Programowanie w Linuksie od czego zacz

Potrzebujesz pomocy z C, C++, perl, python, itp.
Awatar użytkownika
Dalik
Beginner
Posty: 206
Rejestracja: 25 października 2007, 18:13
Lokalizacja: /home/dalik

Programowanie w Linuksie od czego zacząć?

Post autor: Dalik »

Wiem, że takich tematów jest wiele i proszę nie odsyłać mnie do poszczególnych wątków/linków bo już dużo przejrzałem ale nadal nic nie wiem.

Chcę zacząć programować w środowisku Linux.
Najbardziej chyba z tego co wyczytałem pasowałby mi PERL - do administrowania sieci, serwerów, pisanie skryptów pomocniczych, małych programików (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić).

Czy to dobry wybór? I najistotniejsze pytanie?

Czy będzie to miało jakieś zastosowanie w przyszłości?
genobis
Beginner
Posty: 353
Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:59
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: genobis »

Myślę, że jeśli chcesz zacząć, to dla Ciebie lepszym wyborem może być python. Pozwala na to wszystko, o czym piszesz, w tej chwili jest popularny, ma dobre wsparcie i raczej jest bardziej przyszłościowy.
Awatar użytkownika
Dalik
Beginner
Posty: 206
Rejestracja: 25 października 2007, 18:13
Lokalizacja: /home/dalik

Post autor: Dalik »

Kuszące to co piszesz ale gdzieś wyczytałem, że Python to porażka i niektórzy nawet tego nie nazywają językiem programowania, dlatego sobie od razu odpuściłem szukanie informacji o nim.
Sprawdzę go.
thalcave
Junior Member
Posty: 526
Rejestracja: 03 maja 2007, 19:57
Lokalizacja: gdynia

Post autor: thalcave »

Mimo wszystko jeśli korci Cie pisanie skryptów do linuksa radziłbym poznać porządnie polecenia powłoki i nauczyć się pisać skrypty shellowe na początku. Nadal są one bardzo przydatne. I szybko nie stracą na popularności, a potem jak będziesz uczył pisać się skrypty w innych językach będziesz mógł się odwoływać co jest lepsze, co gorsze.
sigo
Junior Member
Posty: 501
Rejestracja: 21 marca 2009, 19:12

Post autor: sigo »

Od siebie poradzę, byś na początku uczył się języków bardzo różniących się od siebie. W przyszłości pozwoli Ci to myśleć o problemach niezależnie i poznanie kolejnych języków będzie kwestią porównania tego co umiesz, do tego co nowe.
Awatar użytkownika
Dalik
Beginner
Posty: 206
Rejestracja: 25 października 2007, 18:13
Lokalizacja: /home/dalik

Post autor: Dalik »

thalcave pisze:Mimo wszystko jeśli korci Cie pisanie skryptów do linuksa radziłbym poznać porządnie polecenia powłoki i nauczyć się pisać skrypty shellowe na początku. Nadal są one bardzo przydatne. I szybko nie stracą na popularności, a potem jak będziesz uczył pisać się skrypty w innych językach będziesz mógł się odwoływać co jest lepsze, co gorsze.
Czego szukać?
Jakich tagów używać w przeglądarkach bym znalazł jakieś sensowne kursy, pomoce, grupy
Na początek wolałbym po polsku bo trudno mi będzie z angielskim.
thalcave
Junior Member
Posty: 526
Rejestracja: 03 maja 2007, 19:57
Lokalizacja: gdynia

Post autor: thalcave »

Google wypluwa sporo kursów basha. Któryś powinien Ci się spodobać :)
Awatar użytkownika
Dalik
Beginner
Posty: 206
Rejestracja: 25 października 2007, 18:13
Lokalizacja: /home/dalik

Post autor: Dalik »

Możecie mi poddać jakieś przykłady zastosowania bash, python czy perl?
W jaki sposób ten język ma mi się przydać w przyszłości bo raczej pracy z tym językiem nie znajdę?
AdeBe
Junior Member
Posty: 825
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 14:41

Post autor: AdeBe »

Możecie mi poddać jakieś przykłady zastosowania bash, python czy perl ?
W jaki sposób ten język ma mi się przydać na przyszłość? bo raczej pracy z tym językiem nie znajdę :P
W praktycznie każdej pracy choć trochę związanej z systemami *nix/mikroprocesorami są to wymagane umiejętności.
Jeśli piszesz, że w pracy Ci się nie przyda, to świadczy to o tym, że nie masz pojęcia jak taka praca wygląda.
salmon
Beginner
Posty: 296
Rejestracja: 12 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Gliwice/Bielsko-Biała

Post autor: salmon »

Dalik pisze:że Python to porażka i niektórzy nawet tego nie nazywają językiem programowania
Powiedz to gościom od google, którzy używają go na co dzień i pewnie połowa rzeczy z których korzystasz jest w nim napisana.(druga połowa to java)

Najlepiej naucz się tych wszystkich języków, każdy się do czegoś przyda, a na początku zacznij od nauki angielskiego, bo bez tego ani rusz.
ODPOWIEDZ