Jak ca

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
daris
Beginner
Posty: 304
Rejestracja: 30 marca 2007, 21:00

Jak całkowicie wyłączyć lewy przycisk myszki?

Post autor: daris »

Wysiadł mi lewy przycisk myszki, tzn. przycisk sam w sobie działa, tylko, że nie odbija, cały czas jest wciśnięty. Jeśli odwrócę myszkę do góry nogami to sam się "wyciska". I tutaj właśnie jest główny problem.

Na Windowsie znalazłem program ,,X mouse button control'', który pozwala wyłączyć lewy przycisk myszki i zastąpić go środkowym (kulką). I takie rozwiązanie mi odpowiada i jest w miarę wygodne (klikanie kulką zamiast lewym przyciskiem)

Natomiast nie mogę tego w żaden sposób zrobić na Linuksie. Znalazłem narzędzie xinput pozwalające mapować poszczególne przyciski myszki lecz działa ono inaczej niż ten program na Windowsie. Tak wygląda całe polecenie:

Kod: Zaznacz cały

xinput set-button-map 7 0 1 3 4 5
Otóż mogę zamienić przyciski (zamiana lewego przycisku na środkowy), jednak nie mogę znaleźć sposobu na całkowite wyłączenie lewego przycisku. Obecnie, jak myszka leży normalnie na biurku to kliknięcie obojętnie którym przyciskiem powoduje beep (dźwięk z głośnika systemowego), bo wtedy lewy przycisk jest cały czas wciśnięty. Jak odwrócę myszkę do góry nogami to wszystko jest w porządku - ale przecież nie będę jeździł myszką po suficie (na razie to jedyne słuszne rozwiązanie).

Czy da się jakoś trwale wyłączyć lewy przycisk myszki?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8282
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

A nie możesz go wymienić? Taki przełącznik jest wlutowany bardzo prosto, tylko trzy nóżki. Jeżeli masz starą myszkę to masz przełącznik do zmiany. W zasadzie, wszystkie przełączniki w myszkach są podobne i pasują zamiennie. Ostatecznie możesz zamienić z prawym, a prawego nie wlutowywać w ogóle.
daris
Beginner
Posty: 304
Rejestracja: 30 marca 2007, 21:00

Post autor: daris »

Starą myszkę znalazłem (jeszcze nawet kulkową), w niej nie działała tylko jednak rolka, tzn tylko nie przesuwało kursora na boki (góra-dół działało).

Tylko teraz jest problem - nie mam doświadczenia w lutowaniu, a po drugie - nie mam lutownicy.

Edycja:
Podłączyłem starą myszkę (tą z kulką) i okazało się, że sama się naprawiła. Może pomogło przeczyszczenie?
Thobold
Posty: 1
Rejestracja: 08 lipca 2011, 16:55
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thobold »

Kolega pomocy ostatecznie nie potrzebował, ale ja tak. Jak wyłączyć całkowicie lewy przycisk myszy?
Awatar użytkownika
Van
Beginner
Posty: 194
Rejestracja: 04 lipca 2009, 11:54

Post autor: Van »

Do tego służy xmodmap. Znalazłem coś tutaj:
https://webcache.googleusercontent.com/ ... google.com
ODPOWIEDZ