compiz a GeForce Go 7200

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

a mi jak zwykle nie działa :-P zrobiłem wszystko z opisem:
- mam kartę nvidia GeForce Go 7200
- działajace sterowniki nvidii z obsługa opengl (z repo)
- zainstalowałem compiz i stworzylem ów plik dla KDE.

może ten plik compiz.desktop powinien miec jakies specjalne uprawnienia?
i czy przypadkiem nie powinienem jeszcze zainstalować jakiegoś "XGLa"? (w repo nie ma).

Po restarcie compiz sie nie uruchamia - dalej mam zwykłe "statyczne" okienka.
O czymś zapomniałem??

EDIT:
jak wpisuje z poziomu usera: compiz to otrzymuję taki komunikat:
Ostrzeżenie menedżera okien: Nie można odczytać motywu z pliku /usr/share/themes/Clearlooks/metacity-1/metacity-theme-1.xml: Nie można otworzyć pliku "/usr/share/themes/Clearlooks/metacity-1/metacity-theme-1.xml": Nie ma takiego pliku ani katalogu
Ostrzeżenie menedżera okien: Nie można odczytać motywu "Clearlooks": Nie można otworzyć pliku "/usr/share/themes/Clearlooks/metacity-1/metacity-theme-1.xml": Nie ma takiego pliku ani katalogu
/usr/bin/compiz.real: No composite extension

tzn brakuje jakichś themesów? mam zciągać "metacity GUI?"... nie powinny się same zciągnąć po zależnościach apta?
a może gnome jest wymagany żeby compiz działał w kde?
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

tanatoos pisze:Nie można odczytać motywu z pliku /usr/share/themes/Clearlooks/metacity-1/metacity-theme-1.xml: Nie można otworzyć pliku "/usr/share/themes/Clearlooks/metacity-1/metacity-theme-1.xml"
a masz te pliki?
jeśli je masz pokaż co pokazuje listing (ls -l) tych plików, a jeśli ich nie masz to zainstaluj pakiety w których znajdują się te pliki, chyba to będzie pakiet metacity-themes, ale pewny nie jestem.


aloha
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

metacity-themes, zainstalowane, ale tych plików dalej tam nie ma :-(

W ogóle coś ten opis instalacji napisany przez Kakę wydaje mi się za prosty...
Może jak zainstaluje bardziej skomplikowaną metodą z http://dug.net.pl/faq/faq-7-191-Instala ... Vidia).php to może zadziała... ale ten artykuł jest jeszcze z czasów kiiedy compiza nie było w repo testing. BTW ma prawo działać compiz bez 'xserver-xgl' i całej reszty?
Nie wierzę, że wam działa compiz od razu po apt-getnięciu? :)
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

te pliki których Ci brakuje znajdują się w pakiecie gnome-themes, więc instalacja tego pakietu powinna rozwiązać problem. lub możesz po prostu nie włączać usług które potrzebują tych plików, ale raczej musiał byś dojść samemu co to za usługi.


aloha
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

zainstalowałem pakiet gnome-themes, teraz po wpisaniu "compiz" dostawałem
/usr/bin/compiz.real: No composite extension
Więc dodałem do etc/X11/xorg.conf
Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection
Jednak po tym kiedy zrestartuje xy początkowo działa - loguję się przez kdm, ładuje sie kde i juz widze pulpit, po chwili ikony i przyciski stają się czarne i xy nie reagują... :/
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

tanatos pisze:- działajace sterowniki nvidii z obsługa opengl (z repo)
To są sterowniki zamknięte a nie otwarte! Zmień na otwarte.

Ja zrobiłem opis dla AIGLX z compizem. Zapomniałem o tym napisać :p Do xorg.conf w Section "ServerLayout" dodaj:
Option "AIGLX" "true"
tanatos pisze:może ten plik compiz.desktop powinien miec jakies specjalne uprawnienia?
i czy przypadkiem nie powinienem jeszcze zainstalować jakiegoś "XGLa"? (w repo nie ma).
XGL, czy jak to tam ma, to zupełnie inna historia. XGL to jedna wielka pomyłka ]W ogóle coś ten opis instalacji napisany przez Kakę wydaje mi się za prosty... [/quote]

U mnie działa! ;) Ale u moich kolegów też to działa, więc pewnie coś źle robisz.


Dodam jeszcze, że ja mam Radeona ale z tego co wiem, to dla nvidi trzeba mieć jeszcze parę rzeczy w xorg.conf Zobacz na link z którego robiłem ten opis (całkiem u góry).
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

To są sterowniki zamknięte a nie otwarte! Zmień na otwarte.
Sterowniki otwarte "nv" nie obsługują w ogóle akceleracji to raz, dwa - w ogóle nie startują - nie obsługują mojej karty, zadnej z GeForce Go 7 Series.
Kaka' pisze:Option "AIGLX" "true"
Dodałem do xorg.conf'a - dalej to samo - kde się ładuje, po czym pulpit czarny, ikony czarne tylko pasek kde zostaje. Myszka sie rusza ale nic nie idzie kliknąć.

Znalazłem też bardzo fajny tutorial tutaj: http://wizah.blogspot.com/2006/10/debia ... ompiz.html
Jednak po zastosowaniu się do neigo i dodaniu wszystkiego do xorg.conf dalej wystepuje ten problem.

Mam wrazenie ze problem wywołuje
Option "Composite" "Enable"
ponieważ kiedy to zahaszuję Xy działają ale bez compiza. :-/
Moze jest jakis bug w rozszerzeniu "composite"... albo znowu moje sterowniki sobie z tym nie radzą.
Kaka pisze:U mnie działa! ]
Albo i ty i twoi koledzy macie Radeony i dlatego działa :P
Miałem przez jakiś czas radeona 9800 pro na stacjonarnym... zabawy ze sterami było, ale przynajmniej fpsy też nie najgorsze, bo te stery nvdidii z repo mają nienajlepsze osiągi mimo że z akceleracją. Pozatym tego mojego radeona musiałem 4 razy wymieniać bo sie fajczył - miał kiepskie chłodzenie, głośne okropnie, a wentylator lubił się czasem po prostu nie uruchomić i karta jechała bez coolera mometami :P, w każdym razie postanowiłem, że - nigdy więcej radeonów. :-P
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Sterowniki otwarte "nv" nie obsługują w ogóle akceleracji to raz, dwa - w ogóle nie startują - nie obsługują mojej karty, zadnej z GeForce Go 7 Series.
tanatos pisze:Dodałem do xorg.conf'a - dalej to samo - kde się ładuje, po czym pulpit czarny, ikony czarne tylko pasek kde zostaje. Myszka sie rusza ale nic nie idzie kliknąć.
Przykro mi to mówić ale jedynym rozwiązaniem w Twoim przypadku jest zabawa z XGL czego bym w ogóle nie robił. Dlaczego nie da rady? Ponieważ aby compiz działał musisz mieć albo XGL lub AIGLX a AIGLX działa tylko na otwartych sterownikach, których Ty nie możesz używać. Tak to już jest... Nie radziłbym się w ogóle bawić z XGL ale Ty wybierasz...
tanatos pisze:Znalazłem też bardzo fajny tutorial tutaj:
Wiesz, że ja napisałem to samo tylko w skróconej wersji? ;)
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

[quote="Kaka'"]Wiesz, że ja napisałem to samo tylko w skróconej wersji? ]
Zauważyłem, ale w twojej wersji brakowało kilku wpisów do xorg.conf'a a jak komuś nie działa to to może wiele zmieniać.

Czyli wniosek taki, AIGLX jest tylko pod radeony, ponieważ "nv" (pomijając brak obsługi GF Go 7) nie wspiera akceleracji i opengla a więc nie działa? z tego co mi wiadomo do tej pory nie ma wolnego sterownika nvidii obsługującego akcelerację.

Spróbuję chyba z XGLem - jego da się na nvidii odpalić - http://dug.net.pl/faq/faq-7-191-Instala ... Vidia).php

BTW co masz do XGL'a? Bawiłem się Korrorą i całkiem fajnie to wyglądało i to działało mimo, że live cd :)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

tanatos pisze:BTW co masz do XGL'a? Bawiłem się Korrorą i całkiem fajnie to wyglądało i to działało mimo, że live cd :)
Rzecz w tym, że XGL to X Window System, a AIGLX to tylko taki "dodatek" do xorga. Oto mi chodzi...
ODPOWIEDZ