Olimpiada informatyczna

Wszystko Off Topic
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Kaka' pisze:Velmafia a Ty się uczysz teraz czego? Powiedz czy się uczysz C++ czy czegoś innego i jak CI idzie :)
Witam
uczę się teraz C++, na razie teoria i trochę zadań, zadania raczej nie stwarzają mi problemów, nigdy nie miałem problemów z matmą i naukami pokrewnymi (nawet w paru olimpiadach matematycznych zająłem dobre miejsca ] ) szans w tej olimpiadzie.
Ale olimpiada ta zmotywowała mnie żebym w końcu zaczął coś robić w kierunku programowania i zaczął pisać i czytać programy (na razie bardzo proste), bo od dawna chciałem to robić, ale jakoś Debian, a wcześniej Fedora, zabierały mi cały wolny czas. A teraz czas jakoś znalazłem.

Ucząc się C++ stwierdziłem że sam język (obojętnie jaki by był) raczej nie przeszkadza w nauce programowania, o ile ktoś chce się uczyć i chce być w tym dobry.



Tak więc, wiem że nie nauczę sie programować w 20 dni, ale w myśl Rosyjskiego przysłowia:
"Wszystkich kobiet nie wyjebiesz, ale możesz próbować"
będę próbował ;)



aloha
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

No to jak wam się chce, i rzeczywiście próbujecie zrozumieć problem dogłębnie to już połowa sukcesu. Druga to jeszcze więcej ćwiczenia, nauki i trochę szczęścia. Czego wam życzę. Pozdro


PS. Gdy mówiłem o C++, chodziło mi o całokształt tego języka, jego filozofię (a raczej antyfilozfię). Jeśli używać tylko części funkcji/elementów z C++ (co sprowadza się do nauki C), to jest to język prosty (bo C jest prosty) i znośny. :) Do pisania algorytmów w sam raz (pop rostu twierdzę że w Pascalu tez da się równie prosto i elegancko zrobić co w C, a czasami ładniej :D )

W każdym bądź razie zmierzacie w dobrym kierunku, może wyrosną z was mistrzowie na skalę światową w algorytmice, kto wie ;) Poza tym olimpiada to raczej sprytne wykorzystanie istniejących algorytmów (ogólnie znanych), albo ich sprytne połączenie. I w zasadzie najtrudniejsze jest odnalezienie w konkretnym zadaniu iż chodzi o pewien problem który można rozwiązać znanym algorytmem (a ten problem w zadaniu jest poprostu ukryty).

[ Dodano: 2006-11-07, 01:38 ]
A jeszcze jedno, jak się dostaniecie na wyższy etap, to nauczcie się korzystać z printf i scanf (i pokrewnych), są o wiele szybsze od cout,cin co może być ważne przy olbrzymich ilościach danych jakimi będą zasypywane wasze programy/algorytmy w którykim czasie.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

witam

i po olimpiadzie :)
z 5 zadań zrobiłem 3 bo więcej nie dałem rady w tak krótkim czasie.
i mój wynik to 31 punktów (chyba) na 500, ;D większość punktów straciłem na przekroczeniu czasu, czyli programy były za wolne, choć błędne wyniki też się zdarzały.

ale i tak jestem zadowolony ponieważ w końcu zabrałem się za programowanie i coś się nauczyłem, i zdołałem w tydzień nauczyć się większość materiału z liceum.
lecz przede mną jeszcze dłuuugaaaaaaaaaaaa droga żebym mógł powiedzieć że coś umiem, ale zawsze już coś umiem i po to startowałem w tej olimpiadzie, żeby się czegoś nauczyć i cel mi się udał ;]

teraz tylko jeszcze muszę się uporać trochę z "kochaną" szkołą i na poważnie biorę sie za programowanie, mam nadzieje że nie opuści mnie motywacja ;)




aloha
wenabdg
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 27 października 2006, 18:35

Post autor: wenabdg »

Ja tylko dodam, ze nie ma co polecac komus co jest lepsze na poczatek programowania, czy w ogole jaki jezyk jest wart nauki. Bo to co Ci wydaje sie latwe innym moze przyspozyc sporych problemow i na odwrot. To, ze C++ ma etykiete trudnego a np: Pascal jest idealny na start to tylko opinnie innych, moga sie sprawdzac ale zawsze sa "wyjatki potwierdzajace regule" wiec ogolem nie ma co polegac na opini innych a samemu probowac az znajdzie sie odpowiedni jezyk dla siebie.Osobiscie sam zaczolem nauke programowania od tego jezyka ale nie krytykuje go ani nie polecam i tak sam dokonasz wyboru. Dodam jeszcze, ze i tak nie skonczysz pewnie na nauce jednego jezyka programowwania warto bowiem poznawac inne (wiadomo ze nie nauczysz sie wszystkich jezykow perfekt ale znajomosc wielu jezykow chociazby podstaw jest przydatna) Nigdy nie wiadomo z jakim kodem sie zmierzysz ;-)

Pozdrawiam
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

A ja jednak zaproponuję coś. A mianowicie C#. Nieco z tym językiem spotykam się ostatnio i jest interesujący, warto zwrócić na niego uwagę.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

wenabdg pisze:Ja tylko dodam, ze nie ma co polecac komus co jest lepsze na poczatek programowania, czy w ogole jaki jezyk jest wart nauki. Bo to co Ci wydaje sie latwe innym moze przyspozyc sporych problemow i na odwrot. To, ze C++ ma etykiete trudnego a np: Pascal jest idealny na start to tylko opinnie innych, moga sie sprawdzac ale zawsze sa "wyjatki potwierdzajace regule" wiec ogolem nie ma co polegac na opini innych a samemu probowac az znajdzie sie odpowiedni jezyk dla siebie.Osobiscie sam zaczolem nauke programowania od tego jezyka ale nie krytykuje go ani nie polecam i tak sam dokonasz wyboru. Dodam jeszcze, ze i tak nie skonczysz pewnie na nauce jednego jezyka programowwania warto bowiem poznawac inne (wiadomo ze nie nauczysz sie wszystkich jezykow perfekt ale znajomosc wielu jezykow chociazby podstaw jest przydatna) Nigdy nie wiadomo z jakim kodem sie zmierzysz ]



wiem, dlatego pisałem się który język mi się bardziej przyda, a nie mam zamiaru poprzestać na jednym języku, tylko chcę poznać większą ilość języków, aby technikę (sztukę ?) programowania lepiej poznać, no ale o czegoś trzeba zacząć ;)

Debian pisze:A ja jednak zaproponuję coś. A mianowicie C#. Nieco z tym językiem spotykam się ostatnio i jest interesujący, warto zwrócić na niego uwagę.
zapewne zwrócę na niego uwagę, ale teraz zacząłem już C++ więc wypadało by najpierw opanować ten język na w miarę przyzwoitym poziomie i potem zabrać sie za następne, a potem, po opanowaniu paru języków powrócić do tego który będzie mi najbardziej odpowiadał, lub będzie mi potrzebny.
po prostu nie chce poprzestać na jednym języku, bo poznając więcej języków lepiej zrozumie istotę programowania




aloha
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Co do wielu języków programowania. hmm, ja się uczę C/C++ i mam podstawy java i dobrze znam pascala ale i tak to mi się za bardzo nie przyda. Nie ważne jest ile zna się języków (przecież można by napisać w każdym języku jakiś program, ale co to nam da? - nic), ważne jest to żeby znać choć jeden bardzo dobrze (to jest opinia znajomego programisty). No i ja się z tym zgadzam. Moje plany są takie, że najpierw poznam bardzo dobrze C i C++ a później...a później to się zobaczy. Kolejnym językiem powinno się zająć wtedy kiedy tego potrzebujemy - nie ma co na siłę uczyć się kilku języków tylko po to żeby je znać. Jak będę znał C i C++ to po co mi java skoro i tak nie będę w niej nic pisał. Pewnie, pozwoli to spojrzeć na na przykład C z "innej" strony, ale lepiej znać jeden język bardzo dobrze (i pisać w nim!) a niżeli kilka i tylko podstawy. Cóż, takie jest moje zdanie, choć i tak każdy zrobi to co uważa za słuszne.



Pozdrawiam!
luck40
Beginner
Posty: 120
Rejestracja: 14 listopada 2006, 17:29
Lokalizacja: okolice Czêstochowy

Post autor: luck40 »

Co do języków to ja znam C++, a teraz poznaję PHP. Lubię robić stronki a C++ do tego nie wykorzystam, więc trzeba się uczyć czegoś nowego. Poza tym, czym szerszą wiedza, tym większe możliwości :)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Cóż to się porobiło :) velmafia czy my jesteśmy "przyszłością" programowania? :)

W zeszłym miesiącu (no około miesiąc) temu zostałem wytypowany z klasy (i chyba nawet z całej szkoły) na konkurs informatyczny z...LOGO :) Niechętnie chciałem na to pójść kiedy dziś... Konkurs dla gimnazjum z C++ <jupiii> :) No i jako jedyny ze szkoły się na to zgłosiłem. Wszystko jest tu: http://www.oi.edu.pl/oig/index.phtml Nie jest to ten co pisał velmafia bo ten jest prostszy bo dla gimnazjum.

Szczerze to jeszcze nie przeczytałem tam wszystkiego ale chyba fajnie się zapowiada :)



Pozdrawiam!
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

a wiesz że z mojej szkoły też tylko ja zostałem zgłoszony ;]
ale szczerze to (jak na razie) programista ze mnie gówniany, bo może i łatwo idzie mi nauka programowania i lubię to, czyli chyba mam predyspozycje do programowania, ale nie mam na razie motywacji (zresztą nie tylko do programowania), ale mam nadzieję że to tylko chwilowe i niedługo się za siebie wezmę.

póki co życzę Ci Kaka' powodzenia ;)


PS.
ma ktoś sprzedać/pożyczyć/dać trochę motywacji (tak z 5kg ;) ;]

// Debian: jak nie masz motywacji to może skoczymy na browarka? (:

ok, nie ma sprawy, kiedy? //dopiero teraz to przeczytałem ;)



aloha
ODPOWIEDZ