Prawy g

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
fervi
Posty: 13
Rejestracja: 10 kwietnia 2008, 19:52

Prawy głośnik nie działa

Post autor: fervi »

Witajcie!

Mam problem z dźwiękiem, prawy głośnik nie działa. Całą "moc" przejął lewy. Balansowanie nic nie da, gdyż kiedy powinien działać tylko prawy głośnik, nadaje lewy. Miałem takie coś kiedyś i nie wiem co zrobiłem. Próbuje ruszać wtyczką, żeby załapał, ale nie chce. tzn. lekko drży, więc chyba cicho działa, ale stwierdzić w 100% nie mogę. Miałem kiedyś pewien problem z dźwiękiem. Gdyż wszystko było ściszone, był to problem regulacji głośności, ale nie jestem pewien czy dźwięk leciał na parę głośników czy na jeden (nie zwróciłem uwagi).

Jeśli ktoś miał takie coś - proszę o pomoc

Fervi
davitxx
Posty: 59
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:01
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: davitxx »

Witam,
Ja mam podobny problem jednak winą obarczyłem kabel ale chyba jednak niesłusznie. Potem myślałem, że to karta dźwiękowa.
A teraz zastanawiam się czy to nie mój Debian. Nie mam innego systemu więc się nie upewnię.
Również czekam na porady.
Shakez
Beginner
Posty: 179
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 14:36
Lokalizacja: Wronki

Post autor: Shakez »

Witam
Myślę że nie ma to nic wspólnego z kablem czy też wtyczką.
Prawdopodobnie macie przestawiony balans dźwięku.
Jeżeli macie głośniki z jakimś balanserem to może być również jego wina.
Jeżeli problem dotyczy laptopa to możliwe że wypięła się złączka na płycie głównej ale wtedy drugi głośnik nie przeją by mocy pierwszego.

Ja stawiam na balans dźwięku.

Proponuje w KMix wejść i na dole jest suwak balansujący prawo lewo. Sprawdźcie czy to coś pomoże.
davitxx
Posty: 59
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:01
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: davitxx »

Witam.
Problem ze sprzętem zewnętrznym u mnie odpada.
Mam sprzęt unitry wzmacniacz + kolumny. Słucham często radia więc balans jest w porządku. Przy pomocy tego samego przewodu podłączyłem inne urządzenie i grają oba kanały.
Regulacje na kompie sprawdzałem alsamikserem i balans ustawiony poprawnie. Może w moim przypadku to wina karty? Nie gniazda bo mam też słuchawkowe z przodu i jest to samo.
Shakez
Beginner
Posty: 179
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 14:36
Lokalizacja: Wronki

Post autor: Shakez »

Ale to działało i nagle nie działa czy od początku na debianie nie było jednego głośnika?
davitxx
Posty: 59
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:01
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: davitxx »

Działało i nie działa. Z dnia na dzień. Nie pamiętam, czy aktualizowałem system czy nie.
Shakez
Beginner
Posty: 179
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 14:36
Lokalizacja: Wronki

Post autor: Shakez »

Poszperaj jeszcze w

Menu KDE -> Centrum sterowania -> Dźwięk i Multimedia -> System dźwiękowy -> Zakładka sprzęt

i przeczytaj

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=494

Dobrze byłoby odpalić jakiś system z cd i sprawdzić czy rzeczywiście to nie jest problem sprzętowy.

Tutaj był opisany podobry problem:

http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=85934
fnmirk
Senior Member
Posty: 8282
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Na wyposażeniu każdego użytkownika, dowolnej dystrybucji Linuksa, powinien się znajdować jakiś Linux z zestawem przetestowanych narzędzi uruchamiany w trybie livecd.
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=10199

Polecam Knoppiksa jako najbardziej zbliżonego do Debiana.
Awatar użytkownika
raven18
Beginner
Posty: 134
Rejestracja: 12 maja 2009, 11:29
Lokalizacja: /home

Post autor: raven18 »

Stawiam na konfigurację. Może po prostu sprawdźcie na nowym użytkowniku czy dźwięk działa prawidłowo.
davitxx
Posty: 59
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:01
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: davitxx »

Nie wiem dlaczego ale u mnie już wszystko ok,
jedyna różnica jaka była to ta, że miałem wcześniej starsze jądro a teraz mam 2.6.32.
ODPOWIEDZ