Inkscape

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
espro
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2014, 15:20
Lokalizacja: Lublin

Inkscape

Post autor: espro »

Witam,

Mam problem z programem "Inkscape".

Otóż gdy mam załóżmy, czarny okrąg. Chcę na nim umieścić biały napis. Następnie mam pomarańczowe całe tło (wszystko poza czarnym okręgiem i białym napisem). To aby po umieszczeniu napisu na okręgu, biały napis miał kolor tła (czyli napis stał się pomarańczowy) muszę najpierw połączyć napis i okrąg w ścieżkę, a następnie wybrać w opcjach różnicę. Tylko ja nie mogę połączyć tego okręgu i napisu w ścieżkę. Gdy zaznaczę napis, następnie klikam na górnej belce "ścieżka" , potem "obiekt w ścieżkę" to pojawia się na dole komunikat o treści "w zaznaczeniu brak obiektów do konwersji w ścieżki". Szukałem na internecie lecz nie znalazłem odpowiedzi. Wiem że to nie forum od grafiki, lecz może któryś z forumowiczów zna temat "inkscape'a".

Wiele osób może pomyśleć: a czy nie można wypełnić napisu tym samym kolorem co tło? - owszem można lecz, co wtedy gdy mamy do czynienia z bardziej skomplikowanym tłem, np: pomarszczonym papierem ?

Poza tematem. Czy ktoś wie jak się na tym forum zarejestrować: http://inkscape-tutorial.pl/forum-inksc ... orial.html :confused:


Pozdrawiam, Grzegorz
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Txt zamieniłem na krzywe ctrl+shift+c. "obiekt w ścieżkę" u mnie to działa i skrót i jak klikam może przeinstalować ink i czy przy klikaniu na pewno txt był zaznaczony.
A takie znalazłem:
https://inkscape.org/doc/advanced/tutor ... ed.pl.html
Awatar użytkownika
espro
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2014, 15:20
Lokalizacja: Lublin

Post autor: espro »

Dzięki navigator
Niestety dalej nie mogę odnaleźć przyczyny dlaczego to nie działa. Zaznaczam na pewno oba elementy, tzn: napierw klikam okrąg myszką, a potem żeby jednocześnie były dwa obiekty zaznaczone to trzymam "shift" i LPM na tekst.
Jeszcze zrobię reinstall ink'a i zobaczymy.
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Może spróbować najpierw sam txt zakrzywić no ale u mnie i z okręgiem działa.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Jeszcze zrobię reinstall ink'a i zobaczymy.
Jeśli już to usuń konfigurację probramu z katalogu domowego:

Kod: Zaznacz cały

~/.config/inkscape
Sama reinstalacja nic nie da.
Awatar użytkownika
espro
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2014, 15:20
Lokalizacja: Lublin

Post autor: espro »

navigator pisze:Może spróbować najpierw sam txt zakrzywić no ale u mnie i z okręgiem działa.
Tekst zakrzywia.



Ponownie zainstalowałem ink'a - nie pomogło. Również usunąłem konfigurację i dalej to samo.

A połączenie tekstu i jakiegoś kształtu w ścieżkę jest mi potrzebne do tego: mam załadowany obraz starej, zżółkniętej kartki papieru, lub folii. Chcę na nim umieścić czarny atramentowy kleks. Muszę tekst umieścić na kleksie np: POLSKA, połączyć ten tekst i kleks w ścieżkę, potem dam różnicę. Tak połączoną ścieżkę przesuwam na kartkę papieru. Chcę uzyskać taki efekt że jakby napis "POLSKA" był szablonem, i na niego chlapnąć kleksem. Czyli aby tekst był koloru kartki.

A zresztą, chcę uzyskać taki efekt: http://screencasters.heathenx.org/wp-co ... ep087.html (od 6:30)

Jeszcze pytanko. Gdzie znajdę takie narzędzie: "Tworzy i modyfikuje gradienty" ? (nie wiem czy dobrze odmieniłem tą funkcję)


Pozdrawiam, Grzegorz
Awatar użytkownika
espro
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2014, 15:20
Lokalizacja: Lublin

Post autor: espro »

Czy jest możliwość konwersji obrazka w ścieżkę? tzn. do inkscape ładuję obrazek w formacie .png ,a potem chcę go zamienić w ścieżkę. Gdy tak klikam to wyskakuje "w zaznaczeniu brak obiektów do konwersji w ścieżkę". Obrazek jest zaznaczony.

Ma ktoś jakieś pomysły jak temu zaradzić?
Awatar użytkownika
gthl
Posty: 23
Rejestracja: 20 kwietnia 2012, 20:44
Lokalizacja: Dzikie Miasto

Post autor: gthl »

Zaznacz rysunek, następnie zakładka "Ścieżka", polecenie "Wektoryzuj bitmapę" lub "Schift+Alt+B" - ale musisz trochę poćwiczyć, bo to nie jest takie proste i oczywiste - polecam google/yt=dużo porad. A przed tobą dużo nauki - czytać, oglądać, ćwiczyć....

Aby zrobić "różnicę" nie zamieniaj tekstu na krzywe.
ODPOWIEDZ