Uprawnienia, dost

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
cooleq
Beginner
Posty: 172
Rejestracja: 18 czerwca 2010, 13:47
Lokalizacja: Wrocław

Uprawnienia, dostęp do konkretnego katalogu przez konkretną osobę

Post autor: cooleq »

Witam.
Szukam rozwiązania pewnego problemu. Mam jeden katalog w:

Kod: Zaznacz cały

 /home/[b]użytkownik[/b]/coś
i chcę żeby użytkownik2 mógł usuwać tam pliki. Próbowałem to zrobić przez dowiązanie ale nie da się później zmienić właściciela. Niestety nie mogę tych dwóch użytkowników wrzucić do jednej grupy, bo zepsuje to za dużo innych rzeczy.
I jeszcze takie pytanie, potrzebuję programu, który umożliwi dwóm osobą jednoczesną pracę na jednym dokumencie w trybie rzeczywistym (czy coś w tym stylu) najlepiej aby było to coś w stylu arkusza kalkulacyjnego, jak do tej pory znalazłem tylko programy, które odświeżają dopiero w momencie aktywności.
Awatar użytkownika
tremor
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 12 marca 2010, 18:20
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: tremor »

Dlaczego nie możesz utworzyć nowej grupy i dodać do niej obydwóch użytkowników? Co to zepsuje?
cooleq
Beginner
Posty: 172
Rejestracja: 18 czerwca 2010, 13:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: cooleq »

Super działa, tylko jak zrobić żeby działało przez sambę. Trzeba dodać nowy udział, typu:

Kod: Zaznacz cały

[dostep]
   comment = do kasowania
   browsable = no
   read only = no
   path = /home/[b]użytkownik[/b]/do\ kasowania
   valid users = [b]użytkownik[/b],[b]użytkownik1[/b]
Z tym, że wolałbym nie tworzyć kolejnego udziału bo dużo się tego robi niepotrzebnie. Zamiast tego może jest jakieś rozwiązanie typu twardego dowiązania do katalogów?

A może lepiej wziąć przez sambę udostępnić wszystko i manipulować dostępem tylko na poziomie ACL?
Pacek
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 15:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pacek »

Dowiązania wykonane przez ln nie bedą zapewne działać w Sambie. Spróbuj zrobić to mountem:

Kod: Zaznacz cały

mount --bind /folder/ktory/chcesz/montowac /folder/do/ktorego/montujesz
Ja to akurat wykorzystuje w przypadku ProFTPDm ale w Sambie też powinno hulać ;)
cooleq
Beginner
Posty: 172
Rejestracja: 18 czerwca 2010, 13:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: cooleq »

Działa, jeszcze dwa pytania:
Czy dopisując do /etc/fstab

Kod: Zaznacz cały

/home/[b]użytkownik[/b]/folder /home/[b]uzytkownik2[/b]/od[b]Uzytkownika[/b] ext3 defaults 0 0
będzie się właściwie montowało?
I jak sprawdzić listę aktualnie zamontowanych katalogów? Coś chyba namieszałem i mam jakby rekurencyjnie zamontowany katalog.

Edycja:
J
est jeszcze jeden mały problem. Użytkownik kopiuje do swojego katalogu pliki i jest w porządku, ale jak kopiuje katalogi to uprawnienia do nich ma grupa, ale do plików w katalogach już nie. W związku z czym użytkownicy grupy nie mogą skasować plików. Co za tym idzie również katalogów, o co głównie chodziło.
Pacek
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 15:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pacek »

Co do wpisów w /etc/fstab trzeba zrobić np. tak:

Kod: Zaznacz cały

/home/użytkownik/folder /home/uzytkownik2/odUser    none    bind
Powinno się montować bez problemu
I jak sprawdzić listę aktualnie zamontowanych katalogów?

Kod: Zaznacz cały

mount -l
Jest jeszcze jeden mały problem. Użytkownik kopiuje do swojego katalogu pliki i jest w porządku, ale jak kopiuje katalogi to uprawnienia do nich ma grupa, ale do plików w katalogach już nie. W związku z czym użytkownicy grupy nie mogą skasować plików. Co za tym idzie również katalogów, o co głównie chodziło.
Jeżeli kopiuje przez sambę, to w konfiguracji udziału samby powinno się znaleźć coś w tym stylu:

Kod: Zaznacz cały

force create mode = 775
force direcotry mode = 775
force group = nazwa_grupy
Oczywiście proszę się zapoznać ze składnią, funkcjonalnością itp. i nie robić na pałę metody Kopjego-Pejsta ;)
cooleq
Beginner
Posty: 172
Rejestracja: 18 czerwca 2010, 13:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: cooleq »

Oczywiście, że nie robię tego na pałę. Serwer już jest w użytku i nie mogę nic popsuć.
Jednakowoż wydaje mi się, że używanie ,,force group'' w sekcji ,,home'' jest trochę niebezpieczne bo wtedy wszyscy, którzy są w jakiejś grupie dostaną dostęp do wszystkich danych ludzi ze swojej grupy. Chyba, że coś źle rozumiem.
W takim wypadku trzeba by chyba utworzyć udział dla danej grupy, może po prostu bawienie się z udostępnianiem części katalogu przez montowanie go gdzieś tam jest bez sensu.

Ps. Poza tym ten wpis w pliku /etc/fstab nie działa. Miałem teraz okazję przetestować bo sobie wszyscy wyszli z pracy.
Mój /etc/fstab

Kod: Zaznacz cały

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
/dev/md1        /               ext3    errors=remount-ro 0       1
/dev/md0        /boot           ext3    defaults        0       2
/dev/md2        /home           ext3    defaults        0       2
/dev/sda2       none            swap    sw              0       0
/dev/sdb2       none            swap    sw              0       0
/dev/sdc2       none            swap    sw              0       0
/dev/sdd2       none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
#/home/tomasz/Dla\ ani /home/ania/odTomka ext3 defaults 0 0
/home/tomasz/Dla\ ani /home/ania/OdTomka    none    bind
polecenie którym montuję bez problemu

Kod: Zaznacz cały

mount --bind /home/tomasz/Dla\ ani /home/ania/OdTomka
Pacek
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 15:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pacek »

Oczywiście, że działa. U Ciebie ma prawo nie działać, ponieważ masz znak spacji w nazwie. Skorzystaj z tego: http://www.linuxinsight.com/mounting-sa ... fstab.html
cooleq
Beginner
Posty: 172
Rejestracja: 18 czerwca 2010, 13:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: cooleq »

No dobrze, działa. Myślałem, że zastosowanie standardowego nazewnictwa linuksowego wystarczy.
Awatar użytkownika
Bastian
Member
Posty: 1424
Rejestracja: 30 marca 2008, 16:09
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Bastian »

cooleq pisze:No dobrze, działa. Myślałem, że zastosowanie standardowego nazewnictwa linuksowego wystarczy.

Jednak program ustawia separator rekordów domyślnie na spację, więc dlatego nie działa.
ODPOWIEDZ