Regulacja jasno

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
olekj
Posty: 10
Rejestracja: 11 stycznia 2008, 22:17
Lokalizacja: Wroc³aw

Regulacja jasności ekranu w laptopie nie działa

Post autor: olekj »

Zainstalowałem dziś sobie Lennego. Wszystko działa ładnie oprócz regulacji jasności ekranu. Nie działa ani poprzez klawisz funkcyjny ani przez aplet w panelu gnome. Na palecie jest napisane że nie może pobrać ustawień przekreślone na czerwono słoneczko. Instalowałem sterowniki zamknięte to samo. Jak sobie z tym poradzić bo właściwie ten defekt dyskwalifikuje tą dystrybucję dla mnie.
Asus A6RP radeon xpress200m.
zbyshek
Posty: 19
Rejestracja: 05 września 2007, 09:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: zbyshek »

U mnie dopiero po kompilacji jądra do wersji 2.6.23.9 i wtedy mogłem regulować jasność matrycy, dodam, że mam laptopa toshiby, spróbuj może pomoże :-)

Pozdrawiam
doker
Posty: 59
Rejestracja: 26 stycznia 2008, 10:05

Post autor: doker »

U mnie ta sama sytuacja tylko Debian Lenny jądro 2.6.24 stery zainstalowane akceleracja 3D jest, może coś jeszcze doinstalować. Lapek Acer Aspire 5610
droopy
Posty: 28
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 02:03

Post autor: droopy »

Ja też mam ten problem na laptopie hp compaq 6710b, poradziłem sobie przez mały workaround...

U mnie zmieniać jasność można poprzez zapis wartości do /proc/acpi/video/C098/C1AD/brightness u was mogą to być inne pliki, trzeba poszukać w /proc/acpi/video/

Jak się wyświetli zawartość tego pliku to można odczytać aktualną wartość, oraz dozwolone poziomy, u mnie to tak wygląda:

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/acpi/video/C098/C1AD/brightness 
levels:  100 51 30 37 44 51 58 65 72 79 86 93 100
current: 65
I jak już to mamy to można sobie napisać skrypcik do zmiany jasności:

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/bash
if [ "$1" != "up" -a "$1" != "down" -a "$1" != "set" -a "$1" != "set_direct" ] ; then
	echo "usage: $0 up"
	echo "       $0 down"
	echo "       $0 set num - num = 1-11"
	exit 1
fi

if [ "$1" == "set" ] ; then
	new_bright=$((($2-1)*7+30))
	gksudo bright set_direct $new_bright
fi
if [ "$1" == "up" ] ; then
	curr_bright=`cat /proc/acpi/video/C098/C1AD/brightness | grep current | cut -b 10-12`;
	new_bright=$(($curr_bright+7))
	gksudo bright set_direct $new_bright
fi
if [ "$1" == "down" ] ; then
	curr_bright=`cat /proc/acpi/video/C098/C1AD/brightness | grep current | cut -b 10-12`;
	new_bright=$(($curr_bright-7))
	gksudo bright set_direct $new_bright
fi
if [ "$1" == "set_direct" ] ; then
	echo $2 > /proc/acpi/video/C098/C1AD/brightness
fi
Plik ten musi się nazywać bright i być w /usr/bin (lub tam umieścić dowiązanie do niego).

Teraz można po prostu:

Kod: Zaznacz cały

$ bright up
$ bright down
$ bright set 5
albo zrobić sobie dowiązanie do jakiś klawiszy ;)

Musi być sudo skonfigurowane, żeby działało.
Nie jest to idealne, ale działa (jak dla mnie wystarczające).

[Dodano: 2008-04-28, 14:45]
Ps. Przeczytałem, że na jądrach 2.4.24 na takie problemy pomaga wyłączenie acpi, ale nie próbowałem tego robić. Pod laptopem zależy mi na oszczędności energii.

[Dodano: 2008-04-28, 15:18]
Ps2. Po aktualizacji xorga do wersji z Sida regulacja jasności działa normalnie.
AdeBe
Junior Member
Posty: 825
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 14:41

Post autor: AdeBe »

Nie trzeba robić żadnych z powyższych cudów. Wystarczy załadować odpowiedni moduł (jaki? nie wiem, to wasz laptop i wasze bebechy ;-) ) lub w ostateczności przekompilować jądro.
greg23
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2008, 11:16

Post autor: greg23 »

Podłącze się pod wątek.

W moim laptopie (HP550) applet jasności działa, ale nie zapamiętuje poziomu (kombinacja odpowienich klawiszy funkcyjnych, pokazuje ikonkę ale bez pasku postępu).

Xorg u mnie automatycznie skonfigurował ekran (vesa), także nie musiałem wgrywać modułów i właśnie... czy powinienem wgrać, czy może nie porzebne to jest?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gawron
Posty: 16
Rejestracja: 01 marca 2009, 20:13

Post autor: Gawron »

Mam podobne problemy z HP550. Moja karta grafiki to intel X3100 (GME965). Po zainstalowaniu środowiska kde-core nie mogę ściemnić ekranu przez slider kpowersave. Xbacklight radzi sobie całkiem dobrze z ekranem. Jedynie przy starcie trzeba każdorazowo ustawiać jasność, bo system nie zapamiętuje ustawień.
Wcześniej miałem 2 środowiska graficzne LXDE i KDE. Wtedy kpowersave ustawiał jasność bez problemów i podczas startu zapamiętywał ustawienia. Wygląda na to, że coś muszę doinstalować do kde-core. Niestety nie wiem co. Dodam tylko, że kpowersave instalowałem z pomocą aptitude, więc zależności pobrało automatycznie.
greg23
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2008, 11:16

Post autor: greg23 »

U mnie problem przestał występować po aktualizacji gnome-power-manager do Squeeze (za to pojawiło się kilka innych).
Awatar użytkownika
Gawron
Posty: 16
Rejestracja: 01 marca 2009, 20:13

Post autor: Gawron »

Zrezygnowałem z KDE, LXDE sliderów i innych wodotrysków. Wszystko usunąłem. Zainstalowałem tylko środowisko podstawowe i IceWM.
Dopisałem do .icewm/startup

Kod: Zaznacz cały

sleep 7 && xbacklight -set 70&
Teraz przy każdym uruchomieniu Środowiska graficznego po 7 sekundach ekran ściemnia się do 70% maksymalnej wartości.
Polecam IceWM wszystko jest bardzo przejrzyste. Konfiguracja w 3 plikach menu, preferences i startup. Nazwy mówią za siebie. Menadżer okien waży zaledwie 1692k, może pracować bez żadnych dodatków, a dla mnie możliwościami dorównuje KDE. Ma nawet pasek zadań. Wspaniałe środowisko graficzne podziękowania dla Marko Mačka i developerów.
ODPOWIEDZ