statyczne przydzielanie adresu bez znajomo

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
mdk
Posty: 1
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 21:58

statyczne przydzielanie adresu bez znajomości MACa

Post autor: mdk »

Mam server z dhcp3-server w sieci lokalnej i dużo komputerów nad którymi nie jestem w stanie zapanować, chodzi o to,ze chce, aby każdy z nich dostał jeden konkretny adres ( tak jak przy adresowaniu statycznym ), ale z pewnych wzgledów nie moge wszystkich adresów wpisać do pliku konfiguracyjnego jako hostów stałych. Chcialbym,aby serwer przydzielił mi adres z puli wtedy gdy komputer pierwszy raz wysyla zadanie o adres, a za kazdym nastepnym razem dostawal zawsze ten sam. Istnieje jakies proste rozwiazanie tego problemu?

Pozdrawiam i dziekuje z góry :-)
R-said
Posty: 16
Rejestracja: 07 kwietnia 2007, 13:11
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: R-said »

Wydaje mi się że Bez identyfikacji po MAC jest to nie możliwe. Jest to jedyny ze sposobów identyfikacji komputerów gdyż dhcp działa na wrstwie łącza a nie prezentacji wiec nie ma rozrużniania po np zainstalownym sofcie. Ewentualnie musiał byś zrobić logowanie do domeny i na tej podstawie będą rozdzielane w tedy IP jednak nie jest wspierane to jest przez XP HOME wiec tu może być bąk. Albo zastosowanie protokołu PPPoE

[ Dodano: 2007-04-17, 23:03 ]
Jest jeszcze inna możliwość ale to wymaga zarządzalnych switchy. Tj ustalasz na każdym switchu port i na nim ip jakie może z niego sie łączyc :)
dracorp
Posty: 60
Rejestracja: 04 kwietnia 2007, 17:43
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: dracorp »

Gdzieś w /var jest plik przechowujący informację komu serwer dhcp przydzielił adres (nie pamiętam gdzie dokładnie, bo już od dłuższego czasu nie miałem do czynienia z dhcpd). Musiałbyś napisać jakiś skrytp który sprawdzał by ten plik i tworzył/dopisywał nową konfigurację. Jak dobrze pamiętam w pliku dhcpd.conf można było dołączać dodatkowe pliki konfiguracyjne.
stepek
Beginner
Posty: 314
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, 07:18
Lokalizacja: Bia³ystok

Post autor: stepek »

I tak wlasnie ja rozwiazalem problem z DHCP i przydzielaniem statycznie adresow nie znajac wczesniej MACka, log znajduje sie w /var/log/syslog i adresy ktore juz sie pojawily przypisac jakies stale IP i tak eliminowac macki. Co prawda w duzej sieci jest to czasochlonnie i nie ukrywam ze praclochlonne. Ale z czasem mozna to zrobic. Inny sposob mi nie przychodzi do glowy.
Generalnie podzielic numerki IP stale (te ktopre macki sa juz wpisane w dhcp) do jakiejs wartosci np. do .50 a powyzej 100 te ktore pojawiaja sie nowe w sieci. W ten sposob ulatwisz sobie wyszukiwanie w syslogu nowych macow
dracorp
Posty: 60
Rejestracja: 04 kwietnia 2007, 17:43
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: dracorp »

http://www.brennan.id.au/10-DHCP_Server.html pisze:When the server provides a leased IP address to a client, the details of the transaction are stored in the dhcpd.leases file. In some distributions this file has not been provided and may need to be created before the server will function. The following command prepares the dhcpd.leases file for use.

[bash]# touch /var/lib/dhcpd/dhcpd.leases
ODPOWIEDZ