Jak wydzieli

Ogólne pytania dotyczące systemu
fanatico
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 27 stycznia 2007, 23:16

Jak wydzielić nową partycje?

Post autor: fanatico »

Witam.Mam dysk podzielony tak jak by ba "pół" , tzn 50 % na Windowsa i drugie 50 na Linuksa.
Przy instalacji Linuksa postawiłem na swap - 500 MB i ext3 30 GB. Teraz mnie naszło aby to zmienić i co lepsze zrobić to bez przeinstalowywania systemu i bez jakiejkolwiek utraty danych.Zmienić=wydzielić jeszcze jedną /home . Jeżeli ktoś chce zapytać po co to od razu napisze - tak sobie . ;-)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Czary mary, hokus pokus i oto szukajka znalazła to:

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=1162#1162

Czyli po prostu, odpal gparted (najlepiej z LiveCD), zabierz z jakiejś partycji to co chcesz, stwórz nową, od montuj /home i zamontuj /home na nowej partycji.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

właściwie to zależy od tego jak masz partycję ułożone i tego ile miejsca masz zajętego na dyskach, ale jeśli na dyskach masz wystarczająco dużo wolnego miejsca, to spokojnie możesz "odkroić" trochę partycji i na nowo powstałym miejscy utworzyć nową partycję, lecz jeśli masz partycję z systemem plików fat/fat32/ntfs to warto szybciej puścić defragmentator dysków, ponieważ dane nie są zapisywane "ciągle", lecz są rozrzucone po całej partycji. więc w razie "ucięcia" partycji możesz część danych stracić. dla partycji ext3 nie trzeba tego robić, bo ten system plików działa trochę bardziej "profesjonalnie".

no i jeszcze oczywiście jeśli dorobisz jakąś dodatkową partycję po między innymi partycjami, to najprawdopodobniej oznaczenia partycji się zmienią i będziesz musiał dokonać paru zmian w pliku /etc/fstab, ale jak dokonać tych zmian raczej nie muszę tu pisać :)



PS.
wiem że już pewnie zrobiłeś to co miałeś zrobić, bo trochę czasu minęło od założenia tego tematu, ale napisałem parę słów, może komuś się przyda :)



aloha
ODPOWIEDZ