[X.org lub KDE] Zawieszanie si

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

[X.org lub KDE] Zawieszanie się systemu

Post autor: tanatos »

Witam!

Jak w temacie.
Chciałem na nowym laptopie (z prockiem AMD Turion64 x2) zainstalować jak zwykle debiana etch netinstall i386 z płytki. Nie instalowałem wersji amd64 ponieważ słyszałem że jest tam o wiele mniej pakietów a te z 386 nie chodzą pod 64 bitowym jądrem.
Procesor obsługuje instrukcje 32bitowe.
Zainstalowałem system podstawowy - i386 - w konsoli wszystko działało bez zarzutu.

Wczoraj więc zainstalowałem Xy i KDE przez aptitude i od tego czasu mam taki problem:
Przy uruchomieniu systemu wszystko działa jak trzeba, do momentu kiedy ładuje się KDM.
Starting K Display Manager: KDM
Wtedy ekran robi się czarny a klawiatura przestaje reagować, jedyne co mogę zrobić to reset "na twardo".

Naprawdę nie mam pojęcia jak to naprawić, próbowałem uruchamiać "rescue" z płyty z debianem ale jest tam tak zwalona wersja vima ze nie idzie czegokolwiek zedytować a innego edytora tam nie znalazłem.
Może ktoś z forumowiczów miał podobny problem? Co może być tego przyczyną?

Zastanawiam się czy to może vesa nie potrafi obsłużyć mojej karty graficznej - GeFroce Go 7200... ale na stacjonarnych komputerach zawsze najpierw instalowałem system i xy, a jak działały dopiero sterowniki nvidii.
Pozatym to by chyba nie powodowało kompletnego zwisu systemu...

Nie wiem co dalej więc proszę o pomoc.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

tanatos pisze:Wtedy ekran robi się czarny a klawiatura przestaje reagować, jedyne co mogę zrobić to reset "na twardo".
Próbowałeś: Ctrl + Alt + F1-6 ?
tanatos pisze:tak zwalona wersja vima ze nie idzie czegokolwiek zedytować a innego edytora tam nie znalazłem.
Przepraszam, że pytam, ale czy pod słowem "zwalona" masz na myśli to, że nie możesz nic zapisać itp.?
tanatos pisze:Zastanawiam się czy to może vesa nie potrafi obsłużyć mojej karty graficznej - GeFroce Go 7200... ale na stacjonarnych komputerach zawsze najpierw instalowałem system i xy, a jak działały dopiero sterowniki nvidii.
Co za problem używać otwartych sterowników nv? Otwórz /etc/X11/xorg.conf i zmień "vesa" na "nv" lub daj:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure xserver-xorg
Powiedz również co mówią logi.
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

Kaka' pisze: Próbowałeś: Ctrl + Alt + F1-6 ?
Próbowałem Ctrl +Alt + F1-6 / Del / Backspace / Escape, tudzież rombałem we wszystkie możliwe klawisze i kombinacje :-)
Kaka pisze:Przepraszam, że pytam, ale czy pod słowem "zwalona" masz na myśli to, że nie możesz nic zapisać itp.?
Pod słowem "zwalona" mam na myśli to, że kursor podczas poruszania przesuwa dowolnie litery i tabulatory, wszystko skacze po ekranie, kiedy przewijam tekst przewija się tylko jedna linijka górna a reszta zostaje, po czym dolne linijki zamieniają się w stado krzaków. :)
Kaka pisze:Co za problem używać otwartych sterowników nv
nv czy vesa - problem bez zmian.
Kaka pisze:Powiedz również co mówią logi.
No niestety nic ciekawego w nich nie znalazłem :/

Jeszcze jakieś pomysły?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

A wywal KDM i spróbuj odpalić KDE za pomocą startx.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Kaka' pisze:A wywal KDM i spróbuj odpalić KDE za pomocą startx.
nie trzeba wywalać, starczy:

Kod: Zaznacz cały

/etc/init.d/kdm stop
a potem

Kod: Zaznacz cały

startx

aloha
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

velmafia pisze:nie trzeba wywalać, starczy: etc/init.d/kdm stop
Nie wystarczy jako że debian sie zawiesza od razu i ni jak nie mam dostępu do konsoli, jedynie przez rescue cd a tam kdm na pewno nie jest włączony :P

po wywaleniu KDM przez rescua mam dostep do konsoli jednak startx po raz kolejny zawiesza system, coś musi być między Xami a moim sprzętem nie tak... pobawię sie jeszcze troche i napisze co i jak... w kazdym razie dalej nie działa i nie wiem dlaczego.. :/
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Próbowałeś:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure xserver-xorg


bo możliwe, że masz po prostu xorg źle skonfigurowany.
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

Kaka' pisze:bo możliwe, że masz po prostu xorg źle skonfigurowany.
Niestety, xorg jest dobrze skonfigurowany.

Wygląda na to xorg nie bardzo chce współpracować z moim laptopem - tego samego dnia z tej samej płyty instalowałem debiana na komputerze stacjonarnym obok - wszystko robiłem tak samo z tym że na PC działa a na laptopie nie...

Hmm... jedna rzecz mnie zastanawia - na stronie nvidii w sekcji drivers w wyborze sterownika klikam na "Graphic Driver" jest oddzielny sterownik dla "GeForce" a oddzielny dla "GeForce Go 7 Series" - i ten dla "...7 Series" jest tylko w wersji na windoze. Czyżby moja karta graficzna nie działała na zadnych driverach spod znaku pingwina? moze dla tego nie chodzą Xy ze nawet vesa ani nv nie radzi sobie z jej obsługą...

EDIT:
I jeszcze coś: w xorg.conf mam ustawiony BusID na "PCI:5:0:0" - tak trochę niestandardowo, ale tak wykryło.
Jak jest ustawione "PCI:5:0:0" to sie robi czarny ekran
Jak zahaszuję tą linijkę to też czarny ekran.
Jak zmienie numer na inny np "PCI:1:0:0" to wyskakuje error.

[ Dodano: 2007-01-25, 01:30 ]
Udało mi się rozwiązać problem... poczytałem trochę i dowiedziałem się, że karty GeForce Go 7 Series nie są wspierane przez zadne wolne sterowniki (jak narazie). Zainstalowałem więc po prostu jak zwykle stery nvidii z repo i ... ujrzałem piękne logo nVidii... działa!

dzieki wielkie za wszelką pomoc :)
EOT
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Jak zmienie numer na inny np "PCI:1:0:0" to wyskakuje error.
A co pisze?
e-gore
Beginner
Posty: 147
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, 21:30

Re: [X.org lub KDE] Zawieszanie się systemu

Post autor: e-gore »

tanatos pisze:Witam!

Jak w temacie.
Chciałem na nowym laptopie (z prockiem AMD Turion64 x2) zainstalować jak zwykle debiana etch netinstall i386 z płytki. Nie instalowałem wersji amd64 ponieważ słyszałem że jest tam o wiele mniej pakietów a te z 386 nie chodzą pod 64 bitowym jądrem.
Procesor obsługuje instrukcje 32bitowe.
Mam też noteboka na Turionie 64. Nie słuchałem złych ludzi ;) i zainstalowałem etcha na amd 64. Jeśli chodzi o paczki to czasem brakuje mi ...flash playera. No i nie mam żadnych problemów z x-ami. :) - tak na marginesie.
ODPOWIEDZ