cannot connect to X server

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
jang
Beginner
Posty: 208
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 14:38

cannot connect to X server

Post autor: jang »

Witam
Wczoraj zainstalowałem Etch'a (mój pierwszy LINUX nie licząc przeglądania Knoppixa, Kubuntu). Instalowałem wszystko z DVD (mam Ralinka rt2400 a więc instalcja z neta odpada) i coś chyba namieszałem ? albo coś za mało doinstalowałem ?
Zainstalowałem xserver-xorg, KDE.

1. jako użytkownik otwieram w konsoli lub z menu KATE (otwiera się) no ale jako zwykły użytkownik nie mam praw do zapisu (np. sources.list) a jako root (w konsoli) dostaję komunikat - cannot connect to X server ???
2. w konsoli jako użytkownik próbuję uruchomić RaConfig2400 - Device driver not found !. Uruchomiłem mc plik RaConfig2400 jest w /usr/src/ rt2400/utility (tylko tam) Klikam ENTER na tym pliku i normalnie się uruchamia ??? W konsoli jako root - RaConfig2400: cannot connect to X server ???

Co jest źle ?
Co zrobić aby RaConfig uruchamiał się automatycznie przy starcie systemu ?
Byłbym zapomniał - internet normalnie działa.

Pozdrawiam
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

Ad 1.
Prawa do zapisu pliku sources.list ma tylko root. Dlatego możesz edytować go tylko jako root, a że KDE nie pozwala się na niego zalogować, robisz to w konsoli. Pisze Ci cannot connect to X server ponieważ już masz go uruchomionego i sesja na nim, więc nie można się z nim połączyć. Dlatego jeśli chodzi o edycję w/w pliku to używam

Kod: Zaznacz cały

mcedit
lub możesz też zrobić to za pomocą

Kod: Zaznacz cały

nano
bo jest domyślnie instalowane z debianem.
jang
Beginner
Posty: 208
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 14:38

Post autor: jang »

No cóż w mcedit nie ma (przynajmniej ja nie umiem) czegoś takiego jak : kopiuj i wklej i przez to jakoś za nim nie przepadam :)
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

Wklejanie na konsoli można zrobić za pomocą

Kod: Zaznacz cały

Shift + Insert
wtedy możesz np. w Operze zaznaczyć coś, dać mu skopiuj i użyć powyższej komendy, aby wkleić to w mcedit
jang
Beginner
Posty: 208
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 14:38

Post autor: jang »

mlyczek dzięki
Poradziłem sobie inaczej : doinstalowałem sudo no i odpowiedni wpis w sudoers i mam to co chciałem : sudo kate i możliwość zapisu jako root :)

Jeśli ktoś może to bardzo bym prosił o pomoc z RaConfig2400
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

mlyczek pisze:Wklejanie na konsoli można zrobić za pomocą

Kod: Zaznacz cały

Shift + Insert
wtedy możesz np. w Operze zaznaczyć coś, dać mu skopiuj i użyć powyższej komendy, aby wkleić to w mcedit
nie tylko, w większości GNU/Linuksach jest coś takiego że starczy tylko zaznaczyć tekst (bez dawania "kopiuj"), a potem wklejasz to co zaznaczyłeś środkowym przyciskiem myszki.

aloha
ODPOWIEDZ