[SOLVED] KDE - przezroczysto

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

[SOLVED] KDE - przezroczystość

Post autor: Kaka' »

Włączyłem sobie przezroczystość w KDE no i muszę przyznać, że wygląda to fatalnie - przynajmniej u mnie. Jak patrzę na zrzuty innych pulpitów, to no aż nie chce mi się wierzyć, że u innych to tak dobrze działa. Mój efekt przezroczystości można zobaczyć tu --> http://img233.imageshack.us/my.php?imag ... u23mv9.png Jak widać wygląda to fatalnie. Do xorg.conf dodałem:
Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection
Cokolwiek ustawię w KDE to tak czy siak, wygląda to fatalnie. Tylko teraz mnie zastanawia dlaczego tak jest? Wina KDE? Może sterowników to karty graficznej? Może za słaba karta graficzna (Radeon 9550)? No nie wiem. Mój kolega ma słabszą ode mnie kartę i mu przezroczystość śmiga. Może jednak to nie wina sprzętu, ale sterowników?

Za wszelkie sugestie i pomoc z góry bardzo dziękuję!
Pozdrawiam!
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Przezroczystość słabo działa z Radeonami, dlatego możesz mieć takie problemy. Ja np. nie mogę jej w ogóle uruchomić na Radeonie 9100.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Trafiłem raz na stronkę (chyba właśnie tu na forum był link) gdzie były zrzuty z KDE z włączoną przezroczystością na Radeonach i ładnie to wyglądało - więc chyba jest możliwe mieć "piękny" pulpit posiadając Radeona :)

Tylko teraz no właśnie jak to osiągnąć...chyba pokuszę się o instalację najnowszych sterów, choć wątpię żeby to coś dało, choć kto wie...



Pozdrawiam!
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Ale patrzyłeś na jakich? Może te z serii 9XXX po prostu są za słabe.

[ Dodano: 2007-01-01, 12:56 ]
Może takie coś daj w Section "Device":

Kod: Zaznacz cały

Option          "backingstore" "true"
Option          "AllowGLXWithComposite" "true"
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Rad pisze:Ale patrzyłeś na jakich? Może te z serii 9XXX po prostu są za słabe.
Właśnie nie wiem... Ale czy są za słabe, wątpię. Mój kolega ma słabszą ode mnie kartę, o wiele słabszą, ale śmiga mu przezroczystość (tylko, że on ma nv).
Rad pisze:Option "backingstore" "true"
Próbowałem, nic nie daje.
Rad pisze:Option "AllowGLXWithComposite" "true"
Nie próbowałem, sprawdzę.


Pozdrawiam!

//edit
Rad pisze:Option "AllowGLXWithComposite" "true"
Nic to nie daje - dalej fatalnie to wszystko wygląda.
Lorenzo
Beginner
Posty: 262
Rejestracja: 15 sierpnia 2006, 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lorenzo »

Z radeonami sa problemy przy 'composite'.
Może potrzebujesz tego (ale nie powiemim ci jak ;-) ). Ewentualnie próbuj na otwartych sterownikach, lub wyłącz akceleracje 3d.

AllowGLX.... jest tylko dla nvidii.

P.S. na vd3 i k6 przeźroczystośc chodzi ładnie (ale bez cieni)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Lorenzo pisze:Z radeonami sa problemy przy 'composite'.
I dlatego postanowiłem pozostać przy otwartych sterownikach. Przezroczystość pięknie działa :)

Dzięki!

Ale jest jedno ale (fajnie brzmi :p ). Mianowicie muli kompa, muli niesamowicie. Fajnie efekty itp. no ale muli. Ale to jeszcze pół biedy, najgorzej to w przeglądarce - jak przewijam stronę (z dołu do góry i na odwrót) to to przewijanie jest fatalne, no zacina się. Gdyby nie to, to było by godnie. Może coś wymyślę.


Pozdrawiam!
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Zobaczcie co znalazłem: http://suse.ehelp.pl/modules/articles/article.php?id=74

Efekt - fantastycznie się prezentuje :) O niebo lepsze niż ta przezroczystość. Trochę się zarywa, ale w porównaniu z tą przezroczystością to jest o wiele lepiej :)

Tylko mnie teraz jedno zastanawia. Bo teraz jadę na wolnych sterach do karty graficznej (ati), zastanawiam się czy nie byłby lepszy efekt na tych od ati.com - jak myślicie?



Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
draco
Beginner
Posty: 258
Rejestracja: 03 grudnia 2006, 15:23
Lokalizacja: Inna rzeczywistość

Post autor: draco »

Hmm... Beryl/AIGLX lepsze imho, choć jakiś idiota od Compiz/XGL zrobił ziaziu ostatnio z bazą projektu konkurencji :|.

Poza tym, na starcie trzeba powyłączać połowę denerwujacych efektów jak to woobly windows czy animations, bo to jest kompletnie nie funkcjonalne i na dodatek wkurza... W zasadzie to wystarczą same themesy i pare efektów kostki w 3d bo łatwiej ogarnać pulpity tak.

Poza tym do etch jest port dla debiana dla Beryla i AIGLX ;p

Kod: Zaznacz cały

deb [url]http://www.linux.lk/~anuradha/beryl/etch/[/url] ./
Nie wiem jak jest teraz z Compiz/XGL, ale na ubuntu nie działała mi po włączeniu tego tałatajstwa akceleracja 3D. A na debianiku z AIGLX mogę śmigac w Obliviona bez przszkód.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

draco pisze:Poza tym, na starcie trzeba powyłączać połowę denerwujacych efektów jak to woobly windows czy animations, bo to jest kompletnie nie funkcjonalne i na dodatek wkurza
A mógłbyś powiedzieć co Ty masz włączone. Bo tak, dokładnie nie wiem co za co odpowiada, metodą prób i błędów dojdę jednak do tego. Jednak mi się podoba ta kostka (czy jak to tam ma) i żeby te okienka tak fajnie "skakały" jak poruszam je :) A resztę to do kosza.


Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ