serwer pocztowy i miejsce

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
mojnik
Beginner
Posty: 122
Rejestracja: 10 maja 2013, 12:54

serwer pocztowy i miejsce

Post autor: mojnik »

Jak wiadomo miejsce na dysku nie jest z gumy i kiedyś się kończy. Mając VPS na którym działa poczta postfix/dovecot jak można rozwiązać problem z brakiem miejsca, tak aby usługa nie została przerwana? Jakie są opcje i pod jakimi frazami miałbym szukać w google?
Awatar użytkownika
pawkrol
Moderator
Posty: 939
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 10:25

Re: serwer pocztowy i miejsce

Post autor: pawkrol »

1. Poprosić o większy przydział dysku dla VPS.
2. Jeśli to ty uruchomiłeś własnego hypervisora to postawić go na LVM i później dokładać dyski jeśli będzie brakować miejsca.
mojnik
Beginner
Posty: 122
Rejestracja: 10 maja 2013, 12:54

Re: serwer pocztowy i miejsce

Post autor: mojnik »

1. niestety to już maksimum jaki oferuje firma hostingowa, proponują przejście na dedyka... jednak musiałbym konfigurować go od nowa. Konfiguracja to nie problem, tylko działanie poczty nie może zostać przerwane
2. Nie ma takiej możliwości
Awatar użytkownika
pawkrol
Moderator
Posty: 939
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 10:25

Re: serwer pocztowy i miejsce

Post autor: pawkrol »

Nie masz dużo możliwości. Też uważam, że musisz przejść na serwer dedykowany, Jeśli kończy Ci się już miejsce to musisz zrobić to w miarę szybko. Na pewno nie unikniesz przerwy w działaniu poczty. (Przeniesienie kont czy propagacja zmienionych wpisów w dns).
Możesz najpierw zrobić rsynca katalogów poczty na nowy serwer, żeby później tuż przed przeniesieniem zsynchronizować tylko zmiany.
Wcześniej też dodał bym dodatkowy wpis mx w dns odnośnie nowego serwera, żeby po wyłączeniu starego poczta już mogła trafiać do nowego.
mojnik
Beginner
Posty: 122
Rejestracja: 10 maja 2013, 12:54

Re: serwer pocztowy i miejsce

Post autor: mojnik »

Hosting zaproponował mi też przeniesienie IP na tego dedyka. I teraz zastanawiam się czy z tego skorzystać. Ponieważ jeśli coś poszłoby nie tak w konfiguracji nowego systemu to poczta przepadnie, a tak poszłaby na stary...

A jeśli podepnę rekord MX z nowym IP jako drugi (czy trzeba tam jeszcze ustawiać jakąś flagę?) to do czasu wyłączenia starego serwera poczta będzie cały czas przychodzić na niego?
Awatar użytkownika
pawkrol
Moderator
Posty: 939
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 10:25

Re: serwer pocztowy i miejsce

Post autor: pawkrol »

A jeśli podepnę rekord MX z nowym IP jako drugi (czy trzeba tam jeszcze ustawiać jakąś flagę?) to do czasu wyłączenia starego serwera poczta będzie cały czas przychodzić na niego?
Im mniejszy numer w rekordzie mx tym serwer ma większy priorytet., W przypadku gdy serwer najwyższym priorytetem nie odpowie poczta zostanie skierowana do następnego w kolejności (w teorii). Ja dla pewności nie uruchamiałbym usługi jednocześnie dwóch serwerach.
mojnik
Beginner
Posty: 122
Rejestracja: 10 maja 2013, 12:54

Re: serwer pocztowy i miejsce

Post autor: mojnik »

Tylko jeśli skasuję IP starego i wstawię nowe IP to sam proces propagacji domeny zajmie do kilku godzin i przez ten czas poczta nie dojdzie...
Awatar użytkownika
pawkrol
Moderator
Posty: 939
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 10:25

Re: serwer pocztowy i miejsce

Post autor: pawkrol »

Dlatego jeśli będziesz mieć dwa różne ip serwerów proponowałem dwa wpisy mx (przy jednym włączonym serwerze pocztowym).
ODPOWIEDZ