Windows i Debian na SSD

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Wikcza
Posty: 1
Rejestracja: 18 lutego 2016, 22:50

Windows i Debian na SSD

Post autor: Wikcza »

Witam,
zakupiłem niedawno komputer, zainstalowałem na dysku SSD (120GB) Windows 10, lecz potrzebny jest mi on w większości do gier, resztę (po przemyśleniu za/przeciw) mogę robić na któreś z dystrybucji Linuxa (upatrzyłem sobie Debiana). Moje pytanie:

Czy warto rozdzielać SSD dla Win i Debiana? Czy może lepiej zainstalować na jeden na SSD a drugi na HDD? I jak to wygląda logistycznie, bo jednak to moje początki z linuxem :)

Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: dedito »

Lepiej mieć Windows i Linux na jednym SSD.
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

Nie zapomnij potem skonfigurować system dla SSD - http://404.g-net.pl/2012/09/ssd/
Awatar użytkownika
yossarian
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 28 lutego 2009, 22:46
Lokalizacja: Kraina Deszczowców

Post autor: yossarian »

hsurim pisze:Nie zapomnij potem skonfigurować system dla SSD - http://404.g-net.pl/2012/09/ssd/
Po co przytaczasz jakieś przestarzałe i bezsensowne pseudo poradniki?

W Debianie TRIM (fstrim) włącza się tak:

Kod: Zaznacz cały

cp /usr/share/doc/util-linux/examples/fstrim.{service,timer} /etc/systemd/system
systemctl enable fstrim.timer
Montowanie katalogu /tmp (i podobnych) w RAMDISK ustawia się w /etc/default/tmpfs

A do opcji montowania w /etc/fstab można opcjonalnie dodać „commit=300”.
Ewentualnie „noatime”, ale domyślna opcja relatime też jest dobra.

Nic więcej nie trzeba robić.
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

A czy te porady z 'przestarzałego poradnika' skutkują gorszymi efektami ?
Awatar użytkownika
yossarian
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 28 lutego 2009, 22:46
Lokalizacja: Kraina Deszczowców

Post autor: yossarian »

hsurim pisze:A czy te porady z 'przestarzałego poradnika' skutkują gorszymi efektami ?
Od opcji discard się od dawna odchodzi bo może powodować problemy. Od wielu lat zaleca się cykliczne uruchamianie fstrim.
Na temat zarządcy tez tam są bzdury. CFQ od dawna rozpoznaje rodzaj dysku i dopiera optymalny tryb pracy. Zmiana na noop lub deadline jest niepotrzebna.
Zabawy z księgowaniem systemu plików to proszenie się o kłopoty.
Uwagi na temat wyrównywania partycji były już przestarzałe i niepotrzebne w momencie pisania tamtego artykułu.

Ogólnie w 2016 roku tamten poradnik się praktycznie do niczego sensownego nie nadaje.
Kluczowe jest skonfigurowanie fstrim i ewentualnie dodanie opcji commit=300 (wartość zależy od indywidualnych potrzeb). O tym w tamtym wpisie nie ma ani słowa.
W Debianie chyba już od lat standardowo jest skonfigurowany RAMDISK. Wszystkie opcje wygodnie można dopasować w pliku /etc/default/tmpfs
Awatar użytkownika
jacbob77
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 września 2007, 13:27

Post autor: jacbob77 »

Spotkałem się z opinią, że teraz nic specjalnego nie trzeba robić, jeśli ktoś ma dysk SSD. Chyba nawet na tym forum to przeczytałem. Sam mam dysk SSD 128 GB. Od trzech lat użytkowania nie wystąpił żaden problem. Mam nawet partycję /home na nim.
Dysk /dev/sda: 119,2 GiB, bajtów: 128035676160, sektorów: 250069680Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Typ etykiety dysku: dos
Identyfikator dysku: 0xf54aa8de


Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sda1 * 2048 499711 497664 243M 83 Linux
/dev/sda2 501758 250068991 249567234 119G 5 Extended
/dev/sda5 501760 250068991 249567232 119G 8e Linux LVM
Tak więc zamiast kupować XX Gb RAM i super drogi procesor, polecam wymienić dysk na SSD, o ile się ktoś zastanawia. Poprawa pracy komputera jest znacząca (a nawet bardzo duża). Dziś nawet nie wyobrażam sobie komputera bez SSD ;-)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

yossarian pisze:(...)
Ogólnie w 2016 roku tamten poradnik się praktycznie do niczego sensownego nie nadaje.
(...)
Czy w takim razie, jedynie usunięcie (moich) wpisów w plikach konfiguracyjnych, przywróci w pełni ustawienia domyślne ?
Awatar użytkownika
yossarian
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 28 lutego 2009, 22:46
Lokalizacja: Kraina Deszczowców

Post autor: yossarian »

Chyba tak, nie chce mi się teraz tego czytać.
Generalnie jak działa, to na razie możesz zostawić i przy okazji sobie to na bieżąco zmieniać.
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

yossarian pisze:(...)
W Debianie TRIM (fstrim) włącza się tak:

Kod: Zaznacz cały

cp /usr/share/doc/util-linux/examples/fstrim.{service,timer} /etc/systemd/system
systemctl enable fstrim.timer
Montowanie katalogu /tmp (i podobnych) w RAMDISK ustawia się w /etc/default/tmpfs

A do opcji montowania w /etc/fstab można opcjonalnie dodać „commit=300”.
Ewentualnie „noatime”, ale domyślna opcja relatime też jest dobra.
(...).
Po nowej instalacji wersji 8.3 skorzystałem z Twojej rady i włączyłem wg. tego zalecenia tylko TRIM.
Najwyraźniej odczuwam sprawniejsze działanie systemu, niż to miało miejsce ze starego poradnika. DZIĘKI !!!
Poprzednio, czasami dawało się zauważać, jakby system się 'zastanawiał' przez mała chwilkę. Obecnie - jak dotąd - nie zauważyłem takiego objawu.

Mam jeszcze prośbę, odnośnie noatime/relatime.

Kod: Zaznacz cały

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda3 during installation
[B]UUID=1e39f71a-e2d1-4bf9-aa42-1d99eadda836 /               ext4    errors=remount-ro 0       1[/B]
# /home was on /dev/sda4 during installation
UUID=d51ad6cb-c675-4d2a-9f44-5a4d207bfe01 /home           ext4    defaults        0       2
/dev/sr0        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
Tego domyślnego relatime nie zauważam. Czy zatem mam to wpisać w wytłuszczonej linijce (zaraz po ext4) ?
ODPOWIEDZ