padł dysk ntfs

Ogólne pytania dotyczące systemu
piobad
Posty: 67
Rejestracja: 15 marca 2008, 18:24

padł dysk ntfs

Post autor: piobad »

Witam,
padł mi dysk na firmowym lapku z Windows 7.
Stara płytka live (debian 5.0 Sid) potrafi przez mount zamontować uszkodzony dysk (tylko odczyt). Ale nie mogę "podnieść" interfejsu eth0, widzę tylko lo. Więc po sieci danych nie prześlę. Był na forum podobny temat (eth0) - podane tam sposoby nie pomogły. Podłączenie zewnętrznego dysku (usb) nic nie dało - brak możliwości zamontowania partycji z ntfs (mount daje tylko odczyt, a ntfs-3g nie mogę sprawdzić, bo nie mam jak doinstalować).

Po zmianie dystrybucji na 9.1, Knoppix-a 7.6 i systemrescuecd 5.0.2 nie mogłem zamontować dysku, ani przez mount, ani przez ntfs-3g, ani z opcją -o force. Tu dysk zewnętrzny się montuje (odczyt/zapis), a eth0 działa bez problemu.
Próby montowania zwracają:

Kod: Zaznacz cały

root@sysresccd /root % mkdir /media/moj
root@sysresccd /root % mount -t ntfs /dev/sda2 /media/moj
ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Failed to read NTFS $Bitmap: Input/output error
NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for more details.

root@sysresccd /root % ntfs-3g /dev/sda2 /media/moj 
ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Failed to read NTFS $Bitmap: Input/output error
NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for more details.
Wysłanie lapka do naszego IT odpada, bo może się okazać, że dane są nie do odzyskania. Moje eksperymenty muszę ograniczać tylko do dystrybucji Live.

Poradzicie coś?
Z góry dzięki
piobad
mariaczi
Member
Posty: 1343
Rejestracja: 08 lutego 2008, 12:58
Lokalizacja: localhost@śląskie

Re: padł dysk ntfs

Post autor: mariaczi »

Jeśli padł Ci dysk z windowsem to spróbuj podpiąć go do innego komputera z tym systemem. Może być do desktopa, może być do laptopa przez adapter SATA/PATA-USB.
Z twojego posta wynika, że masz napęd w tym lapku. Możesz też poszukać w internecie windowsa 7 PE i z niego odpalić komputer i "zajrzeć" na dysk.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: padł dysk ntfs

Post autor: lizard »

Komunikat wskazuje na uszkodzenie struktury logicznej partycji. Jeśli koniecznie chcesz dostać się do niego z poziomu Linuksa spróbuj mount z opcją ro, chociaż więcej zdziała tutaj dowolny Windows (może być nawet płyta instalacyjna) i jego chkdsk.
piobad
Posty: 67
Rejestracja: 15 marca 2008, 18:24

Re: padł dysk ntfs

Post autor: piobad »

Panowie,
dzięki za rady. W tej chwili pożyczyłem dysk usb z fat32. Mogę na niego kopiować. Ale pliki z błędami powodują "blokowanie" kopiowania całych podkatalogów. Co dziwne kiedy znajdę plik powodujący błąd to mogę go skopiować. Być może to problem polskich ogonków. Czy jest polecenie/skrypt, które w nazwach plików pozamienia wszystkie "ą" na "a" itd.? Czy poleceniem dd można kopiować katalogi, czy tylko partycje/urządzenia?
Z chkdsk - jak czytałem może być różnie. Ale próbowałem z instalką Visty, tyle że doszedłem do momentu wyboru partycji i z obawy, że rozpocznę instalkę - przerwałem. Póki co zastanawiam_się/czytam o naprawie dysku.
Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam
piobad
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: padł dysk ntfs

Post autor: LordRuthwen »

dd służy do kopiowania bloków danych, użyj rsync.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: padł dysk ntfs

Post autor: lizard »

Problemy z kopiowaniem prędzej wynikają z powodu rozmiaru plików (FAT32 obsługuje pliki o wielkości do 4 GB) lub długości nazw plików lub całych ścieżek, a nie z powodu znaków diakrytycznych. Czym kopiujesz te dane? Czy partycja FAT32 zamontowana jest z obsługą kodowania UTF-8?

Korzystając z płyty instalacyjnej Windows po wyborze języka, na ekranie wyboru pomiędzy uaktualnieniem, a instalacja niestandardową wciśnij Shift-F10 lub Shift-F11 (nie pamiętam) - pojawi się standardowe okno wiersza poleceń. Uruchom w nim diskpart, a następnie wpisz:

Kod: Zaznacz cały

list volume
exit
dostaniesz listę partycji z oznaczeniami literowymi - będziesz wiedzieć, jaką literę dostała partycja z błędami. Na niej wykonaj chkdsk BEZ parametru "/f", aby dowiedzieć się jakie są problemy.
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Re: padł dysk ntfs

Post autor: saturno »

piobad pisze: 22 sierpnia 2017, 07:22 Panowie,
dzięki za rady. W tej chwili pożyczyłem dysk usb z fat32. Mogę na niego kopiować. Ale pliki z błędami powodują "blokowanie" kopiowania całych podkatalogów.
Spróbuj do kopiowania użyć: http://www.roadkil.net/program.php?ProgramID=29
piobad
Posty: 67
Rejestracja: 15 marca 2008, 18:24

Re: padł dysk ntfs

Post autor: piobad »

Witam, niestety rsynca - nie ma na płytce live Sid 5.0, podobnie z możliwością skorzystania z roadkil.
Instalka Visty okazała się płytką przywracającą. Chyba dlatego nie ma możliwości wywołania chkdsk.
Dysk zewnętrzny sformatowałem na fat32 bez dodatkowych opcji. Zresztą już go nie mam. Coś kupię, może polecicie coś na priva (co taki dysk musi mieć?, mój padnięty to 500G). Wczoraj skopiowałem przez cp -r 1,9 G z 2 plikami błędnymi (oba pdf). Pytanie błędy przekopiowałem do Excel-a - więc wiem co mi uciekło. Może iść tą ścieżką?
Pozdrawiam
piobad
pablo_201
Posty: 1
Rejestracja: 29 sierpnia 2017, 18:23

Re: padł dysk ntfs

Post autor: pablo_201 »

Pierwsza najważniejsza zasada 1.

===========================================================
Musisz mieć drugi fizyczny dysk PUSTY hdd na , który robisz klon tej partycji, albo całego dysku.
===========================================================


Mając inny dysk na który sklonujesz partycję ( clone partition ) robisz to np: dystrybucją typu live : CloneZilla, Gparted live cd.


=================================================================


Dopiero wtedy jakiekolwiek czyności wykonujesz na tym dodatkowym dysku bo oryginał zostawiasz i nie dotykasz
, żeby bardziej nie zepsuć danych.

====================================================================

Jak klonwać partycję znajdziesz w youtube, np: https://www.youtube.com/watch?v=YzxL95GmmYk
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3511
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: padł dysk ntfs

Post autor: dedito »

Ad.1 Nie musi to być ani fizyczny dysk, ani pusty. Zrzut danych można zrobić do obrazu dysku gdziekolwiek poza uszkodzony dysk.
ODPOWIEDZ