Thinkpad X31 i ATI Mobility Radeon 7000

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
larcz
Posty: 39
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 17:23

Thinkpad X31 i ATI Mobility Radeon 7000

Post autor: larcz »

Witam wszystkich.
Potrzebuję pomocy przy instalacji Debiana 8.6 z Cinnamonem na thinkpadzie x31.
Jest to już dość leciwa maszyna ale już kiedyś Debian na niej śmigał. Aktualnie mam problem z kartą graficzną (w tym modelu jest to ATI Mobility Radeon 7000). Po zainstalowaniu, system uruchamia się ale w wersji renderowania programowego. Z tego co na tę chwilę wyczytałem to problem leży w DRI. Próbowałem różnych rozwiązań z xorg.conf ale bez skutku lub kończące się wykrzaczeniem Xa, dlatego chce zacząć od początku. Czy jest ktoś w stanie poprowadzić mnie przez instalację/konfigurację Debiana na tej maszynie?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3517
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Thinkpad X31 i ATI Mobility Radeon 7000

Post autor: dedito »

Tak mi się coś przypomina, że jest to związane z samym Cinnamonem, który używa akceleracji 3D.
Musiałbyś zainstalować zamknięte sterowniki lub zmienić środowisko.
Jako, że jest to leciwa maszyna lepiej wybrać coś lżejszego np. Mate.
larcz
Posty: 39
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 17:23

Re: Thinkpad X31 i ATI Mobility Radeon 7000

Post autor: larcz »

Właśnie pracuje nad zamkniętymi sterami ale pamiętam, że dawniej też miałem ten sam problem. Wtedy rozwiązaniem były odpowiednie wpisy konfiguracyjne ale co to było to już odeszło w zapomnienie. Nad zmianą środowiska też się zastanawiałem ale jeszcze nie zgłębiłem tematu. Cynamona wybrałem ze względu na jego wygląd a wydawał się mniej wymagający niż gnome 3 (który nawet odpalił ale efekt ten sam).
Na razie najważniejsze to zmusić DRI do działania. Przeglądając fora zauważyłem, że jest to częsty problem z tą kartą.
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Re: Thinkpad X31 i ATI Mobility Radeon 7000

Post autor: saturno »

Jest to już dość leciwa maszyna
Jeśli ta karta ma kilkanaście lat?, to można zapomnieć o zamkniętych sterownikach.

Plik xorg.conf skasować.
Zainstalować pakiet: firmware-linux-nonfree
Uruchomić ponownie komputer.
larcz
Posty: 39
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 17:23

Re: Thinkpad X31 i ATI Mobility Radeon 7000

Post autor: larcz »

Zrobiłem i dalej to samo. Przy starcie zauważyłem, komunikat "failed do load firmware radeon/R100_cp.bin". Sprawdzałem i takowy jest w /lib/firmware/radeon/.
Co do braku xorg.conf to na starcie jest taka konfiguracja, która skutkuje renderowaniem programowym. Przeglądając informacje w necie zauważyłem, że ta karta działała z XFree86. Jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Re: Thinkpad X31 i ATI Mobility Radeon 7000

Post autor: saturno »

Coś mi tu nie gra.
Pokaż jeszcze wynik:

Kod: Zaznacz cały

xdriinfo
ODPOWIEDZ