekk »

Witam!

Mam pytanie. Chcę przeinstalować Windows. Jak to zrobić żebym miał później do wyboru dwa systemy tak jak teraz. Windows mi chyba coś pokasuje przy reinstalacji.
_dexter

Post autor: _dexter »

Jak przeinstalujesz Windowsa stracisz gruba (niestety Win nie jest zbyt przyjazny dla Linuksa) na forum poszukaj tematu na temat jego odzyskania np:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t= ... light=grub
sebekk
Posty: 91
Rejestracja: 05 maja 2008, 18:21

Post autor: sebekk »

Dobrze, tak myślałem a jeśli zainstaluje na miejscu Windows jakiegoś Linuksa to też będą jakieś problemy? Ogólnie szukam jakieś user friendly dystrybucji ale nie będę robił OT.
zuczek126p
Posty: 71
Rejestracja: 14 listopada 2006, 13:54
Lokalizacja: S³upsk

Post autor: zuczek126p »

Jak zainstalujesz linuksa (a tym bardziej jakiegoś user frindly) to powinien wykryć pozostałe systemy, i będziesz miał wszystkie do wyboru.
sebekk
Posty: 91
Rejestracja: 05 maja 2008, 18:21

Post autor: sebekk »

ok dzięki za wyjaśnienia
mario1000
Posty: 12
Rejestracja: 11 grudnia 2007, 15:51

Post autor: mario1000 »

ok tak myślałem a jeśli zainstaluje na miejscu Windows jakiegoś Linuksa to też będą jakieś problemy?
Nie bedziesz miec zadnych problemow bo Debian i kazda inna w miare rozbudowana dystrybucja powinna sama wszystko wykryc i skonfigurowac.

Mozesz zainstalowac Windowsa - stracisz gruba z MBR ale pozniej mozesz przejsc na Linuksa i z powrotem zainstalowac tam gruba i bedzie wszystko dobrze.

pozdrawiam,
mario1000
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

No to nie tak do konca, bo przy instalacji wykrywany jest przewaznie tylko Windows. Jezeli na dysku sa inne systemy niz Windows (.BSD, inne linuksy), to raczej nie zostana wykryte - w kazdym razie Debian nie bierze pod uwage innych systemow niz win
sali
Beginner
Posty: 121
Rejestracja: 29 marca 2007, 17:30
Lokalizacja: z du¿ego pokoju

Post autor: sali »

giaur pisze:Debian nie bierze pod uwage innych systemow niz win
a mi się jeszcze nie zdarzyło, żeby czegoś nie wykrył
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

giaur pisze:Jezeli na dysku sa inne systemy niz Windows (.BSD, inne linuksy), to raczej nie zostana wykryte
Nie będą wzięte pod uwagę inne systemy kiedy MBR zostanie przed instalacją nadpisany z poziomu Windows. Dodane zostaną tylko systemy z partycji która posiada flagę boot.
Jeżeli z partycji z Windows usuniemy flagę boot to też nie zostanie dopisany ten system.

Wszystkie systemy na pewno zostaną dopisane do menu gruba kiedy instalowany nowy grub jest nowszy od swojego poprzednika. Tak jest w przypadku Lenny.
ODPOWIEDZ