Graficznie, na domowym serwerze, co zastosowa

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
wi3z
Posty: 13
Rejestracja: 22 września 2010, 16:40

Konfiguracja oraz automatyczne ołączenie WiFi, domowy serwer

Post autor: wi3z »

Witam.
Buduję w domu serwer - głównie do pobierania plików oraz nauki (instalowanie serwerów ftp itp.).
Ze względu na utrudnioną możliwość podłączenia tego komputera kablem chciałbym połączyć go bezprzewodowo.
Posiadam w domu kartę LINKSYS WUSB54GC. Prosiłbym o jakieś wskazówki jak to wszystko wykonać.
Dodam, że mam zainstalowany sam system, bez środowiska graficznego. Chciałbym aby wraz z systemem startowała mi moja domowa sieć.
Jakie będzie najlepsze zabezpieczenie sieci w tym przypadku? Obecnie nie mam żadnego,
ale planuję (a konkretnie muszę) jakoś - przynajmniej prowizorycznie zabezpieczyć.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam

Zapomniałem dodać, mam w domu zmienne IP.
Nie mam także na ruterze opcji przypisywania adresów IP danemu komputerowi, dlatego musimy jakoś ustawić Debianowi IP np. 192.168.1.103
fnmirk
Senior Member
Posty: 8280
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

wi3z, chyba większość stałych użytkowników tego forum wie o Twoich planach tylko z tego nic nie wynika, nie odpowiadasz w zakładanych tematach. Jak zauważyłeś (lub jeszcze nie, to teraz zauważysz na pewno), sklejam je w jeden bo cały czas dotyczą tego samego problemu: konfiguracji i instalacji serwera. Zacznij odpowiadać na posty użytkowników, zadając przy okazji dodatkowe pytania.
wi3z
Posty: 13
Rejestracja: 22 września 2010, 16:40

Post autor: wi3z »

Użytkownicy odchodzą trochę od tematu.
Nie chcę na razie pobierać torrentów, a z serwerów typu rapidshare.

Nie chcę również odpuścić sobie trybu graficznego.
Więc Waszym zdaniem - ile RAMu powinienem dołożyć?

Prosiłbym w takim razie o dyskusje na temat :
1) Wyboru środowiska graficznego. Co będzie najlżejsze i warte wyboru?
2) Komunikacja (możliwie jak najszybsza) pomiędzy serwerem a komputerem.
3) Bezprzewodowe połączenie serwera z routerem. Konfiguracja. Jakie zabezpieczenie sieci będzie najlepsze?

Jeżeli potrzebujecie jakichś dodatkowych informacji, aby mi pomóc,
proszę tutaj napisać - podeślę wszystko co będzie potrzebne.
Awatar użytkownika
sector
Beginner
Posty: 113
Rejestracja: 28 kwietnia 2010, 10:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: sector »

1) lxde, e17, xfce - w zależności co potrzebujesz (każde kolejne cięższe od poprzedniego), już pomijając całkowicie fakt, że instalacja środowiska graficznego na serwerze to trochę niepotrzebna robota.
2) ssh? rdp?
3) chcesz zabezpieczyć siec na routerze czy na serwerze połączonym przez wifi? Nie rozumiem za bardzo.
wi3z
Posty: 13
Rejestracja: 22 września 2010, 16:40

Post autor: wi3z »

1) lxde, e17, xfce - w zależności co potrzebujesz (każde kolejne cięższe od poprzedniego), już pomijając całkowicie fakt, że instalacja środowiska graficznego na serwerze to trochę niepotrzebna robota.

Środowisko graficzne mi się przyda, choćby dlatego, że nie znam dobrze Linuksa.
2) ssh? rdp?
Bardziej chodziło mi o wymianę plików. np. przenoszenie pobranych danych na laptopa.
3) chcesz zabezpieczyć siec na routerze czy na serwerze połączonym przez wifi? Nie rozumiem za bardzo.
Dokładniej : Jak mam uruchomić bezprzewodowe połączenie pomiędzy routerem a serwerem?
Próbowałem według http://kubofonista.net/serwer-domowy-zd ... e-urzadzen
ale po wykonaniu wszystkiego co jest tam opisane nic się nie dzieje. Nie mogę korzystać z WiFi.
Chodziło mi również o rodzaj zabezpieczenia sieci, bo jak czytałem w powyższym linki najlepsze
zabezpieczenie WPA2-Personal może stwarzać jakieś problemy.
Awatar użytkownika
sector
Beginner
Posty: 113
Rejestracja: 28 kwietnia 2010, 10:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: sector »

Bardziej chodziło mi o wymianę plików. np. przenoszenie pobranych danych na laptopa.
No więc własnie ssh (jeśli laptop ma Linuxa) jeśli nie to nawet WinSCP/PuttySCP. Najprościej chyba zainstalować sobie sambe i udostępnić folder w sieci.
Dokładniej : Jak mam uruchomić bezprzewodowe połączenie pomiędzy routerem a serwerem?
Próbowałem według http://kubofonista.net/serwer-domowy...wanie-urzadzen
ale po wykonaniu wszystkiego co jest tam opisane nic się nie dzieje. Nie mogę korzystać z WiFi.
Chodziło mi również o rodzaj zabezpieczenia sieci, bo jak czytałem w powyższym linki najlepsze
zabezpieczenie WPA2-Personal może stwarzać jakieś problemy.
Myślisz, że NASA i FBI będą nasłuchiwać Twoją sieć? Zrób sobie sieć na klucz + filtrowanie maców i zmniejsz na przykład sygnał WiFi do minimum jeśli będziesz miał wszystko w obrębie jednego budynku. Myśle, że jakieś wymyślne zabezpieczenia nie są CI potrzebne.
wi3z
Posty: 13
Rejestracja: 22 września 2010, 16:40

Post autor: wi3z »

No więc własnie ssh (jeśli laptop ma Linuxa) jeśli nie to nawet WinSCP/PuttySCP. Najprościej chyba zainstalować sobie sambe i udostępnić folder w sieci.
Laptop działa na systemie Windows7.
Myślisz, że NASA i FBI będą nasłuchiwać Twoją sieć? Zrób sobie sieć na klucz + filtrowanie maców i zmniejsz na przykład sygnał WiFi do minimum jeśli będziesz miał wszystko w obrębie jednego budynku. Myśle, że jakieś wymyślne zabezpieczenia nie są CI potrzebne.
Zabezpieczenia to najmniejszy problem, obojętnie z czego skorzystam. Moi sąsiedzi nie wykazują zainteresowania internetem a co dopiero moją siecią.

Ale głównie chodzi mi o to, że robiłem wszystko według instrukcji na:
http://kubofonista.net/serwer-domowy-zd ... e-urzadzen
ale WiFi mi nadal nie działa.
Skonfigurowałem wpis

Kod: Zaznacz cały

/etc/network/interfaces
zapisałem, później wykonałem polecenie:

Kod: Zaznacz cały

/etc/init.d/networking restart
pokazuje się jakiś tekst - i tracę łączność z moją maszyną.
Dopiero po jej restarcie znów mogę się z nią łączyć, ale tylko przez kabel i przez inne IP niż ustawiłem.
Awatar użytkownika
Bastian
Member
Posty: 1424
Rejestracja: 30 marca 2008, 16:09
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Bastian »

Kod: Zaznacz cały

pokazuje się jakiś tekst - i tracę łączność z moją maszyną. 
Czemu cenzurujesz najważniejsze fragmenty, mogące pomóc w rozwiązaniu ?
wi3z
Posty: 13
Rejestracja: 22 września 2010, 16:40

Post autor: wi3z »

Zrobiłem parę zrzutów ekranu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
fnmirk
Senior Member
Posty: 8280
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Lepiej by było jakbyś zamiast obrazków wklejał tekst z konsoli.
ODPOWIEDZ