Problem z instalacj

Pomoc dotycząca instalacji systemu
aram7
Posty: 3
Rejestracja: 19 marca 2007, 13:26

Problem z instalacją systemu

Post autor: aram7 »

Jestem nowym uzytkownikiem linuxa. Instalowalem ten system, "Sarge" Debian31r5 - i 386-binary1 - taka nazwe ma obraz plyty, ktory sciagnalem, juz kilkakrotnie na moim komputerze i za kazdym razem bez powodzenia. Oprocz tego, ze kilka etapow podczas mojej instalacji jest zwyczajnie pominiete (konfiguracja sieci, ustawienie uzytkownikow i hasla), od razu po zrobieniu partycji, ktore robie na najwiekszej wolnej ciaglej przestrzeni na dysku, przechodzi do instalacji systemu bazowego. Pomija konfiguracje menadzera pakietow i od razu przechodzi do instalacji gruba. Wyswietla mi, ze poprawnie wykryl Windowsa i ze zainstalowanie gruba w MBR jest bezpieczne. Niestety... Po ponownym uruchomieniu wyswietla sie grub stage 1.5 blad 17. Jedyne co mi w tym momencie pozostaje to zainstalowanie windowsa :-( od nowa, poniewaz nic nie chodzi. Znalazlem zbior bledow gruba i porade jak to naprawic, ale niestety nie moglem sie do niego dostac - moze dlatego, ze nie za bardzo wiem jak :-> . Pominalem intsalacje w Mrb i kazalem zainstalowac na dyskietce. po rozpoczeciu butowania z dyskietki wyswietla mi tylko nazwe grub i sie wiesza. Na dyskietce nie znalazlem nic po exploruj niestety :-x . Pominalem gruba i zainstalowalem lilo. Po restarcie komputera wyswietla kilka linijek 9 i sie wiesza :-?. Instalacja trwa oklo 15 minut wiec podejrzewam, ze cos idzie nie tak - tylko ja nie za bardzo wiem co. Najgorzej, ze nie mam zadnego pomyslu bo nigdy wczesniej nie pracowalem z linuxem. Pomocyyyyyyyy. Moj kompoter nie jest nowy mam P3 667 MHz 256 ramu grafika muzyka zintegrowana na plycie. Nie jestem w zadnej sieci. Karta sieciowa ethernet polaczena z netem bezposrednio z domu. Windows XP wersja angielska, ale dodany jezyk polski i klawiatura uklad polski programisty. Zgory dziekuje za pomoc.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

aram7 pisze:Jestem nowym uzytkownikiem linuxa. Instalowalem ten system, "Sarge" Debian31r5 - i 386-binary1 - taka nazwe ma obraz plyty, ktory sciagnalem, juz kilkakrotnie na moim komputerze i za kazdym razem bez powodzenia.
¦ciągnij Etch'a - patrz tematy przyklejone.
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

Po pierwsze: Sarge to wersja przestarzała, pobierz i zainstaluj Etcha - debian-testing-i386-netinst.iso
2.
aram7 pisze:Jedyne co mi w tym momencie pozostaje to zainstalowanie windowsa :-( od nowa, poniewaz nic nie chodzi.

Wystarczyło by, że uruchomił byś komputer z płyty windowsowej, wszedł w konsolę odzyskiwania i wpisał "fixmbr" - reinstall nie był zupełnie potrzebny.
3.
aram7 pisze:Po restarcie komputera wyświetla kilka linijek 9 i sie wiesza

Prawdopodobnie się nie wiesza tylko to jest już gotowy zainstalowany i uruchomiony Debian w trybie tekstowym, jeśli chcesz możesz wtedy pobrać tryb graficzny poprzez narzędzie "aptitude" (szczegóły na forum - szczególnie dział FAQ).
4. Czytaj forum zanim coś napiszesz, używaj funkcji szukaj - ten temat jest wałkowany niemal codziennie...
aram7
Posty: 3
Rejestracja: 19 marca 2007, 13:26

Post autor: aram7 »

Probowalem fixmbr i niestety nic nie pomoglo :( . Generalnie nie startuje mi ani lilo, ani grub. Po restarcie grub wyswietla stage 1.5 blad 17 natomiast lilo wyswietla sam z siebie kilaka linijek 9 i rowniez zaden klawisz niereaguje. Po wlozeniu plyty instalacyjnej windowsa i wpisaniu fixmbr nic sie nie zminia. jak wlaczam kompa od nowa to samo.
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

Włuż płytę z debianem i jak się uruchomi po włączeniu kompa to wpisz expert26. To uruchomi instalację Debiana z jądrem 2.6, a instalacja będzie przebiegać w trybie ekspert.
wojtekz_
Beginner
Posty: 337
Rejestracja: 13 marca 2007, 16:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z instalacją systemu

Post autor: wojtekz_ »

aram7 pisze:Jestem nowym uzytkownikiem linuxa. Instalowalem ten system, "Sarge" Debian31r5 - i 386-binary1 ...
Niestety, to się daje, ale ja sam walczyłem chyba ze 2 dni (a już mam troszkę doświadczenia z Debianem). Na pewno trzeba na początku podać parametr bootowania

Kod: Zaznacz cały

debconf/priority=medium
czyli w wersji najprostszej

Kod: Zaznacz cały

linux debconf/priority=medium
bo inaczej instalator weźmie jakieś dziwne jądro, a tak możesz wybrać, które uważasz. Miałem też problemy z dyskiem SATA, kartą sieciową i dźwiękiem. Teraz już wszystko hula, ale trzeba się naszarpać. Chyba najlepiej poczekać jeszcze troszkę, aż w końcu wydadzą działającą wersję etch, bo na razie nie polecam - niestety ma poważne problemy ze stabilnością w co poniektórych momentach, chociaż widzę, że tutaj wszyscy za tym optują... na własne ryzyko.
Pozdrawiam
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

wojtekz_ pisze:niestety ma poważne problemy ze stabilnością w co poniektórych momentach
używam etch od ponad pół roku i jeszcze w żadnym momencie nie miałem problemów z niestabilnością. Naprawdę, w tej chwili najlepszym rozwiązaniem jest instalacja etch'a
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

wojtekz_ pisze:Chyba najlepiej poczekać jeszcze troszkę, aż w końcu wydadzą działającą wersję etch, bo na razie nie polecam - niestety ma poważne problemy ze stabilnością w co poniektórych momentach, chociaż widzę, że tutaj wszyscy za tym optują... na własne ryzyko.
Pozdrawiam
eee, Etch jest w 100% stabilny. Ja mam Sid'a i ani razu nie miałem z nim problemów (nie mówię o problemach typu beryl itp. bo to inna sprawa - tu chodzi o samą stabilność systemu).
wojtekz_
Beginner
Posty: 337
Rejestracja: 13 marca 2007, 16:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wojtekz_ »

Kod: Zaznacz cały

eee, Etch jest w 100% stabilny. Ja mam Sid'a i ani razu nie miałem z nim problemów (nie mówię o problemach typu beryl itp. bo to inna sprawa - tu chodzi o samą stabilność [u]systemu[/u]).
No cóż, to kwestia doświadczeń... gdyby wszystko było ok, etch nie byłoby ciągle wersją testową, prawda?

Pozdrawiam
Grabos
Posty: 91
Rejestracja: 13 lipca 2006, 17:19

Post autor: Grabos »

No wiesz Ubuntu wypuszcza wersje "stabilną" co 6 miesięcy ale jakoś tej stabilności większej niż w Sid z którego biorą pakiety nie widać :) więc nie mówmy o tym co kto jak nazywa.
ODPOWIEDZ