Brak dost

Ogólne pytania dotyczące systemu
Kostka
Posty: 5
Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 10:59
Lokalizacja: Wroc³aw

Brak dostępu u Administratora

Post autor: Kostka »

Witam!
Jestem początkującym użytkownikiem Debiana. Zainstalowałam go wg przepisu velmafii. I wszystko było dobrze, dopóki nie chciałam zrobić wpisów w pliku /etc/apt/sources.list . Debian odpisał mi, że "Brak dostępu". A przecież zalogowałam się jako root... Jaka może być przyczyna?
Dziękuję za wszelką pomoc.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Kostka pisze:A przecież zalogowałam się jako root...
gdzie zalogowałaś się jako root?
i jak się logowałaś?

standardowo logujesz się na roota tak:
logujesz się do menadżera okien (KDE, Gnome,...) jako zwykły user, potem odpalasz jakąś konsole, tam wpisujesz: a potem hasło i jesteś już zalogowana na roota.

PS.
podałaś trochę mało konkretnych informacji, najlepiej wklej (razem z tym co wpisujesz) to co wypluwa Ci konsola gdy informuje o braku dostępu.
Kostka
Posty: 5
Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 10:59
Lokalizacja: Wroc³aw

cd

Post autor: Kostka »

Lama ze mnie chyba... Więc uruchomiłam Debiana i pojawił się komunikat "BOBBY login:". Wpisałam "root", a potem hasło. I już. Ale jak piszesz o tym "su" to chyba cosik pochrzaniłam...
kabzior
Beginner
Posty: 180
Rejestracja: 09 lipca 2007, 13:16
Lokalizacja: Łódź

Re: cd

Post autor: kabzior »

Kostka pisze:Lama ze mnie chyba... Więc uruchomiłam Debiana i pojawił się komunikat "BOBBY login:". Wpisałam "root", a potem hasło. I już.
Wydaje mi się że nie można się zalogować w trybie graficznym jako root, więc chyba jakoś inaczej musiało być :)
Kostka
Posty: 5
Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 10:59
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Kostka »

Ale ja nie mam trybu graficznego... :( Same literki. A teraz na ekranie miga "BOBBY:~#"
kabzior
Beginner
Posty: 180
Rejestracja: 09 lipca 2007, 13:16
Lokalizacja: Łódź

Post autor: kabzior »

Kostka pisze:Ale ja nie mam trybu graficznego... :( Same literki. A teraz na ekranie miga "BOBBY:~#"
Znak zachęty # oznacza że jesteś zalogowana jako root w domenie BOBBY. Teraz możesz edytować plik /etc/apt/sources.list np poleceniem

Kod: Zaznacz cały

pico /etc/apt/sources.list
.
ilr
Posty: 76
Rejestracja: 29 stycznia 2007, 13:15
Lokalizacja: Universum

Post autor: ilr »

Rozumiem, że podajesz polecenie np. takie:

Kod: Zaznacz cały

BOBBY:~# vi /etc/apt/sources.list
i właśnie wtedy dostajesz ten komunikat o braku dostępu. A może próbujesz go edytować w inny sposób?
Kostka
Posty: 5
Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 10:59
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Kostka »

To ja się nie będę chwalić w jaki sposób próbowałam go edytować... Dziękuję za pomoc! :) Działa, chociaż zapewne zdarzy mi się jeszcze coś pokręcić. I wtedy znowu napiszę... Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6377
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

kabzior pisze:Wydaje mi się że nie można się zalogować w trybie graficznym jako root, więc chyba jakoś inaczej musiało być :)
da się zalogować. wystarczy zmienić w konfiguracji gdm :]
ODPOWIEDZ