FreeBSD partycjonowanie

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
Latorion
Beginner
Posty: 135
Rejestracja: 13 kwietnia 2008, 13:08
Lokalizacja: Chojnice i okolice

FreeBSD partycjonowanie

Post autor: Latorion »

Od jakieoś czasu czaję się na ten system :-) ale mam problemy z właściwym doborem partycji oto moje parycje:

Kod: Zaznacz cały

debian:/home/artur# fdisk -l

Disk /dev/hda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x9a889a88

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hda1   *           1        1305    10482381    7  HPFS/NTFS
/dev/hda2            1306       14593   106735860    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/hda5            1306        8347    56564833+   7  HPFS/NTFS
/dev/hda6            8348       10905    20547103+   b  W95 FAT32
/dev/hda7           10906       11032     1020096   82  Linux swap / Solaris
/dev/hda8           12506       14593    16771828+  83  Linux
/dev/hda9           11033       12505    11831841   83  Linux

Partition table entries are not in disk order
debian:/home/artur# 
FreeBSD musi być na podstawowej partycji tyle wiem tylko że nie wiem jak to zrobić praktycznie. hda8 chciałbym usunąć i przeznaczyć na FreeBSD ale reszty partcji o ile byłaby możliwość nie chciałbym ruszać(jak by trzaba było jednak to nie ma problemu mam dysk 80GB to backupa się zrobi ;-) ) Tylko czy dobrze kombinuje? I po usunięciu tego hda8 jak zrobić tę partycję podstawową? PArtition MAgic jest w stanie to opanować?
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

z tego co widac partycja /dev/hda9 jest partycją podstawową.
przed instalacją skopiuj z niej dane na inne dyski.

gry uruchomisz instalator i przejdziesz partycjonowania za pomocą fdiska
usuniesz ta partycję i załozysz nową o pojemności takiej samej jakie jest dostepne miejsce.

na tej stworzonej partycji dopiero w nastepnym kroku instalacji tworzysz partycje freebsd za pomoca Disklabel tzw. partycje w partycji.

wzoruj się wg opisu.
http://freebsd.therek.net/handbook/install-steps.html

acha i nie instaluj boot managera, wykorzystasz do uruchomienia freebsd gruba spod linuxa :)
Latorion
Beginner
Posty: 135
Rejestracja: 13 kwietnia 2008, 13:08
Lokalizacja: Chojnice i okolice

Post autor: Latorion »

Tylko że właśnie na hda 9 jest Debian już skonfigurowany do końca i średnio mam ochotę go od nowa robić bo ma nie całe 3 dni :-P A nie mogę zrobić tego hda 9 na FreeBSD jakoś. Na jedym dysku może być do 4 partycji podstwowych tak? To wtedy mam 2 obecnie tak? hda1 i hda8. Na hda8 i tak średnio mogę to zaisntalować bo ma tylko 10GB. A można wtedy jakoś przerobić te hda9 na podstawową?
Pozdrawiam
Artur
edit// co do tego opisu na polskiej dokumentacji też mi się nie wszystko zgadza wybieram dysk ale na rysunku

Kod: Zaznacz cały

Rysunek 2-12. Układ partycji w FDisk-u przed zmianami
Mam tylko jedną partycje widoczna a reszta w ogóle jakby nie istaniała? On widzi tylko podstawowe partycje?
BTW partycja bez plusa to jest podstawowa tak?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

partycje moga byc
4 podstawowe i żadnej rozszerzonej.
3 podstawowe i jedna rozszerzona.
itp...


Ty masz 2 podstawowe i jedna rozszerzoną.

nic nie zrobisz. jedyna rzeczą jaka możesz aktuanie zrobic be zwiększej reorganizacji dysku to skasowanie
hda9 i jej podział na 2 podstawowe i na jednej z nich posadzić debiana i freebsd.
tylko jest jedno ale... troche mało miejsca po 5 GB jakbys chciał posadzić desktop. chyba ze taki ubogi...

na hda8 nei zainstalujesz bo jest to dysk logiczny na partycji rozszerzonej. freebsd musi byc zainstalowanej na partycji podstawowej jak wcześnie wspomniałeś

pozostaje jeszcze wirtualizacja systemu i umieszczenie go na któryms podmontowanym dysku
Latorion
Beginner
Posty: 135
Rejestracja: 13 kwietnia 2008, 13:08
Lokalizacja: Chojnice i okolice

Post autor: Latorion »

Więc tak zainstalowałem Partittion Magic i wykombinowałem coś takiego. :-) Usunąłem te hda8. Potem utworzyłem z niej nową partycję podstawową. Partition magic widział ją jako podstawową w każdym bądź razie. Ale i tak nie udało mi się przejsć tego... partycjonowania bo teraz jakiś sajgon się na dysku porobił :-/ Jak uda się rozwiązać problem z tym dyskiem to wtedy udukumentuję moje wyłożenie. Ale póki co walcze o dysk :-/
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

heh
przyjrzałem sie jeszcze raz dokłądnie tym partycjom.
Ty masz 1 podstawowa i 1 rozszerzoną.
hda9 nalezy do rozszerzonej.
pozostaje albo wrzucenie na hda1 albo zupełna reorganizacja dysku
Latorion
Beginner
Posty: 135
Rejestracja: 13 kwietnia 2008, 13:08
Lokalizacja: Chojnice i okolice

Post autor: Latorion »

Tzn? Dane wszystkie mogę stracić to nie ma problemu bo są bezpieczne na moim dysku USB :) reorganizacja czyli jak Ty byś to widział?
Pozdrawiam
Artur
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Latorion pisze:Więc tak zainstalowałem Partittion Magic i wykombinowałem coś takiego.
Podstawowy błąd zmiana i reorganizacja partycji z poziomu dysku nie jest szczęśliwym posunięciem. Lepiej jest przeprowadzać zmiany z poziomu neutralnego systemu.
1. Podpinamy dysk do działającego systemu z programem do partycjonowania.
2. Skorzystać z dostępnej wersji livecd z programem do podziału i reorganizacji partycji.

Efektem wykonania tego z poziomu dysku jest:
Ale i tak nie udało mi się przejsć tego... partycjonowania bo teraz jakiś sajgon się na dysku porobił...
Latorion
Beginner
Posty: 135
Rejestracja: 13 kwietnia 2008, 13:08
Lokalizacja: Chojnice i okolice

Post autor: Latorion »

Czyli jeszcze raz muszę go popartcjonować z np. gparted tak? I w partycjach nie muszę nic zmieniać w ustawieniach? Po prostu te 2 felerne partycje jeszcze raz je sformatować?
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Latorion, sokro możesz zbackupować wszytstkie dane na innym dysku to droga do zabawy stoi przed Toba otworem.

albo instalujesz freebsd na partycji /dev/hda1 w miejsce windowsa albo musisz przeorganizowac dysk.
musisz skasować rozszerzona partycja albo jeśli umiesz zmienić jej wielkość (zmniejszyć) zostawiając puste miesce na partycje podstawową w miejscu gdzie było kiedys hda9 czy tam hda8.


wg mnie -> propozcja
kasujesz partycje rozszerzoną, natomiast pierwszą partycje podstawową z windowsem zostawiasz.
po skasowaniu partycji rozszerzonej, stwórz sobie w to miejsce 1 podstawowe i 1 rozszerzoną na której będziesz miał dyski logiczne. w zależności co będziesz robił

hda1 -> tak jak jest opartycje podstawowa z windowsem zostawiasz
hda2 -> tworzysz drugą partycje podstawową pod freebsd (ok min. ~10GB a proponował bym troche wiecej)
no i 3cią partycje jaka tworzysz to rozszerzona na której sobie zarzucasz dyski logiczne w zalezności jakie i ile potrzeba dla windows i linuxa.
ODPOWIEDZ