C++, jak napisa

Potrzebujesz pomocy z C, C++, perl, python, itp.
daris
Beginner
Posty: 304
Rejestracja: 30 marca 2007, 21:00

C++, jak napisać jakiś prosty program pod gtk lub qt?

Post autor: daris »

C++ nie znam wcale. Kiedyś miałem trochę styczności z VB .NET (na windzie) i nawet mniej więcej mi coś wychodziło. Trochę też grzebałem już w PHP. Chciałbym się nauczyć C++ i nawet już sprawdzałem jak działają proste programy konsolowe. Teraz chciałbym się dowiedzieć jak napisać prosty program okienkowy który by działał pod gtk lub qt.

Szukałem po googlach ale jak coś znalazłem to nie chciało się kompilować. Program pod qt nie chciał się kompilować nawet jak zainstalowałem -dev'y qt.

Czy ktoś mógłby zarzucić linkiem do jakiegoś dobrego kursu C++ na linuxa? (nie chodzi mi o google :D ).

I niech ktoś umieści w tym temacie jakiś prosty programik (a dokładniej to źródło) typu że tworzy okno i że po kliknięciu jakiegoś przycisku wyrzuca komunikat z jakąś tam treścią. Chodzi mi o bardzo podstawowe rzeczy.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

daris pisze: Czy ktoś mógłby zarzucić linkiem do jakiegoś dobrego kursu C++ na linuxa?
http://it.hk.pl/
daris pisze:I niech ktoś umieści w tym temacie jakiś prosty programik (a dokładniej to źródło) typu że tworzy okno i że po kliknięciu jakiegoś przycisku wyrzuca komunikat z jakąś tam treścią. Chodzi mi o bardzo podstawowe rzeczy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Qt i patrz w: "Linki zewnętrzne"
daris
Beginner
Posty: 304
Rejestracja: 30 marca 2007, 21:00

Post autor: daris »

Wziąłęm się za to http://binboy.sphere.pl/index.php?show= ... s=l02.html
I:

Kod: Zaznacz cały

darek@darek-desktop:~/dev/helloworld$ qmake -project
darek@darek-desktop:~/dev/helloworld$ qmake
darek@darek-desktop:~/dev/helloworld$ make
/usr/share/qt3/bin/uic form1.ui -o form1.h
/usr/share/qt3/bin/uic form1.ui -i form1.h -o form1.cpp
g++ -c -pipe -Wall -W -O2 -D_REENTRANT  -DQT_NO_DEBUG -DQT_THREAD_SUPPORT -DQT_SHARED -DQT_TABLET_SUPPORT -I/usr/share/qt3/mkspecs/default -I. -I. -I/usr/include/qt3 -o form1.o form1.cpp
/usr/share/qt3/bin/moc form1.h -o moc_form1.cpp
g++ -c -pipe -Wall -W -O2 -D_REENTRANT  -DQT_NO_DEBUG -DQT_THREAD_SUPPORT -DQT_SHARED -DQT_TABLET_SUPPORT -I/usr/share/qt3/mkspecs/default -I. -I. -I/usr/include/qt3 -o moc_form1.o moc_form1.cpp
g++  -o helloworld form1.o moc_form1.o   -L/usr/share/qt3/lib -L/usr/X11R6/lib -lqt-mt -lXext -lX11 -lm -lpthread
/usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.1.2/../../../../lib/crt1.o: In function `_start':
(.text+0x18): undefined reference to `main'
collect2: ld returned 1 exit status
make: *** [helloworld] Błąd 1
Dorzuciłem na początku qmake -project bo pojawiała się tylko lista poleceń qmake (jak napisałem bez -project)
Czy to oznacza że brakuje jakiś paczek qt z -dev na końcu?

[ Dodano: 2007-05-31, 15:18 ]
Zapisałem wszystko co miałem otwarte w qt designerze i poszło - po uruchomieniu ./helloworld pokazało się pierwsze okno :-D
jang
Beginner
Posty: 208
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 14:38

Post autor: jang »

ODPOWIEDZ