bash - podstawy - pomoc przy dwóch zadaniach

Potrzebujesz pomocy z C, C++, perl, python, itp.
serve
Posty: 3
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:33

bash - podstawy - pomoc przy dwóch zadaniach

Post autor: serve »

Witam, muszę zrobić do szkoły takie oto dwa zadanka, niestety nie radzę sobie, mogę liczyć na jakieś podpowiedzi, rozwiązania?

Kod: Zaznacz cały

1.Utwórz skrypt, którego zadaniem jest umożliwienie zmiany hasła w danym dniu wszystkim użytkownikom którzy przekroczyli termin zmiany hasła. Skrypt ma zachowywać w pliku /info/usr_pass nazwy i id użytkowników którym umożliwił zmiane hasła.

2. Utwórz skrypt, którego zadaniem jest zapisanie do pliku tekstowego /info/quota.txt nazwy użytkowników, którzy mają przekroczony miękki limit quoty wraz z przekroczonym czasem pobłażana na którymkolwiek voluminie.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

serve pisze:mogę liczyć na jakieś podpowiedzi,
tak ==> http://rtfm.killfile.pl/#praca_domowa

a jeśli chcesz żebyśmy pomogli, to pomożemy, ale pokaż do czego już sam doszedłeś i gdzie utknąłeś.

myślę że to Ci się może przydać: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=1721


btw. masz/znasz w ogóle jakiegoś GNU/Linuksa?
serve
Posty: 3
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:33

Post autor: serve »

Czesc, problem polega na tym, że ja nie mam czasu tego nauczyć się/zrobić, bo musze to mieć do jutra do 14:00. Linuxa nie mam.
Jeśli chodzi o zadanie nr. 2 mam coś takiego tylko:

Kod: Zaznacz cały

zapytanie=`repquota -a|grep $1`;
    quota=`echo $zapytanie|awk '{print $4}'`;
    zajete=`echo $zapytanie|awk '{print $3}'`;
    let przekroczono=zajete-quota;
    echo " ";
    echo "quota uzytkownika $1 zostala przekroczona o $przekroczono kB";
Do tego jeszcze trzeba dodać jakoś czas pobłażania i wypisanie, którzy to użytkownicy.
Co do zadania 1 to nawet nie wiem jak sie zabrać.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Do jutra do 14:00 powiadasz? No to masz jeszcze 15 godzin, na zainstalowanie Linuksa i napisanie tych dwóch skryptów, polecam też zapoznanie się z tym drugim linkiem, który podałem w poście powyżej, jeśli się postarasz to może zdążysz.

Nie znaczy to, że nikt nie chce Ci pomóc, ale to Ty masz to zrobić, a nie ktoś z nas. Nawet porządnie nie zacząłeś, a już prosisz o pomoc. Zresztą jeśli ktoś zrobi to za Ciebie, to co będzie warte Twoje wykształcenie?

Tak na marginesie, to gdzie zadają takie zadanka z dnia na dzień?
serve
Posty: 3
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:33

Post autor: serve »

Niestety mam co innego do roboty, bo jest egzam w niedziele. Nie zadają z dnia na dzień, ale dziś sie dowiedziałem :] Myślalem, że to jest 5 min. dla wprawionego użytkownika Linuxa/Basha, no ale cóż trudno. Pozdrawiam
skotik87
Posty: 98
Rejestracja: 05 kwietnia 2007, 00:20
Lokalizacja: Krakow

Re: [bash-podstawy]Pomoc przy dwóch zadaniach.

Post autor: skotik87 »

serve pisze:Witam, muszę zrobić do szkoły takie oto dwa zadanka, niestety nie radzę sobie, mogę liczyć na jakieś podpowiedzi, rozwiązania?

Kod: Zaznacz cały

1.Utwórz skrypt, którego zadaniem jest umożliwienie zmiany hasła w danym dniu wszystkim użytkownikom którzy przekroczyli termin zmiany hasła. Skrypt ma zachowywać w pliku /info/usr_pass nazwy i id użytkowników którym umożliwił zmiane hasła.

2. Utwórz skrypt, którego zadaniem jest zapisanie do pliku tekstowego /info/quota.txt nazwy użytkowników, którzy mają przekroczony miękki limit quoty wraz z przekroczonym czasem pobłażana na którymkolwiek voluminie.

widze ze kolega chyba z WSTI. na
http://www.piecyk.org/wsti/II_SEM/syste ... sh_debian/
masz rozwiazane te zadania. nie sprawdzalem ich bo mam zwolnienie z so i pisze inny skrypt.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ