Olimpiada informatyczna

Wszystko Off Topic
KarolOssowski
Posty: 92
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KarolOssowski »

"thinking in c++" jest zdecydowanie dla osób znających już język c++.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

acha, no to kupię symfonię c++,
bo juz jestem prawie zdecydowałem się na naukę c++





aloha
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

C++ do nauki programowania? Ktoś oszalał. Pascala polecam, ewentualnie C. Polecił bym pythona lub java ale ich nie ma olimpiadzie.
Pozdrawiam.

Co do symfonii to autor (Grębosz) zakłada juz jakieś programowanie.

Tak na marginesie, jeśli dopiero się za to zabierasz, to na olimpiadzie masz szanse zerowe.
Nawet gdybyś potrafił programować i zajmował się tym 3 lata, olimpiada nadal może byc problemem :) Ale życzę szczęścia.
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

velmafia pisze:Przygodę z programowaniem zaczynam dopiero teraz,
W takim razie nie skacz na c/c++ bo to języki wysokiego poziomu i przy nich nie nauczysz się programować. Zacznij od Pascala/Delphi to na początek jest w sam raz.

Każdy język programowania został stworzony do konkretnych celów. Np. Pascal powstał żeby uczyć programować i ten fakt jest dla Ciebie bardzo istotny. Delphi opiera się na Pascalu, więc spokojnie możesz sobie zaczynać na Delphi także, ale od podstaw, wbrew pozorom są ona bardzo ważne.
velmafia pisze:ale ogólne pojęcie o algorytmach i sposobie ich tworzenia mam (chyba ]
Uwierz mi to nie jest taka prosta sprawa, żeby stworzyć w miarę optymalny algorytm.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

W takim razie nie skacz na c/c++ bo to języki wysokiego poziomu i przy nich nie nauczysz się programować. Zacznij od Pascala/Delphi to na początek jest w sam raz.
Wysokiego? Spójrz na to z innej strony. Jesteś programistą java i dla Ciebie C++ jest niskiego poziomu. Gdy będziesz programował w C++ to pascal będzie dla Ciebie niskiego poziomu. Dla programującego w asemblerze pascal będzie wysokiego poziomu. Różnie można to interpretować.
Debian pisze:Każdy język programowania został stworzony do konkretnych celów. Np. Pascal powstał żeby uczyć programować i ten fakt jest dla Ciebie bardzo istotny. Delphi opiera się na Pascalu, więc spokojnie możesz sobie zaczynać na Delphi także, ale od podstaw, wbrew pozorom są ona bardzo ważne.
Ja się uczę C++ i mi dobrze idzie, co prawda znam pascala i gdyby nie on to pewnie nigdy nie programowałbym, ale C++ jest bardzo łatwy w nauce, nie powinno być z nim problemu, ja przynajmniej takiego nie mam.


Pozdrawiam!

[ Dodano: 2006-11-03, 19:01 ]
Witek Baryluk pisze:C++ do nauki programowania? Ktoś oszalał. Pascala polecam, ewentualnie C. Polecił bym pythona lub java ale ich nie ma olimpiadzie.
Pozdrawiam.
Dopiero teraz zauważyłem twój post. Dlaczego uważasz, żę C++ nie jest odpowiedni? Dla mnie jest on łatwy, problemów nie mam, znam pascala ale co z tego?! Moja opinia jest taka, żę z tych co są do wyboru wybrałbym C++.


Pozdrawiam!
KarolOssowski
Posty: 92
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KarolOssowski »

Witek Baryluk pisze:C++ do nauki programowania? Ktoś oszalał. Pascala polecam, ewentualnie C. Polecił bym pythona lub java ale ich nie ma olimpiadzie.
myślę, że jedyną wadą c++ jako języka dla początkujących jest jego elitarność -
stereotyp, że jest to język trudny, dla profesjonalistów.
stąd byćmoże brak dobrej literatury/kursów traktujących o C++ skierowanej do totalnych laików, brak(?) prostego IDE a'la Turbo Pascal (z Helpem bez którego niektórzy naprawde nie mogą żyć).
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Może nie każdemu podoba się C++ Dawniej programowałem w pascalu i mi się bardzo podobał. Później poznałem java i opuściłem pascala. Poznałem C++ i opuściłem java. Próbowałem również pythona - nie spodobał mi się, asemblera - także mi się nie spodobał. Jak na razie C++ wydaje mi się najlepszy, java mimo to, że jest łatwiejsza (mniej trzeba pisać) niż w C++ to jednak java ma w sobie coś co mnie "odstrasza". Ja pozostaje na razie twardo przy C++.

Mój sposób na sukces w C++:

anjuta (IDE) + http://www.it.hk.pl/ (a niedługo książka) + dobre chęci = sukces :)


Pozdrawiam!
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Witek Baryluk pisze:C++ do nauki programowania? Ktoś oszalał. Pascala polecam, ewentualnie C. Polecił bym pythona lub java ale ich nie ma olimpiadzie.
tak oszalałem, jakieś 18 lat temu ]Tak na marginesie, jeśli dopiero się za to zabierasz, to na olimpiadzie masz szanse zerowe.
Nawet gdybyś potrafił programować i zajmował się tym 3 lata, olimpiada nadal może byc problemem :) Ale życzę szczęścia.[/quote]

co do samej olimpiady to wiem że mam marne szanse, więc dlatego robię to "for fun", jestem realistą.
z tego co widziałem to zadania są raczej na myślenie (programowanie też jest raczej na myślenie ;) ) i mają sprawdzić jakie ktoś ma pomysły, a nie to w jakim stopniu zna jakiś język programowania, przynajmniej tak mi się wydaje.

pierwszy etap polega na zrobieniu paru zadań w domu i wysłaniu ich im, więc jeśli wpadłbym na jakiś "genialny" pomysł do każdego zadania, a potem pomysły przepisał bym jakiś język programowania to raczej miał bym jakieś małe szanse.


aloha
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

W takim razie nie skacz na c/c++ bo to języki wysokiego poziomu i przy nich nie nauczysz się programować. Zacznij od Pascala/Delphi to na początek jest w sam raz.
Potwierdzam.

Debian pisze:Każdy język programowania został stworzony do konkretnych celów. Np. Pascal powstał żeby uczyć programować i ten fakt jest dla Ciebie bardzo istotny. Delphi opiera się na Pascalu, więc spokojnie możesz sobie zaczynać na Delphi także, ale od podstaw, wbrew pozorom są ona bardzo ważne.
Podstawy są najważniejsze. Szczególnie są one ważne na olimpiadzie. Nie ważny język, ważne algorytmy.

[ Dodano: 2006-11-03, 19:01 ]
Witek Baryluk pisze:C++ do nauki programowania? Ktoś oszalał. Pascala polecam, ewentualnie C. Polecił bym pythona lub java ale ich nie ma olimpiadzie.
Dopiero teraz zauważyłem twój post. Dlaczego uważasz, żę C++ nie jest odpowiedni? Dla mnie jest on łatwy, problemów nie mam, znam pascala ale co z tego?! Moja opinia jest taka, żę z tych co są do wyboru wybrałbym C++.

Pozdrawiam![/quote]
Nie znasz jeszcze C++. Znasz zapewne jedynie ten podzbiór C++ który w zasadzie określa się jako C. Nie istnieje takie wyrażenie "Dla mnie jest on [C++] łatwy" - to oksymoron. Jeśli uważasz inaczej, nie ma problemu. To moje osobiste przekonanie.

Jeśli nie umiał bym żadnego języka to zapewne do olimpiady bym uczył sie Pascala a nie C/C++.
Skoro umiesz już Pascala to się skup na zaznajamianiu z algorytmami, rozwiązuj w nim jakieś zadania z poprzednich lat i z innych konkursów, czytaj Cormena, Knutha i innych. To wyjdzie lepiej na wyniki niz nauka C++.

Pozdrawiam.


PS. Jeśli chcesz fajny język w stylu C, szybki i porządzniej zrobiony niz C++, to polecam D (Digital Mars D).
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Nie znasz jeszcze C++.
Prawda, znam może tylko podstawy.
Witek Baryluk pisze:"Dla mnie jest on [C++] łatwy"- to oksymoron


Powiem inaczej. Na razie uczę się tylko C++ i idzie mi dobrze, nie mam z tym problemów, czyli jak na razie jest on łatwy. Nie znam "całego" C++ i pewnie nie poznam, a nawet jeśli to za kilka lat, ale jak na razie wydaje mi się odpowiedni do nauki. Można by powiedzieć, że nie mam z nim problemu bo znam dobrze pascal no ale moja opinia jest taka, że nie trzeba znać innych języków żeby uczyć się C++. Ważne jest aby powtarzać sobie to co się nauczyło, a nie jak mój kolega (chciał się nauczyć C++, no to dałem mu parę kursów, tylko, że on to przeczytał, napisał sobie jakiś tam jeden program i tyle, za tydzień do niego przychodzę to nie potrafił nawet najprostrzego programu napisać - zapomniał? za mało się uczył? po prostu nie chciał się tego nauczyć i tyle bo gdyby chciał to by chociaż trochę rozumiał). To jest moja opinia ale każdy ma swoje zdanie.



Velmafia a Ty się uczysz teraz czego? Powiedz czy się uczysz C++ czy czegoś innego i jak CI idzie :)


Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ