dd obraz dysku problem

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
szulczi
Posty: 3
Rejestracja: 22 czerwca 2017, 19:54

dd obraz dysku problem

Post autor: szulczi »

Witam,

Posiadam starego Debiania w wersji 3. Potrzebuje zrobić pełny obraz dysku i odtworzyć go na czystym dysku na innym komputerze .

Jak najlepiej to zrobić?

Próbowałem najpierw przy pomocy polecenie dd przez sieć stworzyć obraz , dwa razy próbowałem raz zapisał się plik ok 300 GB (mam dysk o pojemności 500 GB ) jednak proces się zakończył i wyskoczył błąd : The pipe has endes , innym razem plik był trochę mniejszy i też wyskoczył ten błąd.

Potrzebuje zrobić obraz i odtworzyć go na identycznym dysku twardym na innym komputerze ,jednakże nie mogę wyłączyć tej starej maszyny.

Proszę o wsparcie, z góry dziękuje :)
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: dd obraz dysku problem

Post autor: dedito »

Robić kopię działającego systemu?
Tak nigdy nie próbowałem.
Może zacznij to robić kawałkami tzn. obrazy partycji, mbr.
Może tak się uda.
Awatar użytkownika
pawkrol
Moderator
Posty: 939
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 10:25

Re: dd obraz dysku problem

Post autor: pawkrol »

To ja bym to zrobił tak.
1. Podłaczyć nowy dysk do komp.
2. Na nowym dysku utworzyć partycje.
3. Przekopiować zawartość ze starego na nowy (pomijając kat. /dev, /sys, /proc /tmp). Możesz kopiować po całości np rsync, tudzież spakować cały system np. tar i rozpakować na nowym.
3. Chroot na nowy system i zmiany w fstab i /etc/initramfs-tools/conf.d/resume na nowe uuid partycji (jeśli używasz), odtworzenie gruba i aktualizacja initramfs.
szulczi
Posty: 3
Rejestracja: 22 czerwca 2017, 19:54

Re: dd obraz dysku problem

Post autor: szulczi »

pawkrol pisze: 23 czerwca 2017, 07:53 3. Przekopiować zawartość ze starego na nowy (pomijając kat. /dev, /sys, /proc /tmp). Możesz kopiować po całości np rsync, tudzież spakować cały system np. tar i rozpakować na nowym.
3. Chroot na nowy system i zmiany w fstab i /etc/initramfs-tools/conf.d/resume na nowe uuid partycji (jeśli używasz), odtworzenie gruba i aktualizacja initramfs.
Jak to zrobić, mam nowy komputer , z na razie czystym dyskiem, jednakże w takim samym rozmiarze jak stary? niestety nie jestem zaawansowany użytkownikiem linuxów :(
Awatar użytkownika
xmaster
Junior Member
Posty: 558
Rejestracja: 13 stycznia 2009, 08:19
Lokalizacja: /dev/piotrków tryb.

Re: dd obraz dysku problem

Post autor: xmaster »

szulczi pisze: 22 czerwca 2017, 19:59 jednakże nie mogę wyłączyć tej starej maszyny.
Zapytam żartobliwie, padnie internet na świecie jak go wyłączysz?
W it crowd było pudełko z internetem, może to właśnie to pudełko :)

Kolego jeśli to nie jest pudełko z internetem to je wyłącz na 30 minut i zrób kopię na jakimś live.

PS Debian 3? Może jakiś update?

Moderacja: nie ironizuj i nie bądź złośliwy
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: dd obraz dysku problem

Post autor: dedito »

Bazując na metodzie @pawkrol:
- uruchom na nowej maszynie jakiegoś live linuksa i udostępni po ethernecie ten czysty dysk.
- na maszynie starej podmontuj ten czysty dysk i skopiuj stare na nowe, uruchamiając komendę na starej maszynie:

Kod: Zaznacz cały

rsync -avHX –exclude ‘wykluczone katalogi zgodnie z punktem 3 oraz katalog z zamontowanym dyskiem docelowym’ / sciezka/do/celu
Potem można przejść do dalszych kroków opisanych przez @pawkrol, ale szczegóły to bym opisał jak uda się skopiowanie.
szulczi
Posty: 3
Rejestracja: 22 czerwca 2017, 19:54

Re: dd obraz dysku problem

Post autor: szulczi »

dedito pisze: 23 czerwca 2017, 09:59 udostępni po ethernecie ten czysty dysk.
Jak to zrobić?

zainstalowałem już debiana, podzieliłem na partycje podobnie jak było na tym starym komputerze.
Awatar użytkownika
pawkrol
Moderator
Posty: 939
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 10:25

Re: dd obraz dysku problem

Post autor: pawkrol »

Co ty w ogóle chcesz kopiować? Jak cały system ze starego to jesteś pewny że wstanie, ewentualnie czy podniosą się wszystkie usługi mając na uwadze jakiej archaicznej wersji używałeś oraz nowy kopmuter?
Co ty tam masz takiego, że koniecznie musi być przeniesiony cały system. Nie lepiej zainstalować od nowa usługi na obecnie stabilnej wersji i przekopiować tylko dane?
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: dd obraz dysku problem

Post autor: marcin1982 »

W pełni zgadzam się z tym co napisał pawkrol, ale jak chcesz się bawić to możesz tak spróbować.
Na nowym komputerze uruchamiasz livecd, konfigurujesz demona rsync i wystawiasz go do sieci LAN (jak mniemam). Jako katalog zapisu ustawiasz podmontowaną nową partycję / (root). Na komputerze "źródłowym" uruchamiasz rsync wg tego co podał kolega dedito.

Z uwagi jednak na różnicę w wieku systemu źródłowego i programu rsync z teoretycznego systemu live, który będzie bardziej współczesny - jest duża szansa, że programy się nie dogadają ...
ODPOWIEDZ