Ca

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Awatar użytkownika
espro
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2014, 15:20
Lokalizacja: Lublin

Całkowita deinstalacja motywu GNOME

Post autor: espro »

Witam,

Używam od początku środowiska graficznego GNOME, zainstalowałem GNOME 3 i pojawił się pasek aplikacji po lewej stronie gdy najadę myszką w lewym górnym rogu na "Programy", oraz przesówna siatka aplikacji. Dla mnie to jest nie wygodne (gdzie jest przycisk do minimalizacji okna :confused: , PPM i minimalizacja to nie porozumienie dla mnie) i chciałbym zmienić na domyślny wygląd Debian'a. Chodzi mi że gdy kliknę "Programy" to otworzy mi się lista; grafika, internet, itp.

Gdy loguję się do systemu po wybraniu użytkownika, obok okna gdzie wpisuje się hasło mam do wyboru:
1. Domyślne ustawienia
2. GNOME
3. GNOME CLASSIC

Po wybraniu 1 lub 2 dalej pojawia się nie odpowiadający mi motyw. Natomiast po wybraniu 3 jest ten co po instalacji świeżego systemu.

Próbowałem odinstalować GNOME za pomocą komendy:

Kod: Zaznacz cały

apt-get remove gnome-common
Coś tam usunęło, lecz dalej ten motyw domyślnie startuje.. Szukałem w google, oraz na tym forum tematów o deinstalacji GNOME. Tylko że ja chciałbym motyw usunąć a nie całe środowisko graficzne, i przywrócić domyślny temat przy uruchamianiu.



Pozdrawiam, Grzegorz
radzanek
Posty: 19
Rejestracja: 11 maja 2014, 11:18

Post autor: radzanek »

1)Słuchaj najpierw zainstaluj sobie jakis inne srodowisko , proponuje Ci xfce lub mate

Kod: Zaznacz cały

#aptitude install xfce4 
jesli chcesz pełne xfce to

Kod: Zaznacz cały

aptitude install xfce4 xfce4-goodies
,
po wylogowaniu , zaloguj sie na nowe , sprawdz czy bedzie dobrze Ci sie pracowac na tym srodowisku , dopiero póżniej pomysl o całkowitym odinstalowaniem gnome
sprawdz sobie najpierw

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep gnome 
(to polecenie pokaże Ci wszystkie pakiety powiazane z gnome)

a potem juz jak chcesz albo wywalisz wszystko co powiazane jest z gnome , i najwyzej pozniej sobie doinstalujesz co Ci potrzeba , albo jak tam bedzie Tobie wygodniej
w razie czego to aby usunąc gnome to

Kod: Zaznacz cały

#aptitude purge gnome
2) mozesz tez w inny sposob:
jesli chcesz odinstalowac gnome i jego zaleznosci to

Kod: Zaznacz cały

aptitude purge `dpkg --get-selections | grep gnome | cut -f 1` 
aptitude -f install 
aptitude purge `dpkg --get-selections | grep deinstall | cut -f 1` 
aptitude -f install
i nastepnie

Kod: Zaznacz cały

apt-get install xfce4
lub

Kod: Zaznacz cały

apt-get install xfce4 xfce4-goodies
oprocz tego doinstaluj jakis menadzer logowania , ja preferuje lightdm , czyli

Kod: Zaznacz cały

aptitude install lightdm 
,

ale jesli jestes poczatkujacym uzytkownikiem to o wiele łatwiej bedzie najpierw zainstalowac jakies inne srodowisko , wyprobowac , i dopiero wtedy odinstalowywac gnome(rownie dobrze mozesz je tez zostawic , a korzystac z innego, nie bedzie Ci w ogole przeszkadzac) , tak ze ten 2) sposob to raczej nie

pozdrawiam , powodzenia



radzanek

Jeśli podajesz komendy do zastosowania w terminalu - umieszczaj je w tagach CODE. Post jest bardziej przejrzysty i czytelny //marcin'82
ODPOWIEDZ