Wymiana grafiki

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Wymiana grafiki

Post autor: ms-trex »

Witam!
Mam zamiar wymienić karte graficzną z nvidii na radeona 9600 i chciaelm sie zapytac jakie mam kroki przedsiewziac aby system sie uruchamial, bo przypuszczam ze nie bedzie. HELP
Awatar użytkownika
mesiu84
Beginner
Posty: 248
Rejestracja: 12 stycznia 2007, 00:37
Lokalizacja: Rzeszów / Clearwater FL / Nowa Dęba

Post autor: mesiu84 »

krok jest chyba tylko jeden :)
pobierz i zainstaluj sterowniki do nvidii i zmień ustawienia w xorg.conf :) ja tu nic więcej nie widzę :)
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

System się uruchomi, ale x'y mogą się nie uruchomić. Możesz dać

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure xserver-xorg
albo ręcznie edytować xorg.conf (zmienić sterowniki jeżeli były instalowane te od nvidii).
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

ms-trex, czegoś tu nie rozumiem - chcesz wywalić nvidie? Przecież Radeon to syf - nie rób tego błędu.
Awatar użytkownika
mesiu84
Beginner
Posty: 248
Rejestracja: 12 stycznia 2007, 00:37
Lokalizacja: Rzeszów / Clearwater FL / Nowa Dęba

Post autor: mesiu84 »

sorry abarotno :) z sterowniki radeona ze strony ati, i zmienić ustawienia w xorg.conf, albo jak używasz otwartego sterownika to zamiast nv(nvidia) daj ati albo radeon
ea66
Beginner
Posty: 120
Rejestracja: 13 marca 2007, 23:17
Lokalizacja:

Post autor: ea66 »

Kaka' pisze:ms-trex, czegoś tu nie rozumiem - chcesz wywalić nvidie? Przecież Radeon to syf - nie rób tego błędu.
Radeon to syf a 9600 to już klęska i sromota... miałem tą karte przez czas jakiś i pomijając wieczne problemy z agp [usilnie sie przestawial na tryb 1x], sterownikami zarówno na windzie jak i linuxie to generalnie mój obecny Intel 945GM Mobile bije to na łeb pod względem wydajności.
Poza tym w przypadku nvidia instalacja sterowników opiera się na zainstalowaniu odpowiedniego pakietu z repozytorium i wszystko chodzi... a na ati napracujesz sie pól dnia i guzik z tego jest.
Innymi słowy radeon jest psie :D
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Może inaczej. Za małą cenę kupisz dobrą kartę graficzną (ATI). Jednakże można dopłacić i dostać bardzo dobrą kartę z lepszym wsparciem na Linuksie (NVIDIA).

Ja powiem tak: na Windowsa bym kupował Radeona, ale na Linuksa tylko i wyłącznie GeForce'a.
ea66
Beginner
Posty: 120
Rejestracja: 13 marca 2007, 23:17
Lokalizacja:

Post autor: ea66 »

Ja powiem tak: na Windowsa bym kupował Radeona, ale na Linuksa tylko i wyłącznie GeForce'a.
Dokładnie, tym bardziej że w nowym Ubuntu [i w unstable chyba też jest] jest już oficjalny instalator i panel konfiguracyjny wzorowany na tym z Windows więc, wszelkie ustawienia można sobie wyklikać łącznie z obsługą
wielu monitorów. Użytkownicy ati natomiast dalej vim /etc/X11/xorg.conf i wjoo :D
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

dzieki za slowa otuchy :-(
ale ja pod linuxem od karty graficznej wymagam tylko tyle aby dzialal beryl i zeby mozna bylo filmy ogladac no i oczywiscie zebym nie mial jakis kosmicznych problemow nie dorozwiazania, wiec chyba duzo nie wymagam zeby to dzialalo bezblednie?
ja wiem ze karty nvidia maja lepsze wsparacie, wiem ze sa wydajniejsze karty niz ten radeon ale mialem dotychczac geforce 4mx i nadazyla sie niepowtazalna okazja zakupic tano tak dobra karte wiec sie nawet nie zastanawialem, w moim przypadku to bedzie skok do przodu o jedna epoke
a jesli chodzi o wydajnosc tej karty to swego czasu byla to najlepsza karta w tamtych czasach w danym przedziale cenowym, wtedy nvdia w podobnej cenie to mogla zaoferowac fxy 5200-5700 czyli tyle co nic
a jesli chodzi o meritum sprawy to tak jak teraz jestem zalogowany w systemie to edytuje xorga i zmieniam driver z nvidia na ati wylaczam kompa wkladam karte i wszystko powinno dzialac?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

ale ja pod linuxem od karty graficznej wymagam tylko tyle aby dzialal beryl i zeby mozna bylo filmy ogladac no i oczywiscie zebym nie mial jakis kosmicznych problemow nie dorozwiazania, wiec chyba duzo nie wymagam zeby to dzialalo bezblednie?
Na Radeonie może nie być tak pięknie - mówię Ci bierz nv :)
ODPOWIEDZ