Jak zainstalowa

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
Radoslaus
Posty: 51
Rejestracja: 25 grudnia 2007, 17:06

Jak zainstalować Windows XP na laptopie bez napędu CD

Post autor: Radoslaus »

Witam.

Wiem, że to nie jest forum o windowsie... ale akurat równie dobrze może chodzić o Debiana. A mecze sie z tym dwa tygodnie i nie potrafie tego zrobić.

Moja dziewczyna ma laptop Packard Bell EASYNOTE M5262, tak więc dość stary. Nie działa w nim już w ogóle napęd (Combo). Na czas instalacji systemu przełożyłem moją nagrywarkę DVD do jej laptopa, żeby zbootować płytę. Ale BIOS nie widzi mojego napędu więc i nie bootoje. Ale windows (którego chce sformatować... wiecie jak to jest z tym dziadostwem.. raz na jakiś czas format) wykrywa mój napęd jako DVD-R. Tylko, że to mnie nie urządza bo przecież instalcja odbywa się przed uruchomieniem systemu.

Podłączyłem za pomocą przejściówki USB-IDEE napęd CD taki normalny - do zwykłego PC. I dokładnie to samo co wyżej.

W BIOSie jest opcja podłaczenia napędu dyskietek. Napęd ten można podłaczyć tylko na USB. Więc myślałem, żę napęd CD na USB ruszy w ten sposób.

Może ktoś wie jak rozwiązać ten problem? Bez wydawania pieniędzy. Od razu mówie, że system jest legalny. Ma go z uczelni.

Pozdrawiam
e-gore
Beginner
Posty: 147
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, 21:30

Post autor: e-gore »

Zrób bootowalnego pendive'a z DOSem/FreeDOSem (np. tym: http://homepage.ntlworld.com/hiren.than ... format.zip ). Skopiuj na niego pliki instalacyjne Windows, odpal kompa z pena i uruchom instalator - podobno jest w i386 plink WINNT.EXE czy jakoś tak. Sam nie testowałem, ale podobno działa... ;-)
Radoslaus
Posty: 51
Rejestracja: 25 grudnia 2007, 17:06

Post autor: Radoslaus »

Nie pomogło. Nie uruchamia się z pendrive'a...... jak wszystko inne nie startuje z poziomu BIOSu.
Czego to może być wina?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Bez opcji startu dostępnej w BIOSie dla urządzeń USB będzie trudno.

Możesz podpiąć dysk do innego komputera przygotować partycje i przekopiować Windows na dysk i instalować z dysku.
sj65
Beginner
Posty: 265
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 21:21
Lokalizacja: Pu³awy

Post autor: sj65 »

Czy Ten laptop może wystartować z dyskietki?
Jeżeli nie, to pozostaje przekopiować katalog i386 z płyty na partycję D: i uruchomić z niego winnt. Wcześniej musiałbyś zmniejszyć partycję systemową i dodatkowo utworzyć nową D: Tak może się udać jeżeli masz odpowiednią wersję Windows'a. (Upgrade).
Możesz także stworzyć obraz ISO płyty systemowej na (D :) i zainstalować ją pod Daemon Tools, chyba tak się nazywał ten program, także Nero tworzy taki wirtualny napęd. Również musi być odpowiednia wersja Windows (Upgrade. Na pewno się uruchomi instalator, oczywiście z Xp dotychczas zainstalowanego.)
Gdybyś musiał użyć innej płyty niż ta którą masz, na koniec możesz zmienić kod aktywacyjny programem Microsoft'u i będziesz miał legalną wersję.

Przemyśl, bo po formacie system może zechcieć się zresetować przed skopiowaniem plików i wtedy klapa.

Możesz także stworzyć dodatkowe dwie partycje D: i E: i nie niszczące obecnego systemu spróbować zainstalować z E: na D:. Jeżeli sie uda, to dobrze, jak nie to powinno się dać używać stary system.

Jeżeli laptop uruchamia się z dyskietki to masz opis w pliku readme.htm na płycie instalacyjnej.
W przeglądarce otwórz readne.htm z cdromu Windows XP i przeczytaj:
"Wykonywanie innych zadań związanych z instalacją"

Pozdrawiam
sj65
Radoslaus
Posty: 51
Rejestracja: 25 grudnia 2007, 17:06

Post autor: Radoslaus »

Mam wersje Windows Professional SP2 i pobrałem również tą samą wersje ze zintegrowanym SP3 w której wprowadza się swój klucz.

Jak zrobię obraz płyty i uruchomię go (dajmy na to w Nero) to uruchomi się i owszem. Ale pliki instalatora zgrywa na partycje C którą chce sformatować. I potem nie chcę jej sformatować bo ma tam dane instalatora. A partycji D nie chcę ruszać bo są tam dane. Pozatym instalator i tak bedzie potrzebował płyty. Nie mogę emulować napędu podczas instalacji (no bo jak?). Pytanie tylko czy po sformatowaniu partycji, instalator Windows wykryje napęd podpięty na USB (stary zainstalowany Win to robi).

Niechce ryzykować, że sformatuje partycje, a system się nie zainstaluje bo płyty nie bedzie widział (przez USB) bo dziewczyna zostanie bez kompa... a jest potrzebny.
fnmirk pisze:Bez opcji startu dostępnej w BIOSie dla urządzeń USB będzie trudno.

Możesz podpiąć dysk do innego komputera przygotować partycje i przekopiować Windows na dysk i instalować z dysku.
Załużmy, że sformatuje partycje na innym komputerze. Zgram na nią pliki instalacyjne z płyty. To jak to potem uruchomić?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Zainstaluj ten system na dysku podpiętym do innego komputera. Po przepięciu powinien Ci dograć wszystko czego brakuje. Następnie przepnij ponownie do innego komputera wykonaj ,,lustro'' partycji i miej to przygotowane na wypadek awarii.

A z tym przekopiowaniem na dysk to może być trochę zabawy. Jak teraz widzę przy XP.
Niechce ryzykować, że sformatuje partycje, a system się nie zainstaluje bo płyty nie bedzie widział (przez USB)
Wykonaj kopię tego, ,,lustro'' na innym komputerze i w razie kłopotów odtworzysz stan jaki jest obecnie.
e-gore
Beginner
Posty: 147
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, 21:30

Post autor: e-gore »

Radoslaus, a nie pomyślałeś o instalacji Debiana? ;-)
sj65
Beginner
Posty: 265
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 21:21
Lokalizacja: Pu³awy

Post autor: sj65 »

Na pewno zainstalujesz w ten sposób:

1. Przekopiuj katalog i386 na pendrive'a z płyty instalacyjnej Windows XP.

2.Uruchom dotychczasowy system laptopa i przekopiuj katalog i386 z pendriva na partycję C: (jeżeli mało miejsca to na D: lub z pendrive'a)

3a. Uruchom "dwuklikiem" z folderu i386 plik winnt32.exe,

lub

3b."Start" "Uruchom" i wpisz C:\I386\WINNT32.EXE, mogą być małe litery, wciśnij ENTER. Możesz ten program uruchomić z pendrive'a, Instalacja z dysku może być znacznie szybsza.

4. Po pojawieniu się instalatora wybierz "Typ instalacji" NOWA instalacja (zaawansowane).

5. Po wpisaniu numeru seryjnego Pojawią się "Opcje instalacji", tutaj wybierz "Opcje zaawansowane" a w nich wpisz folder docelowy inny niż dotychczasowy (np. wind). Jeżeli chcesz możesz tu wybrać na której partycji zainstalujesz system.

6. Dalej normalna instalacja. Po jej zakończeniu kasujesz stary folder "Windows z dotychczasowym systemem".

7. W "Narzędzia", "Opcje folderów" "Widok" ustawiasz tak abyś widział wszystkie pliki i rozszerzenia.

8. Na partycji C: edytujesz plik boot.ini, usuwając linię ze słowem Windows, a zostawisz tę z nazwą folderu jaki wpisałeś (wind).

Teraz możecie się cieszyć nową wersję XP.
Zawsze będziesz mógł postąpić w ten sposób, na wszelki wypadek,po instalacji ustaw w biosie blokadę boot sektora, żeby Ci coś nie nabroiło.


Przed całą zabawą usuń co się da z dysku i przeprowadź defragmentację. Z folderu ustawienia systemowe i dokumenty usuń jak najwięcej. Nie wiem czy instalator go modyfikuje .
Tak na marginesie pliki instalacyjne powinieneś pozostawić przez jakiś czas, aż sobie wszystko zainstalujesz.
Daj znać jak Ci poszło.

Pozdrawiam
sj65
Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun »

Miałem niedawno identyczny problem. Zrobiłem tak:

1. Wydzieliłem dodatkową partycję D: (fat32)
2. Instalkę windowsa skopiowałem na pendriva i z pendriva na partycję D.
3. Uruchomiłem system w trybie wiersza poleceń.
4. Włączyłem program smartdrv.exe (bez niego kopiowanie plików może potrwać nawet 10 godzin)
5. Uruchomiłem instalatora.
ODPOWIEDZ