Wersja graficzna

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Tomek241
Posty: 6
Rejestracja: 14 marca 2007, 17:54

Wersja graficzna

Post autor: Tomek241 »

Własnie zaistalowalem debiana i mam stycznosc z linuxem pierwszy raz w zyciu.. Jak mam tereaz po zalogowaniu w wersji tekstowej przejsc albo zainstalowac wersje graficzna ? nie pomogło apt-get install "kde" ani "kdm" .. Jeszcze jedno pytanie czy ta wersja juz zawsze bedzie sie odrazu uruchamiac graficznie czy bedzie trzeba za kazdym razem wywoływać ją jakąś komendą ?
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

sieć Ci działa?

jak wygląda Twój /etc/apt/sources.list

jaką masz wersję debiana? (Etch, Sarge?)

instalacja i konfiguracja xorg
Jeszcze jedno pytanie czy ta wersja juz zawsze bedzie sie odrazu uruchamiac graficznie czy bedzie trzeba za kazdym razem wywoływać ją jakąś komendą ?
będzie sie uruchamiać jak sobie zażyczysz :)
Tomek241
Posty: 6
Rejestracja: 14 marca 2007, 17:54

Post autor: Tomek241 »

Wiec tak: sieć chyba działa tzn przy instalacji problemow nie bylo a jak sprawdzic czy dziala to nie wiem.. do mojego /etc/apt/sources.list mam Brak dostepu nie wiem dlaczego (loguje sie jako administrator).. wersja debiana to 3.1r4 a czy to jest etch czy sarge tez nie mam pojecia ;/ a postepując zgodnie z ta istalacja to niestety wyskakuje Nie udało sie odnalesc pakietu.. chodzi o ten xserver-xorg
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

no więc tak,

wydaje mi sie że najbardziej prymitywnym sposobem na sprawdzenie sieci jest ping :)

Kod: Zaznacz cały

ping "Twoja brama"
jeżeli nie będzie odpowiedzi pokaż co dostajesz po komendzie

Kod: Zaznacz cały

# ifconfig
co do sources.list -- domyslam się że skoro nie masz dostępu (coś chyba żle robisz skoro jako root jestes zalogowany) to nie wprowadzałeś żadnych zmian.

zawartość pliku pokaże się po poleceniu:

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/apt/sources.list
natomiast edytować chyba najprościej będzie Ci z mcedit:

Kod: Zaznacz cały

mcedit /etc/apt/sources.list
jeżeli dostajesz "command not found" zainstaluj mc

Kod: Zaznacz cały

apt-get install mc
kolejna sprawa - debian 3.1 r4 to Sarge zatem jak juz będzie działać sieć proponuje zrobić upgrade do Etcha i dopiero pozniej instalować środowisko graficzne.
Ewentualnie możesz zassać sobie najpierw Etcha i zainstalować jeszcze raz (ale myśle że nie jest to potrzebne)

jeżeli masz Sarge nie znajdziesz na nim xorg'a ale xfree86 którego jednak nie polecam.

Tak że proponuje na początek ustwić sieć, uaktualnic distro i pozniej instalować środowisko graficzne.
Tomek241
Posty: 6
Rejestracja: 14 marca 2007, 17:54

Post autor: Tomek241 »

Jak sprawdzic czy ten upgrade do wersji etcha dziala czy wszystko dobrze poszlo ? Potem instalowalem xorga potem środowisko graficzne wszystko pokoleji.. i nie wiem co dalej ? po tych instalacjach samo powinno sie włączac w srodowisku graficznym czy trzeba jeszcze cos robic ? instaowalem kdm i kde dalej nic :-/
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

¯eby sprawdzić jaką wersję Debiana posiadasz:

Kod: Zaznacz cały

$ cat /etc/debian_version
jeżeli wypluje Ci 4.0 to znaczy że masz Etch'a.

Co do startu X'sów wystarczy:

Kod: Zaznacz cały

$ startx
i za każdym kolejnym razem automatycznie będzie włączała się wersja okienkowa.
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

el_carles pisze:jeżeli wypluje Ci 4.0 to znaczy że masz Etch'a.
Niekoniecznie, 4.0 to też Sid.
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

Rad pisze:Niekoniecznie, 4.0 to też Sid.
Owszem, jednak w przypadku Kolegi raczej będzie to Etch, zależy co dodał do sources.list.
Tomek241
Posty: 6
Rejestracja: 14 marca 2007, 17:54

Post autor: Tomek241 »

no i po wszystkim wyskakuje Fatal server error: no screens found. czyli cos z monitorem albo kartą graficzną.. tylko co ? wykrywa mi automatycznie moja karte i port tak samo wykrywa monitor rozdzielczosci wpisuje takie jakie mam.. i nie rozumiem o co chodzi :-?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

ODPOWIEDZ