[SOLVED] usuwanie pakietów..

Ogólne pytania dotyczące systemu
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

[SOLVED] usuwanie pakietów..

Post autor: el_carles »

W zasadzie nie wiem jak ogólnie wytłumaczyć o co mi chodzi więc posłużę się przykładem.. :)

miałem problem z javą pobraną ze stronki http://java.com/..ad/manual.jsp

Niby zainstalowałem i stworzyłem dowiązanie w odpowiednim miejscu a jednak nie działało...
trochę mnie to poirytowało i zacząłem szperać...
W końcu w repo Debiana znalazłem "sun-java5-jre" którą też zainstalowałem.
W celu spełnienia zależności zainstalowało się jakieś 6 nowych pakietów co dodatkowo zajęło około 85MB.
Kolejno usunąłem poprzednie dowiązanie i utworzyłem nowe.
Tym razem działało jednak okazało się że ta „nowa” java nie była najnowsza... :)
Zacząłem więc sprawdzać poprzednią instalację i okazało się że miałem błąd w pierwszym dowiązaniu :)
Po naprawie tego błędu i sprawdzeniu wersji okazało się że wszystko chodzi jak należy.

I w tym miejscu postanowiłem odinstalować tą jave z repo Debiana.

Kod: Zaznacz cały

# dpkg -r sun-java5-jre
W ten oto sposób pozbyłem się 1 pakietu i jakichś 8MB

Pytam zatem:
co z tymi pozostałymi pakietami które zainstalowałem w celu spełnienia zależności które (prawdopodobnie) już nie będą mi potrzebne i których nazw już nie pamiętam?
Można to jakoś usunąć? Niby 70 MB to nie aż tak dużo jednak ziarnko do ziarnka... :)

Wiem że jest:

Kod: Zaznacz cały

# apt-get clean
po którym zwolniło mi się 500MB ale po opisie w manualu apt-get nie byłem w stanie wywnioskować czy usuwa on to o co mi chodzi :P :)

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź

pozdrawiam
Grabos
Posty: 91
Rejestracja: 13 lipca 2006, 17:19

Post autor: Grabos »

Pobaw się orphaner.
A jak chcesz żeby usuwało zainstalowane zależności razem z pakietem który ich wymagał to używaj aptitude zamiast apt-get. Składnia ta sama.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Jeżeli instalowałeś to za pomocą apt-get, to jedyne rozwiązanie przychodzące mi do głowy, to poszukać gdzieś w logach apt'a jakie zależności zostały zainstalowane, a następnie je usunąć. Poszukaj tych logów (w przypadku aptitude są, a apt'a to trudno mi powiedzieć).

I tak jak już kolega wyżej wspomniał, zalecałbym przesiadkę na aptitude: `man aptitude`.
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

1. odpal terminal
2. zaloguj sie jako root
3. wpisz 'aptitude'
4. naciśnij '/'
5. wpisz 'sun-java5-jre' - to Ci odnajdzie ten pakiet na liście
6. wciśnij ENTER zobaczysz pełny opis owego pakietu
7. jesli przewiniesz w dół w opisie pakietu to niżej będziesz miał wypisane wszystkie wymagane zależności.
8. Najedź po linijce na każdą z zależności i wciskaj '-'
9. naciśnij 'g' i drugi raz 'g'
10. no i brawo - pozbyłeś się niepotrzebnych pakietów.
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

no to przesiadam się na aptitude a wyżej wymienione zależności wywale tak jak opisał tanatos,

dzięki @ all
fieloryb
Posty: 4
Rejestracja: 11 marca 2007, 13:22

Post autor: fieloryb »

Powyżej opisano prostą instalację-denistalację, co jednak jeżeli chcemy usunąć jakiś dawno zainstalowany program i nie chcemy by przy użyciu aptitude usunęło nam jakieś potrzebne innemu oprogramowaniu pakiety? Czy jedynym wyjściem jest "ręczne" śledzenie zależności?
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

jak spróbojesz usunąć pakiet, którego używają także inne pakiety to zostaniesz o tym poinformowany i aptitude domyślnie zachowa ów pakiet, ale jeśli się uprzesz, że koniecznie chcesz go usunąć to możesz go oznaczyć żeby nie chronił zależności danego pakietu.

Aptitude jest po prostu genialnym rozwiązaniem, nie wiem dlaczego wciąż tak mało debianowców go używa, prawdopodobnie nie jest tak rozreklamowany jak apt-get, (bo właściwie jest on tylko nakładką do apt-geta ułatwiającą działania użytkownikowi). Aptitude jest częścią najbardziej podstawowego zestawu pakietów debiana i chyba w każdej wersji jest domyślnie zainstalowany.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

A ja jako alternatywę dla aptitude polecam wajig - bardzo ciekawe narzędzie :)
ODPOWIEDZ