Squeeze - problem z uruchomieniem instalatora

Pomoc dotycząca instalacji systemu
borlus
Beginner
Posty: 299
Rejestracja: 08 stycznia 2008, 14:27
Lokalizacja: okolice Poznania

Squeeze - problem z uruchomieniem instalatora

Post autor: borlus »

Witam!

Z pewnych nic nie wnoszących do problemu względu zmuszony byłem po 6 miesiącach przeinstalować Debiana. ¦ciągnąłem płytkę CD migawki tygodniowej z KDE. Wypaliłem (CD-RW), zrestartowałem, załadowałem. I tutaj zaczęły się schody. Zarówno na instalatorze tekstowym jaki graficznym, po kilku sekundach pojawia się czarny ekran z migającym znakiem zachęty.Czekałem 20 minut - napęd kręcił jak oszalały i nic się nie działo. Ponowna próba uruchomienia instalatora zakończyła się niepowodzeniem, płyta w ogóle nie startowała. Jak się okazało... płyta była pusta. Sprawdzałem kilka nośników, na dwóch różnych nagrywarkach. Za każdym razem po próbie uruchomienia instalatora płyta jest formatowana. Nigdy wcześniej takiej sytuacji nie doświadczyłem.

Jako że potrzebuję jak najszybciej wgrać system, skorzystałem z narzędzia UNetbootin. Wszystko pięknie rozpakował, instalator ruszył z pendrive'a. Szybko zauważyłem, że bez płyty się nie obejdzie - instalator nie potrafi pobierać plików z pamięci flash, usilnie woła CD. Wsadziłem więc płytę, przeszukał ją, wszystko było ok. Całość zatrzymała się na wykrywaniu sprzętu. Znów napęd kręcił, instalacja stała na 0%. Zrestartowałem komputer i oczywiście płytka była już sformatowana.

Jakieś pomysły? Dodam, że netinstall jak i ściąganie stable a następnie aktualizacja do wersji testowej odpada z racji mojego wolnego internetu. Co prawda nie próbowałem wypalić zwykłej CD-R, ale do tej pory na RW wszystko ładnie chodziło.

Dziękuje za wszystkie pomysły i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jasiekmarc
Posty: 88
Rejestracja: 27 września 2009, 20:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: jasiekmarc »

A ten obraz jest ok? Sprawdziłeś sumy kontrolne?
borlus
Beginner
Posty: 299
Rejestracja: 08 stycznia 2008, 14:27
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: borlus »

jasiekmarc pisze:A ten obraz jest ok? Sprawdziłeś sumy kontrolne?
Tak. Sumy się zgadzają.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8282
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Przed nagraniem obrazu startowego iso, na płytce wielokrotnego nagrywania, dobrze jest wykonać jej pełne kasowanie i zaznaczyć zamknięcie sesji przy nagrywaniu. Program do nagrywania, czasem tego domyślnie nie robi kiedy obraz iso jest mniejszy od całkowitej pojemności płytki.
borlus
Beginner
Posty: 299
Rejestracja: 08 stycznia 2008, 14:27
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: borlus »

Próbowałem formatowań, zawsze zamykam sesje, weryfikuję kompilację. Nawet z DAO się bawiłem i nic. Zmiana programu do nagrywania też nie pomaga... Dlaczego instalator kasuje płytę?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8282
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Przedstaw odnośnik do pobranej wersji.
borlus
Beginner
Posty: 299
Rejestracja: 08 stycznia 2008, 14:27
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: borlus »

fnmirk
Senior Member
Posty: 8282
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Pobierz sobie najnowszą wersję netinstall i zainstaluj system podstawowy. Ewentualnie spróbuj starszą wersję instalatora. Zainstaluj system w wersji podstawowej i następnie zaktualizuj go najpierw z obecnie posiadanej płytki i reszta z internetu.

Chyba to jedyne sensowne rozwiązanie. Możesz też, jeżeli to działa, zainstalować podstawową wersję stabilną i aktualizacja z posiadanej płytki.
borlus
Beginner
Posty: 299
Rejestracja: 08 stycznia 2008, 14:27
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: borlus »

Ok, pomogło. Dziękuje za pomoc. Tak z czystej ciekawości - dlaczego instalator "czyści" płytki?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8282
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

borlus pisze:Tak z czystej ciekawości - dlaczego instalator "czyści" płytki?
Nie znam takiego przypadku?
ODPOWIEDZ