[+] Procesor Intel (i686): możliwa instalacja systemów 64. bitowych?

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
kitek
Posty: 42
Rejestracja: 24 sierpnia 2015, 19:09

[+] Procesor Intel (i686): możliwa instalacja systemów 64. bitowych?

Post autor: kitek »

Cześć. Mam dosyć naiwne pytanie, ale wole się upewnić zanim przystąpie do jakichkolwiek testów. Otóż, chciałbym zapytać Was, czy przy takiej specyfikacji sprzętowej mogę instalować, korzystać z systemów 64. bitowych (amd64)?

Kod: Zaznacz cały

[~]$ lscpu 
Architecture:          i686
Tryb(y) pracy CPU:     32-bit, 64-bit
Byte Order:            Little Endian
CPU(s):                2
[...]

[~]$ arch / uname -m
i686

[~]$ getconf LONG_BIT
32

[~]$ grep -o -w 'lm' /proc/cpuinfo | sort -u 
lm
Gdyby mnie ktoś zapytał, przedstawiając powyższe wyniki poleceń, powiedziałbym że - prawdopodobnie - nie może korzystać z systemów 64. bitowych. Ale zastanawiają mnie dwie rzeczy:

1) wynik ostatniego polecenia -- lm ("lm" flag means Long mode cpu – 64 bit CPU")
2) według oficjalnej strony Intel'a, procesor o którym mowa wspiera te dwie funkcje:
  • a. Intel® 64 -- Tak "Architektura Intel® 64 w połączeniu z obsługującym ją oprogramowanie zapewnia 64-bitowe operacje obliczeniowe na serwerach, stacjach roboczych, komputerach stacjonarnych i platformach urządzeń przenośnych."
  • b. Zestaw instrukcji -- 64-bit "Zestaw instrukcji odnosi się do podstawowego zestawu poleceń i instrukcji, które mikroprocesor rozumie i może wykonać. Podana wartość określa, z którym zestawem instrukcji firmy Intel zgodny jest dany procesor."
Problemem może okazać się ilość pamięci RAM: na chwilę obecną jest to tylko 1GB (komputer do testów, planowane dodanie większej ilości). Mam nadzieję, że są to wystarczające informacje, żeby móc odpowiedzieć na pytanie, które zadałem :-)

Generalnie, najprościej byłoby po prostu kupić nowy komputer amd64. Architektura i386 coraz bardziej odchodzi do lamusa. Poza tym, niektóre dystrybucje Linuksa, np. Debian (cyt.: "making PIE and bindnow default in dpkg (at least for amd64) would be perfect release goals for Stretch."), Ubuntu (rozwiązanie już zaimplementowane w wydaniu 16.10 -- amd64) planują budowanie wszystkich pakietów z wykorzystaniem technologi -fPIE oraz bindnow. Podobnie Fedora -- od wydania 23(?) To znacznie zwiększa skuteczność ASLR.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 02 marca 2017, 11:52 przez kitek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Procesor Intel (i686): możliwa instalacja systemów 64. bitowych?

Post autor: dedito »

Najprościej byłoby podać model procesora (mogłeś zamieścić pełny wynik lscpu).
Z przedstawionych wyników, wychodzi mi odpowiedź twierdząca.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Procesor Intel (i686): możliwa instalacja systemów 64. bitowych?

Post autor: lizard »

Spróbuj uruchomić 64-bitowe LiveCD. Jak zadziała, to możesz instalować 64-bitowy system.

Podaj wynik:

Kod: Zaznacz cały

LANG=C lscpu | grep '^Model name:'
Twój procesor może by hybrydą Nocona - 32 bitowa architektura z obsługą rozkazów i słów 64 bitowych.
Awatar użytkownika
kitek
Posty: 42
Rejestracja: 24 sierpnia 2015, 19:09

Re: Procesor Intel (i686): możliwa instalacja systemów 64. bitowych?

Post autor: kitek »

Witam. dedito jeśli pytając o wynik lscpu chodziło Ci o ID producenta, to w tym przypadku jest to: "GenuineIntel". Chyba nie jest to dobry znak. Natomiast, poszukałem jeszcze odpowiedzi na pytanie, które zadałem i na jednej ze stron www zawierającej informacje dotyczące procesorów, dostrzegłem ciekawy wpis: EM64T / Extended Memory 64 technology / Intel 64.

Tak więc, to chyba rozwiewa wszelkie wątpliwości. Mam rację? Myślę, że jednak o wszystkim przesądza flaga "lm", ponieważ w przypadku jej występowania "(...) processor is capable of 64-bit." (zdanie z - o ile pamiętam - wiki Ubuntu.)

lizard polecenie, które podałeś nie zwraca żadnego wyniku. Niemniej, jeśli chodziło Ci o Model, to jest to 23. Najlepiej będzie jeżeli zrobię tak, jak piszesz: spróbuję uruchomić 64. bitowy system LiveCD i zobaczę, co się stanie. Dzięki.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Procesor Intel (i686): możliwa instalacja systemów 64. bitowych?

Post autor: lizard »

kitek pisze: 27 lutego 2017, 20:57 lizard polecenie, które podałeś nie zwraca żadnego wyniku. Niemniej, jeśli chodziło Ci o Model, to jest to 23. Najlepiej będzie jeżeli zrobię tak, jak piszesz: spróbuję uruchomić 64. bitowy system LiveCD i zobaczę, co się stanie. Dzięki.
Chodziło mi o nazwę modelu. Dziwne, że nie dostałeś żadnego wyniku. U mnie na trzech laptopach:

Kod: Zaznacz cały

$ LANG=C lscpu | grep '^Model name:'
Model name:            Intel(R) Core(TM) i7-5500U CPU @ 2.40GHz

Kod: Zaznacz cały

# LANG=C lscpu | grep '^Model name:'
Model name:            Genuine Intel(R) CPU           T2300  @ 1.66GHz

Kod: Zaznacz cały

# LANG=C lscpu | grep '^Model name:'
Nazwa modelu:          Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     T7500  @ 2.20GHz
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Re: Procesor Intel (i686): możliwa instalacja systemów 64. bitowych?

Post autor: saturno »

Na 99% procesor 2 rdzeniowy 64 bit
Ale pokaż jeszcze:
cat /proc/cpuinfo
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Procesor Intel (i686): możliwa instalacja systemów 64. bitowych?

Post autor: Yampress »

w razie czego możesz spróbować czy instalator 64 bitowy wystartuje. Jak nie to nie jest procesor 64 bit.
ściągnij netinstall 64 bnit i sobie sprawdż.
Ale zapewne to procesor 64 bitowy jest.
Awatar użytkownika
kitek
Posty: 42
Rejestracja: 24 sierpnia 2015, 19:09

Re: Procesor Intel (i686): możliwa instalacja systemów 64. bitowych?

Post autor: kitek »

Cześć. Wygląda na to, że mogę instalować systemy 64. bitowe. Sprawdziłem dystrybucję x86_64 -- instalator wystartował normalnie, absolutnie żadnych problemów.

Przy okazji: przepraszam za pytanie niezwiązane z moim pytaniem, ale chciałbym dowiedzieć się, czy korzysta/ł ktoś z Was z systemu plików btrfs? Jeśli tak, to jak się sprawuje na codzień? Jest stabilny? Proszę o krótkie opinie.

Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: [+] Procesor Intel (i686): możliwa instalacja systemów 64. bitowych?

Post autor: dedito »

W temacie systemu plików proszę założyć nowy wątek.
Temat rozwiązany: Zamykam.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: [+] Procesor Intel (i686): możliwa instalacja systemów 64. bitowych?

Post autor: Yampress »

A brtf jest w fazie stabilnej już i był na tyle długo testowany? Oracle chciało sobie zrobić swój fs taki jak zfs z solaris na linuxie. W sumie przejęli solarisa ale ta licencja zfs :D
https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Status

Ja używam tylko ext4/xfs i zfs/freebsd
Zablokowany