xorg?

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
fanatico
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 27 stycznia 2007, 23:16

xorg?

Post autor: fanatico »

Powitać.Jestem swiezak na Waszym forum , ale nie w swiecie pingwinka.Mam natomiast mały problemik który musze szybko rozwiązać.Instalowałem debiana 3.1 r4_Sarrage_Official i386 i puściłem instalke z 4 płytek(tyle posiadam).X'y mi nie weszły ale sobie dograłem - natomiast problem tkwi w sterowniku - ponieważ zainstalował mi się XFree86 a chciałbym xorg.Najgorsze jest to że nie mam pojęcia jak to zrobić - ręcznie za długo bo mam za dużo brakujących paczek -a apt mi wypluwa że nei ma takiego czegoś - podejrzewam że nie mam odpowidnich repo.Jest jakiś szybki sposób na dogranie repo i zainstalowanie xorg?Proszę o pomoc - nigdy nie miałem problemów (Wcześniej FC5/6 RH9 Kubuntu 6.10) Pozdrawiam!!
ponton
Beginner
Posty: 406
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 01:40
Lokalizacja: Kalisz/Wroc³aw

Post autor: ponton »

Spróbuj:

Kod: Zaznacz cały

# apt-get update 
# apt-get install x-window-system-core
A jak nie, to zmień w "install" na "xserver-xorg xbase-clients xfonts-base xterm".
dodi
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2006, 19:00

Post autor: dodi »

fanatico w repo sarge nie ma xorg - tu masz opis jak przejść na testing i http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=645
fanatico
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 27 stycznia 2007, 23:16

Post autor: fanatico »

Powitać.Zrobiłem tak jak kazaliście i o to co dostaje przy startx :P

Kod: Zaznacz cały

xauth : creating new authority file 
/home/fanatico/.serverxauth.1703 giving up
/usr/X11R6/bin/xinit : No file or directory (errno 2) : unable to connect to X server

/usr/X11R6/bin/xinit : No such process (errno 3) : server error.
Po dograniu xorga z testing x'y mi nie wstaja a startx daje to co wyżej.Nie wiem gdzie mogłem popełnić błąd.Później doszedłem że może xorgconfig pomoże - ale to nic nie dało.Proszę o pomoc ;-)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

A zaktualizowałeś w ogóle system do Etch'a? Jeżeli nie to zrób to koniecznie. Spróbuj również:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure xserver-xorg
fanatico
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 27 stycznia 2007, 23:16

Post autor: fanatico »

Witam.Zrobilem inaczej : Zainstalowałem distro od nowa tylko z 1 płyty.
Zaznaczyłem tylko server www(nawet nie wiem dlaczego).Poznije juz jechałem tak jak pisaliście:
apt-get install xserver-xorg xbase-clients xfonts-base xterm
i później :
apt-get install kde
(repo mam dodate z testing te trzy podstawowe).
Wszystko ładnie pięknie - tylko że nie mogę znowu uruchomić x ów a co lepsze
tym razem to już nie mogę skonfigurować xorg.conf : Dostaje - command not found przy wpisaniu xorgconfig(vhyba że to się robi inaczej - ja zawsze tak robiłem).Nie wiem co robię źle - czy może wygodniej bedzie sciagnac plytke testing i zainstalowac od nowa?

----------------------------------------------------------------------------------------
oki postanowiłem jednak "zassać" wersję testing i zainstalować od nowa.Niech tylko ktoś mi napisze czy wystarczy jedna płytka i co zrobić żeby podczas instalacji zainstalować xorg , kde lub gnome?.Tzn oczywiście żebyu dociągnąć z netu.Jak to najlepiej i najszybciej zrobić?Walcze już 2 dni i naprawdę nie mam siły - podejrzewam że a początku coś namieszałem a teraz to się odbija.
Konkretnie - czy przy instalacji te jednej płytki testing domślnie będzie instalowany xorg , czy ten trefny xfree86 , czy znowu będe musiał dociągnąć ?Proszę o pomoc!!!! :-|
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

fanatico pisze:Dostaje - command not found przy wpisaniu xorgconfig
Przecież jest napisane, że nie ma takiej komendy a ja Ci już powiedziałem, że trzeba dać:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure xserver-xorg
fanatico pisze:oki postanowiłem jednak "zassać" wersję testing i zainstalować od nowa.Niech tylko ktoś mi napisze czy wystarczy jedna płytka
http://cdimage.debian.org/cdimage/weekl ... 86/iso-cd/ ¦ciągnij pierwszą płytę CD i ona wystarczy.
fanatico pisze:i co zrobić żeby podczas instalacji zainstalować xorg , kde lub gnome?
Jeśli będziesz instalował z tej płyty to zainstaluje Ci się automatycznie xorg oraz GNOME.
fanatico pisze:Walcze już 2 dni i naprawdę nie mam siły - podejrzewam że a początku coś namieszałem a teraz to się odbija.
Ja, za pierwszym razem, instalowałem Debiana dwa dni ]Konkretnie - czy przy instalacji te jednej płytki testing domślnie będzie instalowany xorg , czy ten trefny xfree86 , czy znowu będe musiał dociągnąć ?[/quote]

Tak jak już mówiłem, zainstaluje Ci się automatycznie xorg i GNOME.
fanatico
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 27 stycznia 2007, 23:16

Post autor: fanatico »

Sry - źle napiałem - dawałem wielokrotnie - później dostawałem jakieś errory z myszka (mam na usb) , następnie z klawiaturą :) .Póki co robię tak jak pisałeś - ściągam tą płyte i zobaczę co będzie - aaa i jeszcze taki mały prblemik mam - dlaczego 2 razy mi się sciągnęło(już kiedyś próbowałem ściągać) 38 mb - czy tyle powinna zaj,ować 1 płyta? - bo na stronce pokazuje 624 MB :shock: .
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

fanatico pisze:Sry
To jakiś slogan czy co? Bo nie znam... Punkt 7 --> http://maciek.unixy.pl/how_talk_soft.html ]później dostawałem jakieś errory z myszka [/quote]

Jakie? To co pokazuje jest bardzo ważne!
fanatico pisze:(mam na usb)
A ustawiłeś myszkę na usb w xorg.conf lub XF86Config-4 ?
fanatico pisze:dlaczego 2 razy mi się sciągnęło(już kiedyś próbowałem ściągać) 38 mb - czy tyle powinna zaj,ować 1 płyta? - bo na stronce pokazuje 624 MB :shock: .
Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie...
fanatico
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 27 stycznia 2007, 23:16

Post autor: fanatico »

Sry=Sorry=Przepraszam itp itd :P
Jeżeli chodzi o myszkę to nic już nie robiłem później - poprostu się poddałem , jeżeli chodzi o ściąganie to nie bardzo rozumiem - tak jak napisałem 2 razy ściągałem i mi się 2 razy ściągnęło 38 mb , ale teraz jak 3 raz ściągam to już jest kolo 100 MB i nadal ściąga - ale mniejsza o to - ważne że ściąga - dzięki za pomoc - podejrzewam że niedługo się odezwę :-P
pozdro
ps Pozdro=pozdrawiam :-P
ODPOWIEDZ