Instalacja skanera epson Perfection 1650Foto

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
piotrox1
Posty: 20
Rejestracja: 26 lutego 2008, 21:54

Instalacja skanera epson Perfection 1650Foto

Post autor: piotrox1 »

Jak już kiedyś napisałem jestem początkujący i do debiana podchodziłem juz kilka razy zawsze się zrażałem i powracałem do ubuntu Teraz trochę dłużej siedzę bo już ponad tydzień. I tak z partycjami do odczytu i zapisu uporałem się i automatycznym montowaniem też jakoś poszło, z kamerą internetową również poszło dobrze, Obraz partycji linuksowej też udało mi się zrobić
Ale dzisiaj zatrzymałem się na scanerze od 15 czytam fora różne i nic mi nie wychodzi próbowałem zainstalować pakiety sane, sane-utils, libsane ale system nie widzi mi scanera na stronie epsona znalazłem iscan ale te pakiety są w rpm i tar a z tym to się napewno nie uporam pozatym nie jestem już pewien czy to wogóle coś da. Może ktoś mi coś podpowie jak zainstalowac ten scaner? za co z góry dziękuję
Dominik
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 22 lutego 2007, 21:29
Lokalizacja: katowice

Post autor: Dominik »

znalazłeś juz pakiety na stronie producenta dla swojego modelu? - Zazdroszczę (microtec 64900)
Więc najpierw ściągnij sobie te paczki. W miarę możliwości zacznij od tej tar.
Jak epson nie dał instrukcji, to dojdź do niej w terminalu i

Kod: Zaznacz cały

 tar -xf paczuszka.tar 
Zobacz co jest w środku - możesz spodziewać się albo binarki albo źródełek - każde się instaluje inaczej. Prawdopodobnie będziesz miał jakiś plik readme czy podobny - tam będzie instrukcja.
Jak nie to napisz tutaj co masz w paczce (ls -la starczy)

W razie czego zostaje Ci przerobienie .rpm na .deb przy pomocy alien, ale to tylko w przypadku gdyby z tarem nie poszło.
piotrox1
Posty: 20
Rejestracja: 26 lutego 2008, 21:54

Post autor: piotrox1 »

Dominik pisze:znalazłeś juz pakiety na stronie producenta dla swojego modelu? - Zazdroszczę (microtec 64900)
Więc najpierw ściągnij sobie te paczki. W miarę możliwości zacznij od tej tar.
Jak epson nie dał instrukcji, to dojdź do niej w terminalu i

Kod: Zaznacz cały

 tar -xf paczuszka.tar 
Zobacz co jest w środku - możesz spodziewać się albo binarki albo źródełek - każde się instaluje inaczej. Prawdopodobnie będziesz miał jakiś plik readme czy podobny - tam będzie instrukcja.
Jak nie to napisz tutaj co masz w paczce (ls -la starczy)

W razie czego zostaje Ci przerobienie .rpm na .deb przy pomocy alien, ale to tylko w
przypadku gdyby z tarem nie poszło.
Ze źródła nic nie mogę zrobić bo cały czas wyskakuja mi jakieś błędy Dodam że pakiet buid-essential mam zainstalowany
natomiast próbowalem zrobić konwersje z rpm na deb iza pomocą Alien i Ceckinstall po dwóch próbach wyszły mi pakiety deb o rożnych wielkościach ale próbując zainstalować te pakiety też wyskakują mi blędy
Tak więc już sie poddałem skanera chyba pod debianem nie zainstaluje
Bodzio
Junior Member
Posty: 599
Rejestracja: 26 grudnia 2007, 18:35

Post autor: Bodzio »

Jak chcesz aby Ci skaner pracował, to musisz zainstalować komplet pakietów sane.

Kod: Zaznacz cały

aptitude install sane sane-utils xsane 
no i prawdopodobnie trzeba będzie ręcznie grzebnąć w pliku konfiguracyjnym :-P
piotrox1
Posty: 20
Rejestracja: 26 lutego 2008, 21:54

Post autor: piotrox1 »

Bodzio pisze:Jak chcesz aby Ci skaner pracował, to musisz zainstalować komplet pakietów sane.

Kod: Zaznacz cały

aptitude install sane sane-utils xsane 
no i prawdopodobnie trzeba będzie ręcznie grzebnąć w pliku konfiguracyjnym :-P
Zrobiłem to co napisałeś jednak po uruchomieniu programu xsane program wykrywa mi karte tv i kamere internetowa ale skanera niema. Reset komputera też zrobilem po zainstalowaniu pakietow i programu
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Zostaw te sterowniki od Epsona, przynajmniej na razie. Wychodzi na to, że Sane na backendzie epson winien Ci ten skaner obsługiwać. Skoro już masz sane, to sprawdź sobie, czy Ci znajduje skaner:

Kod: Zaznacz cały

sane-find-scanner
, a potem możesz jeszcze wydać polecenie

Kod: Zaznacz cały

scanimage -L
. Generalnie zaś... odpal jakąś nakładkę graficzną (chyba, że używasz systemu bez X) np. Kooka i zobacz czy Ci wykryje skaner. Jeśli tak - gra muzyka i nie ma problemu. Jeśli nie, to problemy winieneś zacząć identyfikować od ww poleceń (bo będą potrzebne), a dalej swe kroki skierować do sane-project.org, strony producenta (z Epsona przerzuci Cię na inną, która tworzy rozwiązania do Epsonów dla linuksa), a następnie zobacz, czy nie ma tam jakiegoś rozwiązania. A wyniki poleceń i zachowanie Kooki, jeśli coś będzie nie tak, możesz też wrzucić tutaj - "sie zobaczy".
agavoides
Beginner
Posty: 152
Rejestracja: 23 listopada 2008, 16:14
Lokalizacja: Otwock

Post autor: agavoides »

Witam Was
mam też problem ze skanerem, i chyba sobie rady z tym nie dam sam.
Po instalacji Debian lenny skaner został wykryty jako Microtek 3600 choć jest 3700
Wszystko jednak działało superek zeskanowałem dużo dokumentów.
Co jakiś czas skaner zawarczał wrogo nie chcąc nic robić wtedy restart skanera lub komputera pomagał.
Teraz zaś skaner tylko warczy i nic nie chce robić. Maszyna sprawna pod XP działa dobrze.
Wydaje się że ten "zepsuty" skaner to nie może być skutek mojego działania chyba nic w tym czasie nie robiłem.
Konsola zwraca mi takie coś

Kod: Zaznacz cały

jurek@debian:~$ sane -find scaner
bash: sane: command not found
jurek@debian:~$ su
Hasło: 
root@debian:/home/jurek# sane -find scaner
bash: sane: command not found
root@debian:/home/jurek# sane-find-scanner

  # sane-find-scanner will now attempt to detect your scanner. If the
  # result is different from what you expected, first make sure your
  # scanner is powered up and properly connected to your computer.

  # No SCSI scanners found. If you expected something different, make sure that
  # you have loaded a kernel SCSI driver for your SCSI adapter.
  # Also you need support for SCSI Generic (sg) in your operating system.
  # If using Linux, try "modprobe sg".

found USB scanner (vendor=0x05da, product=0x40cb, chip=M011) at libusb:001:005
  # Your USB scanner was (probably) detected. It may or may not be supported by
  # SANE. Try scanimage -L and read the backend's manpage.

  # Not checking for parallel port scanners.

  # Most Scanners connected to the parallel port or other proprietary ports
  # can't be detected by this program.
root@debian:/home/jurek# scannimage -L
bash: scannimage: command not found
root@debian:/home/jurek# scanimage -L
device `sm3600:libusb:001:005' is a Microtek ScanMaker 3600 flatbed scanner
root@debian:/home/jurek# 
nie potrafię tego zinterpretować
proszę o pomoc
pozdrawiam Jurek
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Skaner masz wykryty jako Microtek ScanMaker 3600 na porcie usb.
Jeśli działało, a nie działa, to najprawdopodobniejszą przyczyną zwykle jest aktualizacja sane/libsane i zaakceptowanie nowych ustawień pliku znajdującego się w /etc/udev/rules.d/<cyferki>-libsane.rules (te cyferki, bo nie mam w tej chwili Lenny).
Sprawdź ten plik, czy masz tam swój skaner.
Jeśli nie, to po prostu dodaj.
Zgodnie z: http://www.sane-project.org/sane-mfgs.html#Z-MICROTEK chodzi to na backendzie sm3600 (być może stąd wykrywa skaner jako Microtek 3600, a nie jako 3700)
Resztę być może dowiesz się stąd: http://www.sane-project.org/man/sane-sm3600.5.html
agavoides
Beginner
Posty: 152
Rejestracja: 23 listopada 2008, 16:14
Lokalizacja: Otwock

Post autor: agavoides »

Wydaje się, że mój skaner w wskazanym miejscu przez Ciebie jest, to oczywiście fragment:
SYSFS{idVendor}=="05da", SYSFS{idProduct}=="30e6", MODE="0664", GROUP="scanner", ENV{libsane_matched}="yes"
# Microtek ScanMaker 3600
SYSFS{idVendor}=="05da", SYSFS{idProduct}=="40b3", MODE="0664", GROUP="scanner", ENV{libsane_matched}="yes"
# Microtek ScanMaker 3700
SYSFS{idVendor}=="05da", SYSFS{idProduct}=="40b8", MODE="0664", GROUP="scanner", ENV{libsane_matched}="yes"
# Microtek ScanMaker 4600
SYSFS{idVendor}=="05da", SYSFS{idProduct}=="40c7", MODE="0664", GROUP="scanner", ENV{libsane_matched}="yes"
# Microtek ScanMaker 3600
SYSFS{idVendor}=="05da", SYSFS{idProduct}=="40ca", MODE="0664", GROUP="scanner", ENV{libsane_matched}="yes"
# Microtek ScanMaker 3700
SYSFS{idVendor}=="05da", SYSFS{idProduct}=="40cb", MODE="0664", GROUP="scanner", ENV{libsane_matched}="yes"
# Microtek ScanMaker 3750
SYSFS{idVendor}=="05da", SYSFS{idProduct}=="40dd", MODE="0664", GROUP="scanner", ENV{libsane_matched}="yes"
# Microtek ScanMaker 3600
Jurek
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Wygląda na to, że skaner winien być wykrywany.
Czego używasz do skanowania? Wszystkie programy skanujące tak się zachowują?
Jest jeszcze - głupia i nielubiana przez linuksowców opcja - przeinstaluj sane ;)
ODPOWIEDZ