2 systemy bootowane z różnych dysków.

Pomoc dotycząca instalacji systemu
dsadsadasf
Posty: 1
Rejestracja: 19 września 2016, 19:30

2 systemy bootowane z różnych dysków.

Post autor: dsadsadasf »

Mam teraz świeżo kupionego laptopa z Windowsem 10 i secure boot. Chcę dokupić dysk SSD, zamontować go zamiast nagrywarki DVD używając gembird i zainstalować na nim Debiana 8. Nie chcę się pozbywać W10 zatem pytam:
1) Czy jakbym zainstalował Debiana na dysku SSD to w biosie musi się zmienić boot device priority najpierw na SSD? W starym laptopie było tak, że jak się włączało secure boot Windows 8 się bootował bez GRUB-a, a z wyłączonym secure bootem uruchamiał się GRUB. Czy też może GRUB sam się połapie? Czy za każdym razem będę musiał w biosie zmieniać boot device priority przy przeskakiwaniu między systemami?

2) Czy to rozwiązanie nie spowoduje jakiś problemów? Ktoś już coś takiego próbował?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3515
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: 2 systemy bootowane z różnych dysków.

Post autor: dedito »

Ad.1 Jak zainstalujesz w trybie UEFI to będziesz miał do wyboru dwa systemy z poziomu GRUB.
Secureboot, póki co na Debianie trzeba wyłączyć.
Ad.2 Nie spowoduje problemów.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: 2 systemy bootowane z różnych dysków.

Post autor: lizard »

dsadsadasf pisze:1) Czy jakbym zainstalował Debiana na dysku SSD to w biosie musi się zmienić boot device priority najpierw na SSD?
Raczej nie, o ile podczas instalacji Debiana wskażesz stary dysk jako rozruchowy - zostanie na nim nadpisany MBR przez GRUB-a. Zawsze możesz zrobić kopię sektorów dysku przed pierwszą partycją, aby nie kombinować później z naprawą programu rozruchowego Windows.
dedito pisze:Ad.1 Jak zainstalujesz w trybie UEFI to będziesz miał do wyboru dwa systemy z poziomu GRUB.
Secureboot, póki co na Debianie trzeba wyłączyć.
W moim laptopie (tylko Debian, żadnego innego systemu) włączyłem Secure Boot i utworzyłem tablicę partycji w standardzie GPT. Pod koniec instalacji Debiana (w trybie eksperta) odpowiedziałem twierdząco na pytanie o wymuszenie instalację GRUB-a w ścieżce nośników wymiennych i system działa w takim stanie.

Być może zachowanie Secore Boota różni się w zależności od modelu płyty głównej.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: 2 systemy bootowane z różnych dysków.

Post autor: LordRuthwen »

Ma świeżo kupionego laptopa, więc i EFI tam będzie, potem tylko musisz wybrać EFI z grubem i tam będą dwa systemy widoczne.
Zablokowany